Recenzja książki: Maniutka ratuje świat

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dobre postanowienia mają to do siebie, że przynoszą pozytywne efekty. Gdy zaś dotyczą dobra wspólnego, stają się sprawą priorytetową. Doskonale znana miłośnikom Cecylki Knedelek Joanna Krzyżanek przychodzi z kolejną pozycją, w której aż roi się od ciekawych pomysłów. Maniutka ratuje świat to obowiązkowa lektura dla przyjaciół przyrody: zagrożona klimatyczną katastrofą Ziemia dzięki Maniutce (i, oczywiście, czytelnikowi) nie stanie się największym wysypiskiem w galaktyce.

Przenieśmy się zatem do Starego Knedelkowa, gdzie każdemu z mieszkańców Maniutka ma coś do zarzucenia (i dobrze, bo dzięki jej uświadamianiu życie stanie się przyjemniejsze i szczęśliwsze). Nic w tym dziwnego, bowiem naukowo udowodnione zostało, że rażące zaniedbania ze strony człowieka mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Tak więc kochająca swoje miasteczko, okolicę i przyrodę rezolutna Maniutka nie przepuściła nikomu (we wszystkim wspomagał ją poznany w kuchni stworek Zadziorek) – zawsze spóźniona studentka Julia, wyglądający jak deszczowa chmura pan Gęborek, szczycący się codziennie nowym słomkociągiem (może lepiej stworzyć deszczociąg?) Tymek, pamiętająca pradziadka Leopolda pani Koralewska oraz owijająca folią pojemniki z pierogami mama – wszyscy oni dzięki Maniutce powoli dojrzewają do wprowadzenia zasadniczych zmian w swoim dotychczasowym życiu.

Ponieważ uświadomiona przez ekoredaktora Framugę wielkość klimatycznego zagrożenia pomogła Maniutce podjąć pozytywne działania na rzecz planety, to właśnie dzięki niej czytelnik przekona się, jak groźna w skutkach może okazać się butelkowa góra, foliowa fala z foliowymi meduzami czy słomkowa pułapka. Również dzięki Maniutce zarzut „przez ciebie” szybko zmieni swój status na „przeze mnie”. Bohaterce książeczki udało coś zmienić. A czytelnikowi? Oby nie tylko w Starym Knedelkowie zmiany stały się widoczne!

Książka Maniutka ratuje świat została opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek. Pozycja ta nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy. Napisana w sposób ciekawy, stanowi lekturę niezwykle atrakcyjną. Dodać trzeba, że Joanna Krzyżanek i Zenon Wiewiurka to duet, który jak dotąd nie zawiódł. I tym razem spełnił pokładane w nim nadzieje. Tekst oraz kolorowe ilustracje wzajemnie się uzupełniają, ułatwiając tym samym zrozumienie oraz zapamiętanie podanych treści. Twarda okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę. Wszystko to sprawia, że książka Maniutka ratuje świat szybko stanie się elementem zachęcającym do podjęcia działań ratujących planetę. Bo przecież przyszłość jest w naszych rękach.

Tagi: Problemy osobiste i społeczne dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Maniutka ratuje świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Maniutka ratuje świat
Książka
Maniutka ratuje świat
Joanna Krzyżanek
Inne książki autora
Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Milkołaja
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Milkołaja

Pewnego dnia Ignaś Ziółko i Kminek otwierają BARDZO SMACZNĄ KSIĘGĘ i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenoszą się na grzbiet...

Cecylka Knedelek i Wielkanoc
Joanna Krzyżanek0
Okładka ksiązki - Cecylka Knedelek i Wielkanoc

Ponownie zapraszamy do Starego Knedelkowa na spotkanie z Cecylką, gąską Walerią i ich przyjaciółmi. Tym razem gąska Waleria zapowiedziała, że nie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy