Recenzja książki: Mąciciel

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Czy myślimy samodzielnie? A może ktoś bez ustanku nami manipuluje i sprawia, byśmy podejmowali takie decyzje, jakie będą dla niego wygodne? Czy oryginalność ma jeszcze rację bytu? I czym jest umysłowe wiercipięctwo? Na pytania te opowiada Paweł Beręsewicz w swojej przewrotnej powieści, zatytułowanej Mąciciel, kierowanej do nastoletnich czytelników.

recenzja Mąciciel

Jonasz Kurowski to piętnastolatek, który na skutek zbiegów okoliczności mocno podpadł nauczycielowi historii i patriotyzmu. A że akcja książki rozgrywa się w przyszłości (aczkolwiek niedalekiej, jak sugeruje autor), nastolatek dostaje skierowanie na naświetlanie specjalnymi promieniami. Zabieg ten ma na celu uszeregowanie myśli, wyplenienie niepotrzebnych pytań, krótko mówiąc: ma zrobić z chłopaka osobę, która niczym nie będzie wyróżniała się z tłumu i którą będzie można kierować jak marionetką. Jonasz boi się naświetlania. Uważa, że ma prawo do wątpliwości i chce móc dopytywać, gdy coś go zaintryguje. Ratunek przychodzi zupełnie niespodziewanie i zamiast na fotel do naświetlania, Jonasz trafia w tajemnicze miejsce nazywane Amonem. Spotyka tam podobnych sobie nastolatków z całego świata: swobodnie myślących, zafascynowanych retoryką i wchodzących w wielogodzinne, krytyczne dyskusje. Jednak po pewnym czasie pojawiają się pytania. Czy Amon jest rajem na ziemi? A może to tylko ułuda i miraż? Co się stanie, gdy Jonasz wróci z powrotem do domu?

Mąciciel to pełna zwrotów akcji, intrygująca i skłaniająca do refleksji powieść, która żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym. Teraz, gdy indywidualność wydaje się towarem deficytowym, a wielu współczesnych nie chce kalać się myśleniem, Paweł Beręsewicz pokazuje, do czego może to doprowadzić. Gdzie zajdziemy, jeśli pozwolimy sobą manipulować i kierować jak bezwolne stado owiec? Czy przestaniemy być jednostkami, a staniemy się tłumem? Czy wówczas każdy, kto będzie próbował samodzielnie myśleć, zostanie spacyfikowany?

Paweł Beręsewicz pokazuje piękno wolnego umysłu. Udowadnia, że ogarniając świat rozumem i sercem, jesteśmy w stanie dostrzec więcej. Że żaden schemat nie pozwoli nam doznać szczęścia. Tylko nasze wybory, decyzje i przemyślenia pozwolą budować świat pełen indywidualnych i odważnych ludzi.

Mąciciel to powieść, w której autor zwodzi na manowce, kieruje w ślepe zaułki, wzbudza w czytelniku wątpliwości. Ale taki jest właśnie cel tej historii. By mącić. I by chwalić wszystkie wolne, swobodne umysły.

Kup książkę Mąciciel

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mąciciel
Książka
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Inne książki autora
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz0
Okładka ksiązki - Pieniądze albo kasa

Czas to pieniądz. Akurat! Piętnaście lat życia to kawał czasu, a kieszeń Staszka Tondery świeci pustkami. Pieniądze nie śmierdzą. Może i prawda...

A niech to czykolada. Audiobook
Paweł Beręsewicz0
Okładka ksiązki - A niech to czykolada. Audiobook

Pęka niebo i przez szczelinę wsuwa się Dłoń. Mieszkańcy Zylirii patrzą oniemiali, jak rośnie w oczach i zbliża się do miasta. Czy po to by zmieść je z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Słodziak
Agata Widzowska ;
Słodziak
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy