Recenzja książki: Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieło apostolskiego posłannictwa Jana Pawła II wciąż trwa w pamięci i ludzkich sercach. Poprzez swój długi pontyfikat Papież-Polak pokazał światu, że przeznaczeniem wszystkich ludzi jest nieprzemijające szczęście w niebie. Książka Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 jest relacją Joaquina Navarro-Vallsa, który przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył Ojcu Świętemu w jego duszpasterskiej działalności dla Kościoła i świata.

recenzja Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Ponieważ publikacja oddana została do druku już po śmierci autora, czytelnik najpierw otrzymuje szczegółowe wyjaśnienia dotyczące losów zapisków (było ich ponad sześćset stron, notowane najczęściej na gorąco – w trakcie wydarzeń), a dopiero potem ma okazję udać się do prywatnych apartamentów papieskich, gdzie nawiązana została stała współpraca Joaquina Navarro-Vallsa z Janem Pawłem II. Autor przedstawia szczegóły dotyczące swojej pracy w Watykanie, kiedy to asystował papieżowi w podróżach prywatnych i służbowych, towarzyszył mu w czasie pielgrzymek oraz urlopów, obecny był podczas wizyt ważnych osobistości, a także spotkań z przedstawicielami mediów i przywódcami wielu wyznań. Stanowiąc w wielu przypadkach głos doradczy Papieża, był świadkiem rozwiązywania palących tematów, problemów społecznych, kwestii doktrynalnych oraz politycznych.

Jako naoczny świadek tamtych wydarzeń, Joaquin Navarro-Valls, obok faktów powszechnie znanych, przedstawił niepublikowane do tej pory momenty życia oraz posługi Papieża. Jego relacja (bogata w osobiste refleksje) jest dokładna i rzetelna, momentami wzruszająca. Poszczególne wydarzenia zostały przez niego precyzyjnie omówione. Ciekawe okazały się szczegóły dotyczące papieskiego zdrowia i cierpienia, skomplikowanych układów politycznych, stosunków między poszczególnymi krajami a Stolicą Apostolską, problemów Kościoła, relacji między pracownikami Kurii Rzymskiej, podróży, smutnych dni związanych ze śmiercią Jana Pawła II w święto Bożego Miłosierdzia, pogrzebu, a także zawsze żywej miłości do Polski. Nie brak szczegółów dotyczących liturgicznych ceremonii, filozoficznych dysput, konferencji prasowych, audiencji, nominacji, wywiadów, koncertów, górskich wypraw, pogróżek (również fałszywych), afer i skandali, ciekawych koncepcji, spekulacji oraz papieskich ripost. Warta uwagi jest także niezapomniana droga krzyżowa, kłopotliwa konferencja, szczególna kolacja, nocna tragedia, a nawet… krótka historia o lasce.

Książka Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 napisana jest w sposób ciekawy, językiem łatwym do zrozumienia. Na początku zamieszczone zostały informacje o Joaquinie Navarro-Vallsie Lekarz i dziennikarz oraz Dzieje zapisków watykańskiego rzecznika, na końcu natomiast napisany przez brata autora – Epilog. Zapiskom (o różnej długości) przyporządkowano daty, nazwy miast bądź krajów oraz nadano tytuły. Zwroty obcojęzyczne przetłumaczono w przypisach. Treść uzupełniają pochodzące z osobistego archiwum autora kolorowe zdjęcia. Na twardą okładkę założono ochronną obwolutę.

Niezwykle osobista publikacja Wydawnictwa Jedność z jednej strony nakreśla fascynującą osobowość Piotra naszych czasów, z drugiej natomiast pokazuje, jak głęboka była więź łącząca watykańskiego rzecznika z Papieżem.

Kup książkę Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Zobacz opinie o książce Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006