Recenzja książki: Masaż erotyczny

Recenzuje: Piotr Piekarski

Charla Hathaway w swoim poradniku „Masaż erotyczny” prezentuje rozmaite techniki zmierzające do stworzenia atmosfery bliskości i intymności, które sprzyjają erotycznym uniesieniom. Znana seksuolog opisuje nie tylko pieszczoty nierozerwalnie związane z seksem, ale też techniki oddechowe czy sposoby na poznawanie potrzeb i preferencji seksualnych partnera. Całość pięknie uzupełniają znakomite fotografie, na których ciało ludzkie jest ważne w równym stopniu, co gra światła i cienia.

Książka podzielona jest na dziewięć głównych rozdziałów. Hathaway omawia najpierw sposoby przygotowania się – indywidualnie i wspólnie – do przeżywania cielesnego zbliżenia. Opisuje techniki oddechowe i czynniki zewnętrzne budujące atmosferę chwili. Następnie przechodzi do omówienia pieszczot ciała – podkreśla, jak wielkie znaczenie ma dotyk, doznania własne i partnera oraz wzajemna komunikacja. Hathaway opisuje pieszczoty twarzy, stóp, podkreśla znaczenie pieszczot werbalnych i zespolenia o jedynie lekkim nacechowaniu erotycznym, zajmuje się masażem erotycznym przednich i tylnych partii ciała. Nie unika też autorka tematu indywidualnego masażu erotycznego. Poleca korzystanie od czasu do czasu z potencjału erotycznego wspólnego prysznica lub kąpieli w wannie, opisuje rolę pocałunku i wyciszenia po stosunku.

Hathaway – co bardzo ważne – niemal na każdej stronie stara się podkreślić, że seksualność jest nieodłączną częścią naszego życia i nie można traktować jej jak tematu tabu. O seksie po prostu trzeba rozmawiać, trzeba wymieniać się doświadczeniami z partnerem, trzeba być otwartym na jego potrzeby – tylko wówczas sfera ta stanie się szansą na wzajemne dopełnienie. W swej książce seksuolog pokazuje nam, jak otworzyć się na nowe doznania, a przy tym uczy nas o swej seksualności otwarcie mówić – i to sprawa bardzo ważna.

Niejako na marginesie głównego wywodu znajdujemy umieszczone na tle praktyczne porady dotyczące poszczególnych zagadnień. Odnajdujemy tu też opinie i wypowiedzi osób, które z doświadczeń Hathaway już niegdyś skorzystały. Bardzo mocno wzbogaca to książkę i sprawia, że całość wydaje się jeszcze bardziej wiarygodna.

Oczywiście niemal równie ważna co warstwa tekstowa jest w tej książce szata graficzna. Barwne zdjęcia znaleźć można na niemal każdej stronie, w dodatku w niektórych miejscach odnajdujemy rysunki, pokazujące jak w sposób praktyczny wykorzystać porady Hathaway i w jaki sposób dokonywać poszczególnych pieszczot.

Trzeba powiedzieć otwarcie – nie jest to książka dla osób z natury wstydliwych czy pruderyjnych. Trzeba pewnej odwagi, by wspólnie z partnerem czy partnerką zagłębić się w lekturze czy porady Hathaway spróbować wcielić w życie. Z pewnością jednak książka ta przyczyni się do polepszenia wzajemnego zrozumienia partnerów czy wzbogacenia ich życia seksualnego. Pamiętajmy tylko, że żaden – nawet najlepszy poradnik – nie zastąpi szczerej i otwartej rozmowy z partnerem. To jest klucz do prawdziwie udanego życia erotycznego.

Kup książkę Masaż erotyczny

Zobacz opinie o książce Masaż erotyczny
Masaż erotyczny
Charla Hathaway