Recenzja książki: #matematyka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dla niektórych matematyka jest królową nauk, inni natomiast mają na jej temat zgoła odmienne zdanie. Z myślą zwłaszcza o tych ostatnich opracowana została #matematyka, publikacja wiele wyjaśniająca i zapraszająca do rozwiązywania zaproponowanych zadań.

Książka zawiera treści, których nie należy lekceważyć, bowiem po zapoznaniu się z nimi czytelnik przyswoi wiele niezrozumiałych do tej pory matematycznych pojęć. Dmytro Kuźmenko omawia poszczególne zagadnienia (w oparciu o wyniki badań i osiągnięcia matematyków, fizyków, archeologów, muzyków, malarzy) w sposób obrazowy, językiem prostym i całkowicie przystępnym. Sięgając w głąb historii, do okresu sprzed 5000 lat, docenia matematyczne umiejętności starożytnych Babilończyków oraz Egipcjan (wiele piramid przetrwało przecież do dnia dzisiejszego). Pochyla się nad karierą naukową Talesa z Miletu, dzięki któremu grecka nauka wyprzedziła cały starożytny świat, a także przygląda zawiłościom twierdzenia Pitagorasa. Podane przez niego fakty dotyczą odkrycia Neptuna (ostatnia planeta Układu Słonecznego), ale też Brazylijczyka Roberta Carlosa da Silva Rocha, który stał się piłkarską legendą dzięki golowi strzelonemu z odległości 35 metrów od bramki. Pokazuje, jak bardzo zależne od matematyki są fizyka, muzyka oraz rzeźba i malarstwo. Wyjaśnia również, dlaczego jabłko spada z drzewa, niezdarny kucharz układa naleśniki w stos, a niewymierna liczba π doczekała się swojego święta (przypadający na 14 marca Międzynarodowy Dzień Liczby π).

Publikacja Wydawnictwa Adamada bawi i uczy. Wręcz roi się w niej od dowodów, praw, wyjaśnień, obliczeń, hipotez, aksjomatów, eksperymentów, pytań i odpowiedzi, wzorów, wykresów, schematów, zapisów sekwencji 0i1, fachowych określeń, rysunków, wyliczeń, wypunktowań, wskazówek, łamigłówek, zadań do wykonania, miejsc na notatki własne i matematycznych ciekawostek. Są daty, nazwiska, ilustracje uczonych. Tekst przeplatany barwnymi elementami graficznymi oraz różnorodna czcionka ułatwiają odbiór. Zabawne tytuły rozdziałów i żartobliwe sformułowania stanowią dodatkową zachętę do lektury. Pomocą służy Lista naprawdę interesujących lektur o matematyce (polsko- i obcojęzyczne) oraz przypisy. W Dodatku znalazło się piętnaście matematycznych zadań o różnym stopniu trudności (wraz z prawidłowymi odpowiedziami dotyczącymi zadań zamieszczonych w całej publikacji).

#matematyka jest lekturą wartą polecenia nie tylko dla posiadaczy umysłów ścisłych. Każdy, kto chce poznać tajniki niemożliwych trójkątów, przekształceń rzutowych, abstrakcyjności liczb czy fraktali (i mnóstwa jeszcze innych pojęć), przy pomocy #matematyki osiągnie sukces.

Tagi: bóg

Kup książkę #matematyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce #matematyka
Książka
#matematyka
Dmytro Kuźmenko
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Dom na granicy
Anna Wojtkowska-Witala ;
Dom na granicy
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Uznanie
W. & W. Gregory
Uznanie
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy