Recenzja książki: Miasto zagubionych dusz

Recenzuje: Ruczek

Są wspomnienia, których czas nie wymaże (...). Wieczność nie sprawia, że zapomina się o stracie, ona tylko staje się znośniejsza.

Jace zniknął razem z Sebastianem. Clary czuje się bezsilna i zdruzgotana. Pragnie odnaleźć Jace'a, jednak nie wie, jak tego ma dokonać. Oczywiście, zawsze może liczyć na pomoc Isabelle, Aleca i Simona, a także kilku pozostałych przyjaciół. Jednak musi pamiętać, że jej ukochany jest teraz połączony z jej złym bratem i nie do końca jest sobą. Dzieli z Sebastianem pragnienia, idee i... rany. Zrań jednego, drugi będzie krwawił. Zabij jednego - drugi także umrze. Clave pragnie przede wszystkim powstrzymać syna Valentine'a, nawet za cenę życia innego Łowcy. Clary, jak i reszta, nie mogą do tego dopuścić, dlatego ich działania mające na celu ratowanie przyjaciela/brata/ukochanego zmuszają ich do stanięcia w obliczu niebezpieczeństwa.

Czy uda im się rozdzielić demoniczną więź? Czy nowy Jace nadal kocha Clary? A czy ona będzie w stanie go kochać? Czy Sebastian jest taki, jaki się wydaje? Czy jednak gdzieś w głębi rozumie i dzieli ludzkie uczucia? Na jakie niebezpieczeństwa narażą się bohaterowie, aby pomóc tym, których kochają? I ile zasad przy tym złamią?

Autorka nie zawodzi miłośników serii. Miasto Zagubionych Dusz to powieść pełna emocji - jest tu miejsce na śmiech, strach, wstrzymywany oddech i zaparty dech. Poznajemy kilka ciekawych faktów dotyczących przedstawionego świata oraz bohaterów. Odkrywamy ich kolejne oblicza. Odwiedzamy Żelazne Siostry - żeńskie odpowiedniczki Cichych Braci. Bliżej poznajemy złego brata Clary i mamy szansę na odkrycie mrocznych zakamarków jego duszy. Co ważne, nawet bohaterów złych czy irytujących łatwo zrozumieć, można też ich polubić. Clare ukazuje ich nie tylko ich działania, ale i motywacje, emocje, jakie nimi targają, przeżycia. Każdy z bohaterów ma ogromny wkład w całą tę historię - tak, że trudno wyobrazić sobie Miasto Zagubionych Dusz bez którejkolwiek spośród postaci.

Clare pisze świetnie, językiem przystępnym, miejscami - potocznym. Powieść czyta się błyskawicznie i z przyjemnością. Warto jednak pamiętać, że jest to kolejny już tom cyklu, raczej nie należy więc rozpoczynać przygody z twórczością Cassandry Clare od tej właśnie powieści. W Mieście Zagubionych Dusz poznany dotąd świat rozszerza się o kolejne ciekawe miejsca i wymiary. W tej części odwiedzimy kilka europejskich miast, przejdziemy się ulicami Paryża, zasiądziemy w gondoli w Wenecji. Choć nasi bohaterowie podzielą się na dwie grupy, nie umknie nam żadna z ich przygód. Autorka sprawnie przeskakuje z jednego miejsca w drugie, od jednego bohatera do drugiego. Czytelnik wpada w wir wydarzeń i pozostaje w powieściowym świecie do ukończenia lektury.

Miasto Zagubionych Dusz polecić warto miłośnikom Cassandy Clare oraz osobom znającym serię. To kolejna świetna książka, która wyszła spod pióra jednej z moich ulubionych pisarek. Teraz pozostaje tylko czekać na ostatni tom serii oraz ostatni tom trylogii Diabelskich maszyn, prequelu do Darów Anioła. Warto przekonać się, jakie niespodzianki przygotowała Cassandra Clare dla swoich czytelników.

(...) część jego duszy jest strasznie samotna, jak najczarniejsza pustka między światami. Samotność napędza go w takim samym stopniu jak żądza władzy. I potrzeba bycia kochanym, bez zrozumienia, że na miłość trzeba zasłużyć.

Tagi: Miasto zagubionych dusz, Miasto zagubionych dusz recenzja, Miasto zagubionych dusz książka, Cassandra Clare Miasto zagubionych dusz, Cassandra Clare recenzja, Cassandra Clare książka, Cassandra Clare

Kup książkę Miasto zagubionych dusz

Zobacz opinie o książce Miasto zagubionych dusz
Książka
Miasto zagubionych dusz
Cassandra Clare
Mechaniczny Anioł
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Mechaniczny Anioł

W Mechanicznym Aniele dowiesz się co się wydarzyło 100 lat przed historią opisaną w Mieście Kości, Mieście Szkła i Mieście Popiołów. Poznasz rodzinną tajemnicę...

Miasto upadłych aniołów
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Miasto upadłych aniołów

Miłość. Krew. Zdrada. Zemsta.\r\nKto przejdzie na stronę mroku? Kogo dopadnie miłość, a czyj związek nie przetrwa próby czasu? I kto zdradzi wszystko,...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło