Recenzja książki: Lis i skrzat

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Z każdej bajki wynika morał. Posiada go także opowiedziana na łamach Lisa i skrzata historyjka, która ze względu na swój pouczający charakter przyniesie małemu czytelnikowi korzyść.

Na podwórko wszedł głodny lis Mikael. Ponieważ uwielbiał smak kurzych kąsków, tłumione przez śnieg kroki skierował wprost do kurnika. Na pewno mu się uda zdobyć pyszny posiłek – przecież nikt go nie zobaczy. Tak mu się przynajmniej wydawało. Nie wiedział, że z ukrycia obserwuje go skrzat, który nocą strzeże zagrody. Najpierw lis cicho przemknął do obory – krowy spały, a na harcujące myszy czaił się kot. Potem ostrożnie, krok po kroku, lis zbliżył się do kurnika. Spojrzał na wystraszone kury. Już szykował się do skoku, gdy nagle… Czyje to kroki słychać na podwórku? Kto przemyka między zabudowaniami? Czy uda się uratować siedzące na grzędach kury? Przewracając kolejne kartki Lisa i skrzata, czytelnik wszystkiego się dowie.

Duży format, twarda okładka i sztywne kartki to atuty kierowanej do przedszkolaków lektury. Ciekawa fabuła szybko przyciągnie ich uwagę. Przepiękne, klimatyczne, kolorowe ilustracje autorstwa Evy Eriksson doskonale obrazują pouczającą treść. Posiadający walory dydaktyczne tekst Astrid Lindgren (parafraza popularnego w Szwecji wiersza Karla-Erika Forsslunda z 1900 roku) uwrażliwia dziecko na potrzeby innych: pomoc potrzebującym, wsparcie okazane słabszym, dzielenie się z tymi, którzy mają mniej – to przesłanie wyraźnie wynikające z treści, a przewijający się w tle akcent Bożego Narodzenia jeszcze bardziej nastraja do dobrych uczynków. Atutem jest również dopasowana do wieku przedszkolnego proporcja słowo-obraz: dziecko nie będzie znużone, ale z ciekawością przewróci kolejną kartkę wsłuchując się w tekst.

Publikacja Wydawnictwa Zakamarki, wywołując uśmiech na twarzy, bawi oraz uczy. Ponieważ skrzat podzielił się swoją kolacją (a nie były to kury!), syty i zadowolony lis wrócił do lasu. Zrozumiał też, że kur z tej zagrody nikomu nie wolno tknąć. Nawet jemu.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Lis i skrzat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Lis i skrzat
Książka
Lis i skrzat
Astrid Lindgren ;
Inne książki autora
Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze
Astrid Lindgren 0
Okładka ksiązki - Pewnie, że Lotta umie jeździć na rowerze

Na piąte urodziny Lotta dostaje dużo wspaniałych prezentów, ale niestety nie ma wśród nich roweru... To wielki zawód! Lotta nie chce już patrzeć na swój...

Jeszcze żyje Emil ze Smalandii
Astrid Lindgren0
Okładka ksiązki - Jeszcze żyje Emil ze Smalandii

Kolejne historyjki o Emilu tworzą pełną zabawnych perypetii opowieść o pięcioletnim chłopcu, który ciągle zaskakuje rodzinę zwariowanymi pomysłami...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Wyrok
Christina Dalcher
Wyrok
To coś w śniegu
Sean Adams
To coś w śniegu
Wings of the Heart
Anna Purowska
Wings of the Heart
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy