Recenzja ksi捫ki: Meandry mi這軼i

Recenzuje: Justyna Gul

Mi這sne podboje

Mówi si, 瞠 od przybytku g這wa nie boli. Co jednak, kiedy ta obfito嗆 nie dotyczy pi瘯nych sukien, pieni璠zy, ale… potencjalnych kandydatów na m篹a? Niekiedy dzieje si tak, 瞠 ten nadmiar nie pozwala podj望 w豉軼iwej decyzji, pojawia si parali簑j帷y l瘯, bowiem konkurent zawsze mo瞠 by lepszy. Nie ma si zatem co dziwi, 瞠 tak popularne w 鈔edniowieczu by造 turnieje rycerskie, w którym r瘯a kobiety by豉 nagrod. Jak bowiem inaczej przeprowadzi selekcj kandydatów? Jak wybra tego najlepszego i jakimi kryteriami si kierowa?

Czy dopu軼i do g這su serce, czy rozum? Co, je郵i g這s serca zag逝szaj panuj帷y wokó ha豉s i codzienna krz徠anina? O ró積ych odcieniach mi這軼i, o jej mocnych i s豉bych stronach, o problemach, jakie z sob niesie, pisze Kasia Bulicz-Kasprzak, autorka popularnych powie軼i obyczajowych: Nie licz帷 kota, czyli kolejna historia mi這sna oraz Nalewka zapomnienia, czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek. Opublikowany przez wydawnictwo Czarno na Bia造m romans historyczny Meandry mi這軼i , to ksi捫ka z nowej serii Wy窺ze Sfery.

Przenosz帷 nas przesz這嗆 do czasów aran穎wanych zwi您ków i ograniczonych praw kobiet, autorka podbija serca skomplikowan fabu陰 oraz pi瘯nym j瞛ykiem. Cho nie jest to literatura dla wszystkich, cho liczni przeciwnicy zarzuc jej brak ambicji, to jednak powie嗆 Bulicz-Kasprzak zaspokaja skrywan t瘰knot kobiet za balami, pi瘯nymi sukniami oraz czasami, w których to kobieta by豉 zdobywana, w których mog豉 liczy na mo磧iwo嗆 oparcia si o szerok m瘰k pier, bez konieczno軼i przywdziewania maski silnej.

Schy貫k XIX wieku, maj徠ek ja郾ie pa雟twa Tarczy雟kich, jednej z najbogatszych rodzin ziemia雟kich w powiecie. Szlachcianka Helena, m這dsza córka Tarczy雟kich, z niecierpliwo軼i czeka na bal. Specjalnie na t okazj sprowadzi豉 z Pary瘸 pi瘯n sukni – wszak to jedyna okazja, 瞠by na wsi pozna przystojnego m這dziana. Inaczej czeka j smutna perspektywa o瞠nku z podstarza造m, brzydkim jak noc Ku幟ianem, albo ze 鄉ierdz帷ym gorzelni Jurkiem Podolskim o twarzy naznaczonej bliznami. A Helena chce kocha mi這軼i idealn, mi這軼i niczym z romansów, przemycanych przez jej angielsk guwernantk, zatem i obiekt tego uczucia musi odpowiednio si prezentowa. Có jednak, kiedy na bal przybywaj sami starsi panowie, na dodatek zam篹ni?

Dopiero przypadkowe pojawienie si doktora Jana Leonowicza, którego bryczka utkn窸a w b這cie, a on sam przyszed prosi o pomoc, czyni wieczór przyj璚ia niezapomnianym. M這de, st瘰knione uczucia serce natychmiast zaczyna bi mocniej, szczególnie 瞠 doktor jest m篹czyzn niebrzydkim i postawnym. I cho jako zubo瘸造 szlachcic nie mo瞠 jej wiele zaoferowa, to przecie ona ma do嗆 maj徠ku za nich dwoje.

Oczywi軼ie historia nie mo瞠 by tak prosta i banalna, a Jan nie od razu zwróci uwag na rozszczebiotane dziecko, skoro ma do czynienia z prawdziwie poci庵aj帷 kobiet, jak jest matka Heleny, pani Ludwika Tarczy雟ka. Przyb璠 inni konkurenci, inni amatorzy pi瘯nego cia豉, ostrego jak brzytwa j瞛yka i charyzmy dziewczyny. Od d逝窺zego czasu stara si o ni s御iad, wspomniany ju wdowiec Witold Ku幟ian, który jak dot康 dostawa od jej ojca czarn polewk. Na horyzoncie pojawia si równie dawno nie widziany kuzyn panny Tarczy雟kiej, hrabia Stanis豉w Bertl oraz jego serdeczny przyjaciel, hrabia Maksymilian S這tnicki.

Którego z nich wybierze Helena? Autorka do ko鎍a trzyma nas w niepewno軼i, kilkakrotnie zmienia豉m zdanie co do potencjalnego wybranka dziewczyny i ostatecznie … dokona豉m b喚dnego wyboru. Ale nie tylko napi璚ie, towarzysz帷e nam podczas lektury sprawia, 瞠 uwa積ie 郵edzimy rozwój akcji. Dzieje si na stronach powie軼i ca趾iem sporo: 篡cie up造wa Helenie nie tylko na bieganiu za kawalerami, ale równie na zmaganiach z okrutnym losem. Ten bowiem postanowi nie oszcz璠za rodziny, stawiaj帷 przed m這d szlachciank prawdziwe wyzwanie i czyni帷 j odpowiedzialn za losy ca貫j rodziny.

Meandry mi這軼i to romans historyczny z dusz. Kasia Bulicz-Kasprzak wiele uwagi po鈍i璚i豉 swoim bohaterom oraz nakre郵eniu obyczajowo軼i 鈍iata z ko鎍a XIX wieku. Zrobi豉 to z niebywa造m wdzi瘯iem i lekko軼i, zmieniaj帷 typow i schematyczn powie嗆 w interesuj帷 lektur z nutk nostalgii za dawnymi czasami oraz za prawdziwymi m篹czyznami – takimi, jak wybranek Heleny.

Tagi: Meandry mi這軼i, Meandry mi這軼i recenzja, Meandry mi這軼i ksi捫ka, Katarzyna Bulicz-Kasprzak Meandry mi這軼i, Katarzyna Bulicz-Kasprzak recenzja, Katarzyna Bulicz-Kasprzak ksi捫ka, Katarzyna Bulicz-Kasprzak

Kup ksi捫k Meandry mi這軼i

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Meandry mi這軼i
Ksi捫ka
Meandry mi這軼i
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Inne ksi捫ki autora
Inna bajka
Katarzyna Bulicz-Kasprzak0
Ok豉dka ksi您ki - Inna bajka

W opowie軼i Kasi Bulicz-Kasprzak jest du穎 ciep豉, humoru i kobiecej m康ro軼i. To sprawia, 瞠 czyta si j z ogromn przyjemno軼i. Polecam! Magdalena...

Recenzje miesi帷a
Sekret Heleny