reklama

Mysie bajeczki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-06-05
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788308068656
Liczba stron: 64
Tytuł oryginału: Mouse Tales

Ocena: 5 (1 głosów)

Pokochaliście codzienne zmagania Żabka i Ropucha? Podobnym uczuciem zapałacie do Taty Myszy i gromadki jego synów.

Przepełnione prostą życiową mądrością, przepięknie ilustrowane książeczki Arnolda Lobela, należące do klasyki amerykańskiej literatury dla najmłodszych, również w Polsce podbiły serca tysięcy małych czytelników. Do dobrze znanych im już Żabka, Ropucha, wielbłądzicy baletnicy i zakochanego strusia dołączają teraz uroczy mysi bohaterowie.

Tata Mysz lubi spokojne wieczory. Przebrał się już w szlafrok, założył kapcie i odpoczywa, obserwując padający za oknem śnieg. Ale jego siedmiu synków jeszcze nie śpi. Wiercą się w łóżku, chichoczą i domagają się bajki na dobranoc. Tata Mysz postanawia opowiedzieć po jednej dla każdego mysiego smyka. Studnia życzeń, opowieść o Bardzo Wysokiej Myszy i Bardzo Niskiej Myszy, o brudasku, który postanowił się wykąpać... - miło zasypiać przy Mysich bajeczkach.

W ramach serii już niebawem ukażą się także Mysie przysmaki, oczywiście w tłumaczeniu Wojciecha Manna, który kilka lat temu zaprzyjaźnił się z Żabkiem i Ropuchem, a i mysiego tatę darzy szacunkiem i podziwem: ,,Jako ojciec jednego syna mogę sobie tylko wyobrazić wielokrotność wyzwań i obowiązków".

Arnold Lobel (1933-1987) - amerykański pisarz, autor tekstów i ilustracji do prawie stu książek dla dzieci. Do jego najpopularniejszych serii należą Żabek i Ropuch (Frog and Toad) oraz Mysie bajeczki (Mouse Tales) i Mysie przysmaki (Mouse Soup), które niebawem ukażą się nakładem WL. Jest laureatem Medalu Randolpha Caldecotta - za najlepszą książkę ilustrowaną roku (Fables, 1981). W finale nagrody Randolpha Caldecotta znalazły się również jego tomy Żabek i Ropuch. Przyjaźń i Hildilid's Night. Na podstawie serii o Żabku i Ropuchu powstał musical A Year with Frog and Toad, wystawiony na Broadwayu w 2003 roku.

Tagi: Opowieści humorystyczne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Mysie bajeczki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Mała myszka to bohaterka wielu bajek dla dzieci. Jest sympatyczna, pomysłowa i zaradna. Potrafi wyjść zwycięsko z wielu zagmatwanych sytuacji. Wszystko to sprawia, że jest bohaterką lubianą przez dzieci. Do rąk młodych czytelników trafiła kolejna książeczka Arnolda Lobela Mysie bajeczki – opowieść lekka, prosta i przyjemna, przepełniona życiową mądrością. Łączy przyjemne z pożytecznym, bawi i uczy. W przytulnym mieszkanku przygotowuje się do snu mysia rodzina. Siedmiu mysich synków leży grzecznie w łóżeczkach. Myli się jednak ten, kto sądzi, że wystarczy zgasić światło, a mali synkowie natychmiast zapadną w sen. Co to, to nie: czekają na bajkę na dobranoc, dzięki której – jak każdego wieczoru – uda im się wyciszyć i przez całą noc śnić piękne sny. Tata Mysz (z sumiastym wąsem i w okularach) opowiada nie jedną, a siedem ciekawych historii – po jednej dla każdego synka. Akcja każdej opowieści toczy się w mysim świecie, pośród pięknych krajobrazów widzianych mysimi oczyma. Bohaterowie – również mysi – rozwiązują zadania na miarę mysich umiejętności i możliwości, a także postrzegają rzeczywistość z mysiego punktu widzenia. Opowiedziane przez Tatę Mysz historie zapraszają w świat spokoju, subtelnych wrażeń i delikatności, w świat, który dopiero trzeba poznać (muszą go poznać zarówno mysi bohaterowie, jak i mały czytelnik). W opowieściach ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Mysie bajeczki

W zaciszu norki Tata Mysz opowiada myszętom bajki na dobranoc. Jest wyrozumiałą myszą, dlatego na każdego z siedmiu potomków przypada jedna opowieść.

Małe myszy, wkraczając w wielki świat, potrzebują kilku lekcji o tym, co ważne. Dobrze jest na przykład czasem zauważyć, jak cenne mogą być różnice, o ile potrafimy ze sobą współpracować. Albo dostrzec, że strach ma wielkie oczy czy też to, że zwykle nie warto się poddawać smutkom.

Książki Lobela to dowód na to, że aby zaciekawić dziecko, nie zawsze potrzebne są efekty specjalne. Można próbować przypodobać się młodemu czytelnikowi, ale wszelkie tego rodzaju próby raczej spełzną na niczym i zostaną bezwzględnie przezeń obnażone. Lobel opowiada więc interesująco; elegenckim, ale jednocześnie barwnym językiem. Bajeczki wydają się pozornie nieskomlikowane, jednak każda zawiera osobną, sprawnie przemyconą lekcję. Mało kto potrafi uczyć, nie sprawiając wrażenia, że właśnie to robi. Lobel jest mistrzem tej pełnej pułapek sztuki.

W Mysich bajeczkach chodzi przecież nie tylko o morał, ale przede wszystkim o dobrą zabawę. Nie da się ukryć, że teksty przeznaczone są raczej dla młodych mysząt do około pięciu lat. Dzięki dużej czcionce mogą też posłużyć za jedną z pierwszych samodzielnych lektur. Ale do zabawy, czyli do meritum, powrcając. Bajeczki bawią nie tylko dopracowanymi ilustracjami, ale całym układem graficznym. Będą świetnym materiałem do wspólnego czytania i głośnego interpretowania.

Mysie bajeczki, jak i wszystkie książki Lobela, mogą ukoić odwieczną rodzicielską troskę o to, jak rozrywkę dla milusińskich połączyć z ich rozwojem. Bardziej urocze i wyczekiwane od Bajeczek mogą być chyba tylko Mysie przysmaki. Wielbiciele klasycznych opowieści dla dzieci będą mogli cieszyć się nimi już wkrótce.

Link do opinii
Inne książki autora
Mysie przysmaki
Arnold Lobel0
Okładka ksiązki - Mysie przysmaki

Czego potrzebuje mysia zupa, żeby nabrać smaku? To oczywiste! Dobrych opowieści! Wiedzą o tym wszystkie myszy i to daje im przewagę nad łasicami, które...

Żabek i Ropuch
Arnold Lobel0
Okładka ksiązki - Żabek i Ropuch

Przygody dwóch przyjaciół uwielbianych przez małych (i dużych!) czytelników wreszcie w wydaniu AUDIO czytane przez samego tłumacza - WOJCIECHA MANNA...

Zobacz wszystkie książki tego autora