reklama

Recenzja książki: Mysie bajeczki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Mała myszka to bohaterka wielu bajek dla dzieci. Jest sympatyczna, pomysłowa i zaradna. Potrafi wyjść zwycięsko z wielu zagmatwanych sytuacji. Wszystko to sprawia, że jest bohaterką lubianą przez dzieci. Do rąk młodych czytelników trafiła kolejna książeczka Arnolda Lobela Mysie bajeczki – opowieść lekka, prosta i przyjemna, przepełniona życiową mądrością. Łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy.

W przytulnym mieszkanku przygotowuje się do snu mysia rodzina. Siedmiu mysich synków leży grzecznie w łóżeczkach. Myli się jednak ten, kto sądzi, że wystarczy zgasić światło, a mali synkowie natychmiast zapadną w sen. Co to, to nie: czekają na bajkę na dobranoc, dzięki której – jak każdego wieczoru – uda im się wyciszyć i przez całą noc śnić piękne sny. Tata Mysz (z sumiastym wąsem i w okularach) opowiada nie jedną, a siedem ciekawych historii – po jednej dla każdego synka. Akcja każdej opowieści toczy się w mysim świecie, pośród pięknych krajobrazów widzianych mysimi oczyma. Bohaterowie – również mysi – rozwiązują zadania na miarę mysich umiejętności i możliwości, a także postrzegają rzeczywistość z mysiego punktu widzenia.

Opowiedziane przez Tatę Mysz historie zapraszają w świat spokoju, subtelnych wrażeń i delikatności, w świat, który dopiero trzeba poznać (muszą go poznać zarówno mysi bohaterowie, jak i mały czytelnik). W opowieściach pojawia się mnóstwo bohaterów: mysz przy czarodziejskiej studni, mama mysz ze swoim małym synkiem, dwie zaprzyjaźnione myszy – bardzo wysoka i bardzo niska, mysz w łódce, mysz w tenisówkach, stary Pan Mysz oraz bardzo brudna mysz. Mysi bohaterowie są sympatyczni, a ich przygody wywołują uśmiech na twarzy.

Książeczka jest niezbyt gruba: siedem krótkich, ale za to humorystycznych opowieści zawiera proste dialogi, a powiększona czcionka oraz większe odstępy między wierszami służą doskonaleniu umiejętności czytania. Sugestywne ilustracje w stonowanych kolorach utrzymane są w jednym schemacie, co wpływa uspokajająco na dziecko, które znużone jest po całym dniu obowiązków, nauki i zabawy. Niewielka ilość tekstu wraz z wkomponowanymi w tekst ilustracjami nie zniechęcą nawet tych dzieci, które czytają jeszcze bardzo powoli.

Przeznaczona dla dzieci młodszych publikacja Wydawnictwa Literackiego jest pasjonująca, wartościowa i pomocna. Zapoznanie z jej treścią dostarcza wrażeń estetycznych, uczy kreatywności i pozytywnego myślenia, wskazuje na potrzebę niesienia pomocy innym oraz zaufania najbliższym, a także pokazuje, iż dobrze jest cieszyć się małymi rzeczami.

Tagi: Opowieści humorystyczne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Mysie bajeczki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mysie bajeczki
Książka
Mysie bajeczki
Arnold Lobel
Inne książki autora
Żabek i Ropuch. Przyjaźń
Arnold Lobel0
Okładka ksiązki - Żabek i Ropuch. Przyjaźń

Pierwsze w Polsce wydanie kultowego tekstu klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej w znakomitym tłumaczeniu Wojciecha Manna!   Pewnego dnia...

Żabek i Ropuch
Arnold Lobel0
Okładka ksiązki - Żabek i Ropuch

Przygody dwóch przyjaciół uwielbianych przez małych (i dużych!) czytelników wreszcie w wydaniu AUDIO czytane przez samego tłumacza - WOJCIECHA MANNA...

Zobacz wszystkie książki tego autora