Recenzja książki: Liturgia domowa w trudnym czasie. Przewodnik

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla świadomych swojej wiary katolików uczestnictwo w obrzędach liturgicznych ma fundamentalne znaczenie. Szczególnie do nich skierowana została Liturgia domowa w trudnym czasie. Przewodnik, mierząca się z zagadnieniem modlitwy z dala od wspólnoty, duchownych, wreszcie – samej świątyni.

W dwóch częściach publikacji czytelnik znajdzie przydatne treści. Tytuł pierwszej nie bez powodu został przez autora ujęty w formie pytania (Co Bóg mówi do nas w trudnym czasie?), ma bowiem pobudzić czytelnika do refleksji, by umiał on zrozumieć i zaakceptować niedogodności, jakie niesie z sobą odizolowanie. We wprowadzeniu obostrzeń po raz pierwszy, jakie przypadło na okres Wielkiego Postu, Maciej Zachara dostrzega wezwanie do nawrócenia, natomiast w złudnym mniemaniu ludzi o posiadaniu panowania nad mikroskopijnymi wirusami, widzi kruchość ludzkiego życia oraz fałszywe poczucie samowystarczalności. Przypomina o mocy obecności Chrystusa w sakramentach. Niemal całkowite zamknięcie kościołów przyrównuje do sytuacji Izraelitów pozbawionych dostępu do Świątyni Jerozolimskiej, którzy właśnie na wygnaniu na nowo odkrywali obecność Boga w Słowie. Zaznacza, że zamknięcie świątyń nie pozbawia wiernych Chrystusa, ponieważ kult Boży to nie tylko obrzędy sprawowane w budynkach, ale również akt autentycznej modlitwy w jakimkolwiek innym miejscu, poza kościołem.

Uzupełniając powyższe rozważania, autor krótko omawia przejawy życia modlitwy w domu: liturgia online (chodzi o udział w czasie rzeczywistym, a nie odtwarzanie liturgii uprzednio zarejestrowanej), różaniec, koronka i inne modlitwy (wiele parafii udostępnia transmisje przez internet), liturgia godzin (zapewnia stały rytm modlitwy i łączność z Ludem Bożym) oraz modlitwy słowem Bożym (uczą stałego przebywania w obecności żywego Boga i kształtują postawę słuchania). Swoje przemyślenia Maciej Zachara oparł na tekstach biblijnych Starego- i Nowego Testamentu (wraz z siglami), przytoczył passusy z traktatów teologicznych, czytania liturgii mszalnej, wspomniał o konkretnych czynnościach liturgicznych. Sięgając w głąb historii, przypomniał fakty mające miejsce podczas XVI-wiecznej epidemii dżumy oraz środki zaradcze, jakie podjął wówczas Kościół. Posiłkuje się również danymi statystycznymi, podaje nieliczne przypisy.

Niewielka, ale za to bogata w teologiczną treść publikacja Wydawnictwa Promic stara się pomóc tym, którzy odczuwają przygnębienie wywołane zakłóceniem normalnego uczestnictwa w liturgii parafialnej na skutek zamknięcia kościołów, ograniczenia liczby wiernych, choroby czy kwarantanny. Liturgia domowa w trudnym czasie dowodzi, że niełatwy czas pandemii jest szansą na osiągnięcie większej dojrzałości w wierze.

Kup książkę Liturgia domowa w trudnym czasie. Przewodnik

Zobacz opinie o książce Liturgia domowa w trudnym czasie. Przewodnik
Msza święta. Liturgiczne ABC
Maciej Zachara MIC 0
Okładka ksiązki - Msza święta. Liturgiczne ABC

Msza święta, choć jest najcenniejszym darem, jaki Chrystus zostawił Kościołowi, dla wielu katolików wciąż pozostaje trudna i niezrozumiała. Właśnie dla...

Maciej Zachara MIC0
Okładka ksiązki - Modlitwy Kościoła Kolekty niedziel i uroczystości Pańskich. Kolekty niedziel i uroczystości Pańskich

Słyszymy je w czasie każdej Eucharystii. Zbiera się w nich prośby kapłana i ludu w jedną wielką intencję skierowaną do Boga. Potwierdzamy je chóralnym...