Recenzja książki: Miłość matki

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Marzeniem wielu osób jest stworzenie szczęśliwej i pełnej rodziny. Jednak gdy pojawiają się poważne problemy, a nawet śmierć jednego z członków rodziny, dla pozostałych domowników oznacza to dramat, z którym trudno się pogodzić. Powieść Miłość matki Santy Montefiore to pełne emocji studium wychodzenia z żałoby po stracie ukochanego dziecka.

Celeste i Robert ponad rok temu w wyniku białaczki stracili ośmioletniego syna Jacka. Każde z małżonków przeżywa żałobę na swój sposób. Robert cierpi mocno, ale ulgę daje mu praca w sklepie z winami i spotkania z matką oraz ojcem. Celeste natomiast buduje wokół siebie szczelny mur, za który nikogo nie wpuszcza i w samotności na nowo przeżywa stratę dziecka. Wiadomość o tym, że przez kilka dni ma zająć się ośmioletnim Brunem, synem siostry Roberta, jest dla niej jak grom z jasnego nieba. Celeste boi się, że chłopczyk będzie przypominał jej ukochanego syna i że nie podoła opiece nad siostrzeńcem męża.

Miłość matki to wzruszająca opowieść, pełna skrajnych emocji: od żałoby i permanentnego smutku, przez wyciszenie, godzenie się z losem, aż po otwarcie się na nowo na radość i szczęście. Celeste, przebywając z Brunonem, na nowo odkrywa w sobie pokłady macierzyńskiej miłości, pozwala też „odejść” Jackowi. Nigdy nie przestaje kochać syna, ale daje sobie szansę na otwarcie nowego rozdziału, w którym nie ma miejsca na rozpamiętywanie żałoby.

Santa Montefiore z ogromną empatią opisuje proces godzenia się Celeste z rzeczywistością. Autorka pokazuje, jak silna jest tytułowa miłość matki do dziecka. Miłość, która przetrwa nawet śmierć. Miłość, która może dać energię do działania, ale może ją też odebrać. Celeste musi zdystansować się do swoich przeżyć. Tylko pozwalając płynąć życiu dalej, może na nowo otworzyć się na piękno świata, równocześnie dziękując mu za krótki, ale piękny dar życia Jacka.

Książkę Santy Montefiore czyta się szybko, z ciekawością obserwując poczynania małego Brunona i z zainteresowaniem śledząc przemianę Celeste. Autorka zgrabnie buduje zdania, tworzy piękne metafory oraz znakomicie radzi sobie w opisywaniu uczuć i emocji. Miłość matki to publikacja kierowana przede wszystkim do kobiet – mam i babć – ale także mężczyźni znajdą w niej ważne spostrzeżenia i cenne rady. Po książkę powinni sięgnąć także czytelnicy, którzy zmagają się z poczuciem straty bliskiej osoby.

Obok Miłości matki w publikacji Świata Książki znalazł się fragment nietłumaczonej dotąd powieści Santy Montefiore Letni dom oraz prolog wydanej w 2021 roku książki Tajemnica morskiej latarni.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Miłość matki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Miłość matki
Książka
Miłość matki
Santa Montefiore
Inne książki autora
Francuski ogrodnik
Santa Montefiore0
Okładka ksiązki - Francuski ogrodnik

Uwodzicielskie piękno angielskich krajobrazów, zagadkowy Francuz i wisząca w powietrzu obietnica miłości. A wszystko to za sprawą uroczego starego ogrodu...

Tajemnica morskiej latarni
Santa Montefiore0
Okładka ksiązki - Tajemnica morskiej latarni

Wciągająca historia o poróżnionej rodzinie, skrywanej przeszłości i miłości, która nigdy nie umiera. Ellen Trawton ucieka od płytkiego londyńskiego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Już się nie śmiała, nawet się nie uśmiechała; na jej napiętej twarzy malowały się smutek i gniew. A on stracił nie tylko dziecko, ale także żonę. Jack zabrał ze sobą serce matki, zostawiając ojcu tylko skorupę.


Więcej

Pszenica falowała na wietrze niczym złociste morze, ciemność wkradała się powoli, pochłaniając resztę światła dziennego; kończył się kolejny dzień. Celeste była za to wdzięczna, zostawało jej mniej dni do przeżycia bez Jacka.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Reklamy