Recenzja książki: Moja siostra jest super

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Kiedy na świecie pojawia się młodszy brat lub siostra, zachwyt z posiadania młodszego rodzeństwa nie zna granic. Jednak już po kilku dniach młodsze rodzeństwo okazuję się dla starszych dzieci prawdziwym utrapieniem. Rodzice cały czas zajmują się maluchem, mniej uwagi zwracają na swoje starsze dzieci, za to bez przerwy je upominają i uciszają. Moja siostra jest super to kierowana do starszych dzieci, publikacja pokazująca, że z młodszym bratem lub siostrą można znaleźć wspólny język bez względu na to, czy maluchy mają kilka dni, pół roku, rok czy zbliżają się do dwóch lat.

Moja siostra jest super to opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność publikacja, której bohaterami są zwierzęta. Mała owieczka dowiaduje się, że właśnie urodził się jej braciszek. Gabi, kilkuletnia dziewczynka-świstak, bardzo chce bawić się ze swoją półroczną siostrą Martynką. Tygrysica Lili denerwuje się, kiedy jej roczny braciszek Bodzio dewastuje zrobione przez nią błotne zabawki. Papuga Pola uczy nowych słów swoją półtoraroczną siostrę Renię.

Moja siostra jest super to doskonała książka, którą koniecznie należy sprezentować dziecku, gdy na świat przyjdzie jego młodsze rodzeństwo. Dzieci, będące dotychczas jedynakami, nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie zmiany nastąpią w ich życiu wraz z pojawieniem się młodszego brata lub siostry. Publikacja Moja siostra jest super po części pomaga przybliżyć, złagodzić i zaakceptować pojawiające się nagle zmiany. W większej jednak mierze książka tłumaczy, że z rodzeństwem można „się dogadać” na każdym etapie jego dopiero rozpoczynającego się życia.

Książka zwraca uwagę na umiejętności, jakie posiada maluch na danym etapie swojego rozwoju. Tłumaczy, dlaczego trudno jest bawić się w skomplikowane gry z półroczną siostrą oraz wyjaśnia, dlaczego roczne dzieci lubią niszczyć przedmioty. Spojrzenie z dystansu na zachowanie młodszego rodzeństwa pozwoli starszym dzieciom uświadomić, że „przykrości”, jakich doświadczają ze strony młodszej siostry lub brata nie wynikają ze złej woli, a jedynie są typowym zachowaniem dzieci w danym wieku.

Oprócz krótkich historyjek w książce zawarte są ciekawe ćwiczenia, które warto, by rodzic przeprowadził ze swoim starszym dzieckiem. Pozwoli to rozwinąć wyobraźnię i prawdopodobnie przyczyni się także do lepszego zrozumienia zachowania młodszego rodzeństwa. Zagadki i quizy są ciekawie i pomysłowo skonstruowane, a ich rozwiązywanie z pewnością przyniesie dzieciom wiele frajdy.

W publikacji obecne są także duże, kolorowe rysunki, przygotowane przez kilku ilustratorów. Rysunki wykonane są z ogromną dbałością o szczegóły, pokazują zaś zwierzęcych, posiadających ludzkie cechy bohaterów w różnych momentach ich życia oraz przybliżają wiele sytuacji znanych dzieciom z codzienności.

Moja siostra jest super to książka, której nie może zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce. Chociaż liczy niewiele ponad trzydzieści stron, jest publikacją niosącą bardzo ważne przesłanie oraz pomagającą oswoić się ze świadomością posiadania większej rodziny. Książkę tę koniecznie należy czytać wspólnie z dzieckiem. Pozwoli to wyjaśnić zmiany, jakie zaszły w rodzinie, będzie to dobrą okazją do szczerej i otwartej rozmowy oraz przyczyni się do umocnienia więzów rodziców ze starszymi dziećmi.

Kup książkę Moja siostra jest super

Zobacz opinie o książce Moja siostra jest super
Moja siostra jest super
praca zbiorowa
Świat 1000 miejsc
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Świat 1000 miejsc

Świat to niezwykłe miejsce. Pełne bogactwa kulturowego i przyrodniczego, atrakcji turystycznych i wyzwań. Jego piękno przejawia się w zapierających dech...

Dawid i Goliat. Teatr na małej scenie. Figurki i scenografia
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Dawid i Goliat. Teatr na małej scenie. Figurki i scenografia

Ta książka to praktyczny warsztat dla każdego pedagoga, katechety, terapeuty, logopedy i rodzica! To twórcza metoda pracy z dziećmi wykorzystująca...