Recenzja książki: Mozaika kultur

Recenzuje: mrowka

Marian Kisiel i Paweł Majerski, organizując IV Sesję Zagłębiowską, zadali pytanie o mentalną mozaikowość mieszkańców tego regionu. Z referatów przedstawionych w grudniu 2005 roku powstał czwarty już pokonferencyjny tom, gromadzący różne spojrzenia na Zagłębie. „Mozaika kultur” to zbiór dziesięciu artykułów przedstawiających ewolucję poczucia tożsamości regionalnej i prezentujących wielokulturowość Sosnowca czy Będzina.

 

Pokonferencyjna publikacja jest próbą odnalezienia przyczyn mozaikowości kulturowej, tworzy także wielospojrzeniową panoramę Zagłębia. Różnorodność tematyczna wyklucza nudę. Książka „Mozaika kultur” dostarcza mnóstwa ciekawych informacji o regionie zagłębiowskim. Zamieszczone w tomie fotografie ukazują nekropolie i obiekty sakralne różnych wyznań – zarówno te istniejące do dziś, jak i zniszczone przed wojną. Zdjęcia, podobnie zresztą jak artykuły, pomagają odkryć pełne uroku miejsca Zagłębia, łączą też w niebanalny sposób przeszłość z teraźniejszością, pokazują, jak historia może wpływać na współczesność.

 

W mozaikowej układance aż cztery referaty dotyczą różnych wyznań i religii mieszkańców Zagłębia. O społecznościach religijnych, wpływających na rozwój zagłębiowskiej kultury, pisze między innymi Grażyma Barbara Szewczyk: jej esej dotyczy ewangelików w Sosnowcu). Dzieje sosnowieckiej parafii prawosławnej przedstawia ksiądz Sergiusz Dziewiatowski. Dwa kolejne teksty odnoszą się do przedstawicieli kultury judaistycznej. Wojciech Jaworski zajął się historią Żydów w Zagłębiu Dąbrowskim – badania swe zakończył na roku 1968. Wszystkie te eseje cechuje dokładność, analizy faktograficzne, skrupulatność w podawaniu dat i historycznych szczegółów. Na tym tle wyróżnia się znakomita opowieść Włodzimierza Wójcika. Autor stworzył szkic wspomnieniowo-sentymentalny. Prezentuje nam społeczność żydowską (Łagisza, Będzin) widzianą oczami dziecka i odnawianą po latach. We wspomnieniach Wójcika odżywają postacie charakterystyczne dla przestrzeni miejskiej lat przedwojennych – handlarze, lodziarze czy krawcy. W tekście powracają także przerażające obrazy czasów wojny. Wszystko opowiedziane zostało w gawędziarskim, urokliwym stylu.

 

O kruchości ludzkiego życia, o refleksjach wanitatywnych i o szeroko rozumianych motywach funeralnych pisze Ewa Toczkowska, zajmująca się cmentarzem sosnowieckim. Autorka odczytuje historię miasta i jego mieszkańców, tłumacząc między innymi napisy i symbole umieszczane na nagrobkach.

 

Paweł Majerski sięgnął po fragmenty twórczości urodzonego w Będzinie literata, Stanisława Wygodzkiego. Prezentuje wpływ życia artysty na jego poezję. To opowieść o bólu, dramacie egzystencji i o ludzkiej tragedii. Majerski przypomina o wybitnym Zagłębiaku, unieśmiertelnia go w swoim eseju i zwraca uwagę na zapomnianych, rodzimych artystów.

 

Podczas rozważań o tożsamości regionalnej nie sposób pominąć zagadnień odrębnego języka. Problemem „gwary zagłębiowskiej”, dialektu mieszkańców tego regionu, zajmuje się Magdalena Pastuch. Próbuje ona wyłuskać i przedstawić w możliwie prosty sposób cechy językowe Zagłębiaków.

 

Dorota Fox interesuje się rolą teatru w procesie kształtowania się tożsamości kulturowej – przedstawia więc historię teatru w Zagłębiu, zajmuje się również zagadnieniem odbiorcy i dostosowanego do wymagań tego odbiorcy programu teatrów.

 

Charakterystyki mieszkańców Zagłębia, opartej na wynikach ankiet i wywiadów grupowych podjęła się Bogumiła Barańska. Ona także sprawdziła, jak wiedza i edukacja przyczyniają się do rozwoju świadomości kulturowej i tożsamości regionalnej. Rozgraniczeniem między tożsamością kulturową a regionalną i definiowaniem pojęć będących tematem przewodnim konferencji zajęła się Ewa Kosowska.

 

„Mozaika kultur” z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości regionalnej, przyniesie też ważne dla mieszkańców regionu informacje. Wyjaśni i ukaże niejednorodność śląskiej społeczności. Co ważne – książka zaznacza odrębność kulturową Zagłębiaków i prezentuje genezę tej odrębności. Istotna pozycja dla badaczy kultury, mieszkańców Śląska i dla tych, którym kwestie tożsamości regionalnej nie są obojętne.

Kup książkę Mozaika kultur

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mozaika kultur
Książka
Mozaika kultur
Marian Kisiel, Paweł Majerski
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy