#matematyka

Ocena: 5 (1 głosów)

Czy Homer Simpson udowodnił Wielkie Twierdzenie Fermata? Co wspólnego ma kalafior romanesco z długością granicy Portugalii? Jaki jest przepis na idealne uderzenie z rzutu wolnego?

Książka jest autorską, pełną humoru relacją tego, co ekscytuje matematyków. Przeplatana jest barwnymi opowieściami z matematycznego półświatka (od starożytności do współczesności). Skomplikowany świat matematyki jest przedstawiony za pomocą potocznego języka, ale bez nadętego udawania, że wszystko to jest przecież banalne!Lektura nie przyda się przy odrabianiu pracy domowej, ale zdecydowanie umożliwi spoufalenie się z Królową Nauk.

Informacje dodatkowe o #matematyka:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-11-30
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788381183444
Liczba stron: 112
Język oryginału: Ukraiński
Tłumaczenie: Olga Domaracka

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę #matematyka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

#matematyka - opinie o książce

Czy Roberto Carlos to wybitny matematyk reprezentacji Brazylii?

"#matematyka" to książka, po którą raczej mało kto sięgnie ze względu na to, że przedmiot szkolny o tej właśnie nazwie nie cieszy się raczej dużym zainteresowaniem. Moim zdaniem zdecydowanie warto zapoznać się z tą publikacją, ponieważ nie zawiera ona typowo podręcznikowych wiadomości. Autor - Dmytro Kuźmienko - skupia się na przedstawieniu osób, które mają z matematyką coś wspólnego. Choć są wśród nich takie osobistości jak Tales z Miletu czy Pitagoras, to już mało kto spodziewa się przeczytać tu cokolwiek o Roberto Carlosie da Silva Rocha - gwieździe, która zapisała się w pamięci kibiców jako strzelec legendarnej bramki z 3.06.1997 r. czy o Johannie Sebastianie Bachu i tym, co mają oni wspólnego z matematyką. 

Na uwagę zasługują zabawne ilustracje, w które to zostały wkomponowane zdjęcia przedstawianych osób. Ciekawa jest też sama kompozycja czarno-białych grafik z wyrazistymi akcentami w kolorze pomarańczowym.


Publikacja ta zawiera również ciekawe zadania, których bohaterami są m.in. Królewna Śnieżka, krasnoludki i Wielkolud Olbrzymi. Moim ulubionym jednak okazała się łamigłówka o molu książkowym - Psotniku Podgryzku. Sama z siebie się śmiałam, że tak łatwo dałam się wprowadzić w przysłowiowe maliny. Dużym plusem jest przystępne tłumaczenie rozmaitych zagadnień , np. zrozumiałe wyjaśnienie, dlaczego nie można dzielić przez "0". To jednak nie wszystko, ponieważ można tu znaleźć opis, jak obliczenia matematyczne doprowadziły do odkrycia jednej z planet - Neptuna (i to bez rakiety, satelity, a nawet teleskopu!!!). 

Wspomniane na początku kopnięcie Roberto Carlosa badali naukowcy i doszli oni do wniosku, że na lot piłki miały wpływ trzy czynniki, ale jeśli chcecie się przekonać jakie, to koniecznie musicie przeczytać "#matematykę" Wydawnictwa Adamada. Być może wówczas dowiecie się czy ten znany piłkarz był przy okazji wybitnym matematykiem ;)


"(...) ta książka nie spodoba się nikomu. Przede wszystkim nie spodoba się tym, którzy kochają matematykę, ponieważ została napisana dla tych, którzy jej nie lubią. Ale i ci ostatni nie ucieszą się z tej książki, ponieważ jest o nielubianej przez nich matematyce. (...)"

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy