#matematyka

Czy Roberto Carlos to wybitny matematyk reprezentacji Brazylii?

"#matematyka" to książka, po którą raczej mało kto sięgnie ze względu na to, że przedmiot szkolny o tej właśnie nazwie nie cieszy się raczej dużym zainteresowaniem. Moim zdaniem zdecydowanie warto zapoznać się z tą publikacją, ponieważ nie zawiera ona typowo podręcznikowych wiadomości. Autor - Dmytro Kuźmienko - skupia się na przedstawieniu osób, które mają z matematyką coś wspólnego. Choć są wśród nich takie osobistości jak Tales z Miletu czy Pitagoras, to już mało kto spodziewa się przeczytać tu cokolwiek o Roberto Carlosie da Silva Rocha - gwieździe, która zapisała się w pamięci kibiców jako strzelec legendarnej bramki z 3.06.1997 r. czy o Johannie Sebastianie Bachu i tym, co mają oni wspólnego z matematyką.

Na uwagę zasługują zabawne ilustracje, w które to zostały wkomponowane zdjęcia przedstawianych osób. Ciekawa jest też sama kompozycja czarno-białych grafik z wyrazistymi akcentami w kolorze pomarańczowym.

Publikacja ta zawiera również ciekawe zadania, których bohaterami są m.in. Królewna Śnieżka, krasnoludki i Wielkolud Olbrzymi. Moim ulubionym jednak okazała się łamigłówka o molu książkowym - Psotniku Podgryzku. Sama z siebie się śmiałam, że tak łatwo dałam się wprowadzić w przysłowiowe maliny. Dużym plusem jest przystępne tłumaczenie rozmaitych zagadnień , np. zrozumiałe wyjaśnienie, dlaczego nie można dzielić przez "0". To jednak nie wszystko, ponieważ można tu znaleźć opis, jak obliczenia matematyczne doprowadziły do odkrycia jednej z planet - Neptuna (i to bez rakiety, satelity, a nawet teleskopu!!!).

Wspomniane na początku kopnięcie Roberto Carlosa badali naukowcy i doszli oni do wniosku, że na lot piłki miały wpływ trzy czynniki, ale jeśli chcecie się przekonać jakie, to koniecznie musicie przeczytać "#matematykę" Wydawnictwa Adamada. Być może wówczas dowiecie się czy ten znany piłkarz był przy okazji wybitnym matematykiem ;)

"(...) ta książka nie spodoba się nikomu. Przede wszystkim nie spodoba się tym, którzy kochają matematykę, ponieważ została napisana dla tych, którzy jej nie lubią. Ale i ci ostatni nie ucieszą się z tej książki, ponieważ jest o nielubianej przez nich matematyce. (...)"

Informacje dodatkowe o #matematyka:

Wydawnictwo: Adamada