Recenzja książki: Miłość dzień po dniu. Jak tworzyć udane związki dzięki komunikacji, świadomości i NVC

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nie ma wątpliwości, że miłość jest wartością, o którą warto się troszczyć i zabiegać. Chociaż życie ludzkie pełne jest różnorakich doświadczeń, z miłością da się pokonać wszelkie przeszkody trudnej codzienności. Publikacja Miłość dzień po dniu, która wyjaśnia, Jak tworzyć udane związki dzięki komunikacji, świadomości i NVC, jest zbiorem informacji, pomagających zbudować relacje oparte na dojrzałej miłości, wzajemnym zrozumieniu oraz prawidłowo pojmowanym partnerstwie w związku.

Emilia Kulpa-Nowak, certyfikowana trenerka NVC (porozumienie bez przemocy), dzieli się z czytelnikiem spostrzeżeniami wypracowanymi na przestrzeni lat podczas pracy z grupami oraz osobami indywidualnymi. W dziesięciu bogatych w konstruktywną treść rozdziałach ukazuje znaczenie szczerej komunikacji, dzięki której łatwiejszym stanie się pielęgnowanie związku. Wyjaśnia, że budowanie prawdziwych relacji nie polega na ocenianiu, opiniowaniu ani osądzaniu, potrzebne jest porozumienie bez przemocy (komunikacja szczera, płynąca z serca, odnosząca się do często ukrytych potrzeb).

Rozpoczynając od uświadomienia czytelnikowi, że związek to sztuka kompromisu i rezygnacji, autorka omawia kwestię zależności, niezależności, współzależności, wolności oraz miłości osób trwających w związku. Dowartościowuje rolę dialogu, a także wyjaśnia, jak ważna jest umiejętność słuchania. Analizuje uczucia informujące o niezaspokojonych potrzebach (złość, wstyd, smutek, strach, bezsilność, poczucie winy, wstręt, osamotnienie) oraz uczucia pozytywne (spokój, radość, wdzięczność, ekscytacja, relaks, ulga, miłość). Odnosi się do potrzeby szeroko pojmowanej bliskości. Omawia kombo-strategie (seks, pieniądze, dzieci) i możliwości wpływające na pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Wylicza przekonania utrudniające budowanie trwałego związku oraz schematy, tradycje i doświadczenia sprzed związku (konieczne jest uzdrowienie starych ran, by móc budować nowe relacje bez powrotu do przeszłości). Na koniec wyjaśnia, jak owe relacje należy pielęgnować, by mogła wzrastać Miłość dzień po dniu – przecież to właśnie miłość jest podstawą związku.

Podane przez autorkę propozycje są godne uwagi oraz praktycznego zastosowania w codziennym życiu (staną się pomocne w kształtowaniu miłości dojrzałej). Każdy rozdział zakończony został propozycją ćwiczeń (na szarym tle, z ciemnoszarym marginesem, adres www z nagraniem audio jednego z ćwiczeń) wraz z miejscem na notatki. W tekście znalazły się przykłady zachowań konkretnych osób, opisy wielu sytuacji, interesujące dialogi, mity, ciekawostki. Wielokrotnie Emilia Kulpa-Nowak powołuje się na doświadczenia innych psychologów (zwłaszcza Marshalla B. Rosenberga, twórcy NVC), często podaje przykłady z własnej pracy zawodowej. Wielokrotnie używane przez nią zwroty: „Wyobraź sobie…”, „Pomyśl o…”, „Wróćmy na chwilę do…” oraz stawiane pytania pobudzają umysł czytelnika do intensywnej pracy, ale i refleksji. Pomocą służą wyliczenia, wypunktowania, tabelki, diagramy, a także przypisy dolne (wyjaśniające i bibliograficzne), lista poleconych lektur oraz zamieszczone na końcu Lista potrzeb i Lista uczuć. Pełniąca rolę zakładki pomarańczowa wstążeczka umożliwia szybkie odnalezienie interesującego akapitu.

Oprawiona w twardą okładkę publikacja Wydawnictwa Virgo napisana została językiem prostym i w pełni przekonującym. Ucząc, Jak tworzyć udane związki dzięki komunikacji, świadomości i NVC, spełni oczekiwania tych, którym zależy na zbudowaniu związku trwałego i szczęśliwego, czyli opartego na miłości dojrzałej.

Tagi: poradniki

Kup książkę Miłość dzień po dniu. Jak tworzyć udane związki dzięki komunikacji, świadomości i NVC

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Miłość dzień po dniu. Jak tworzyć udane związki dzięki komunikacji, świadomości i NVC