Recenzja książki: Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki

Recenzuje: Damian Kopeć

Piłkarski geniusz

Pamiętam, jak kiedyś sam kopałem z kolegami piłkę przed blokiem, czasami nawet po zapadnięciu zmroku. Jak, rozemocjonowani, rozgrywaliśmy mecze w byle jakich warunkach, udając, że jesteśmy znanymi piłkarzami. Kiedyś były to postacie takie jak Lubański, Szarmach, Lato, Boniek, a z ligi światowej niezrównany Pele czy Maradona. Dzisiaj padają nazwiska Lewandowskiego czy Błaszczykowskiego, a przede wszystkim – Messiego i Ronaldo. Każde pokolenie ma swoich piłkarskich idoli. I tylko część z nich przechodzi do panteonu gwiazd formatu większego niż tylko na bieżący czas.

W każdej dziedzinie pojawiają się osoby, które znacząco wykraczają poza przeciętność. Takie, które przykuwają uwagę nawet tych, co nie są pasjonatami, znawcami owej dziedziny. Tak jest w przypadku Lionela Messiego, argentyńskiego piłkarza, od lat związanego z hiszpańskim klubem FC Barcelona. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy na świecie. Człowiek, u którego talent i ciężka praca przyniosły znakomity rezultat. Wzór do naśladowania i inspiracja dla młodych adeptów piłki nożnej.

Dzięki pracowitości, determinacji i konsekwencji Messi pokazał całemu światu, że doskonałe wyszkolenie techniczne pozwala walczyć przeciwko najlepszym piłkarzom i pokonywać kolejne bariery.

Książka Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki nie koncentruje się na biografii słynnego napastnika, na jego życiu i karierze. Te przedstawione zostają w wielkim skrócie w oszczędnym wstępie. W książce zostaje przede wszystkim opisanych dwanaście najpiękniejszych – zdaniem jej autorów – akcji bramkowych Messiego. Każda z tych sytuacji jest okazją do omówienia pewnych elementów gry dobrego zawodnika. Do opisania ćwiczeń, które służą poprawieniu techniki piłkarskiej. Drybling, gra ciałem, uderzenie nożycami, zwody itd. – szczegółowo opisane i pokazane na rysunkach propozycje ćwiczeń to coś niezbędnego w grze dobrego napastnika czy pomocnika. Coś z jednej strony elementarnego, a z drugiej – po doprowadzeniu do perfekcji – otwierającego drogę do udanej sportowej kariery.

Ćwiczenia urozmaicają ciekawostki dotyczące Messiego, jego kariery zawodowej i postawy życiowej. Nie jest tego wiele – tyle, by zaciekawić, a nie przytłoczyć. Książka Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki ma format trochę większy niż A4. Jest przemyślana, oszczędna w słowach, a bogata w zdjęcia i pomocne rysunki. Dla młodych piłkarzy (zresztą nie tylko napastników) to pozycja bardzo przydatna.

Kup książkę Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki

Zobacz opinie o książce Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki
Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski0
Okładka ksiązki - Robert Lewandowski. Sztuczki, triki i bramki

W ciągu ostatnich kilkunastu lat reprezentacja Polski w piłce nożnej nie mogła doczekać się gwiazdy, która swoją wielkością dorównywałaby...

Kadra narodowa. Sztuczki i triki piłkarzy
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski0
Okładka ksiązki - Kadra narodowa. Sztuczki i triki piłkarzy

Najnowsza książka z serii „Sztuczki i triki piłkarzy” (wcześniej ukazały się w niej m.in. „Legia Warszawa” oraz „Real Madryt”)...