Recenzja książki: Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Dzieło apostolskiego posłannictwa Jana Pawła II wciąż trwa w pamięci i ludzkich sercach. Poprzez swój długi pontyfikat Papież-Polak pokazał światu, że przeznaczeniem wszystkich ludzi jest nieprzemijające szczęście w niebie. Książka Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 jest relacją Joaquina Navarro-Vallsa, który przez ponad dwadzieścia lat towarzyszył Ojcu Świętemu w jego duszpasterskiej działalności dla Kościoła i świata.

recenzja Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Ponieważ publikacja oddana została do druku już po śmierci autora, czytelnik najpierw otrzymuje szczegółowe wyjaśnienia dotyczące losów zapisków (było ich ponad sześćset stron, notowane najczęściej na gorąco – w trakcie wydarzeń), a dopiero potem ma okazję udać się do prywatnych apartamentów papieskich, gdzie nawiązana została stała współpraca Joaquina Navarro-Vallsa z Janem Pawłem II. Autor przedstawia szczegóły dotyczące swojej pracy w Watykanie, kiedy to asystował papieżowi w podróżach prywatnych i służbowych, towarzyszył mu w czasie pielgrzymek oraz urlopów, obecny był podczas wizyt ważnych osobistości, a także spotkań z przedstawicielami mediów i przywódcami wielu wyznań. Stanowiąc w wielu przypadkach głos doradczy Papieża, był świadkiem rozwiązywania palących tematów, problemów społecznych, kwestii doktrynalnych oraz politycznych.

Jako naoczny świadek tamtych wydarzeń, Joaquin Navarro-Valls, obok faktów powszechnie znanych, przedstawił niepublikowane do tej pory momenty życia oraz posługi Papieża. Jego relacja (bogata w osobiste refleksje) jest dokładna i rzetelna, momentami wzruszająca. Poszczególne wydarzenia zostały przez niego precyzyjnie omówione. Ciekawe okazały się szczegóły dotyczące papieskiego zdrowia i cierpienia, skomplikowanych układów politycznych, stosunków między poszczególnymi krajami a Stolicą Apostolską, problemów Kościoła, relacji między pracownikami Kurii Rzymskiej, podróży, smutnych dni związanych ze śmiercią Jana Pawła II w święto Bożego Miłosierdzia, pogrzebu, a także zawsze żywej miłości do Polski. Nie brak szczegółów dotyczących liturgicznych ceremonii, filozoficznych dysput, konferencji prasowych, audiencji, nominacji, wywiadów, koncertów, górskich wypraw, pogróżek (również fałszywych), afer i skandali, ciekawych koncepcji, spekulacji oraz papieskich ripost. Warta uwagi jest także niezapomniana droga krzyżowa, kłopotliwa konferencja, szczególna kolacja, nocna tragedia, a nawet… krótka historia o lasce.

Książka Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006 napisana jest w sposób ciekawy, językiem łatwym do zrozumienia. Na początku zamieszczone zostały informacje o Joaquinie Navarro-Vallsie Lekarz i dziennikarz oraz Dzieje zapisków watykańskiego rzecznika, na końcu natomiast napisany przez brata autora – Epilog. Zapiskom (o różnej długości) przyporządkowano daty, nazwy miast bądź krajów oraz nadano tytuły. Zwroty obcojęzyczne przetłumaczono w przypisach. Treść uzupełniają pochodzące z osobistego archiwum autora kolorowe zdjęcia. Na twardą okładkę założono ochronną obwolutę.

Niezwykle osobista publikacja Wydawnictwa Jedność z jednej strony nakreśla fascynującą osobowość Piotra naszych czasów, z drugiej natomiast pokazuje, jak głęboka była więź łącząca watykańskiego rzecznika z Papieżem.

Kup książkę Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy