Recenzja książki: #matematyka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla niektórych matematyka jest królową nauk, inni natomiast mają na jej temat zgoła odmienne zdanie. Z myślą zwłaszcza o tych ostatnich opracowana została #matematyka, publikacja wiele wyjaśniająca i zapraszająca do rozwiązywania zaproponowanych zadań.

Książka zawiera treści, których nie należy lekceważyć, bowiem po zapoznaniu się z nimi czytelnik przyswoi wiele niezrozumiałych do tej pory matematycznych pojęć. Dmytro Kuźmenko omawia poszczególne zagadnienia (w oparciu o wyniki badań i osiągnięcia matematyków, fizyków, archeologów, muzyków, malarzy) w sposób obrazowy, językiem prostym i całkowicie przystępnym. Sięgając w głąb historii, do okresu sprzed 5000 lat, docenia matematyczne umiejętności starożytnych Babilończyków oraz Egipcjan (wiele piramid przetrwało przecież do dnia dzisiejszego). Pochyla się nad karierą naukową Talesa z Miletu, dzięki któremu grecka nauka wyprzedziła cały starożytny świat, a także przygląda zawiłościom twierdzenia Pitagorasa. Podane przez niego fakty dotyczą odkrycia Neptuna (ostatnia planeta Układu Słonecznego), ale też Brazylijczyka Roberta Carlosa da Silva Rocha, który stał się piłkarską legendą dzięki golowi strzelonemu z odległości 35 metrów od bramki. Pokazuje, jak bardzo zależne od matematyki są fizyka, muzyka oraz rzeźba i malarstwo. Wyjaśnia również, dlaczego jabłko spada z drzewa, niezdarny kucharz układa naleśniki w stos, a niewymierna liczba π doczekała się swojego święta (przypadający na 14 marca Międzynarodowy Dzień Liczby π).

Publikacja Wydawnictwa Adamada bawi i uczy. Wręcz roi się w niej od dowodów, praw, wyjaśnień, obliczeń, hipotez, aksjomatów, eksperymentów, pytań i odpowiedzi, wzorów, wykresów, schematów, zapisów sekwencji 0i1, fachowych określeń, rysunków, wyliczeń, wypunktowań, wskazówek, łamigłówek, zadań do wykonania, miejsc na notatki własne i matematycznych ciekawostek. Są daty, nazwiska, ilustracje uczonych. Tekst przeplatany barwnymi elementami graficznymi oraz różnorodna czcionka ułatwiają odbiór. Zabawne tytuły rozdziałów i żartobliwe sformułowania stanowią dodatkową zachętę do lektury. Pomocą służy Lista naprawdę interesujących lektur o matematyce (polsko- i obcojęzyczne) oraz przypisy. W Dodatku znalazło się piętnaście matematycznych zadań o różnym stopniu trudności (wraz z prawidłowymi odpowiedziami dotyczącymi zadań zamieszczonych w całej publikacji).

#matematyka jest lekturą wartą polecenia nie tylko dla posiadaczy umysłów ścisłych. Każdy, kto chce poznać tajniki niemożliwych trójkątów, przekształceń rzutowych, abstrakcyjności liczb czy fraktali (i mnóstwa jeszcze innych pojęć), przy pomocy #matematyki osiągnie sukces.

Tagi: bóg

Kup książkę #matematyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce #matematyka
Książka
#matematyka
Dmytro Kuźmenko
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy