Mnóstwo pytań od pokoleń zaprząta umysły kosmologów (i nie tylko), badających strukturę oraz ewolucję wszechświata. Treść książki Niebo na sprzedaż to bogaty (ilościowo i jakościowo) zbiór informacji: warto je znać, tym bardziej, że ich świadkami są Wizjonerzy, którzy ruszyli na podbój kosmosu – jako naoczni obserwatorzy przekazują to, czego rzeczywiście są pewni.
Całość zaprezentowanego przez Ashlee’a Vance’a materiału zajmuje cztery zasadnicze części, których treść odnosi się do misji realizowanych przez cztery firmy: Planet Labs, Rocket Lab, Astrę oraz Firefly Aerospace (każda ma na swoim koncie nowe typy satelitów i rakiet). W omawiających działalność firm poszczególnych częściach odnajdzie czytelnik wiadomości sprawdzone, dopracowane, oparte na obserwacjach oraz rozmowach prowadzonych przez autora z inżynierami konstruującymi i uruchamiającymi silniki rakietowe. W swojej okołokosmicznej wędrówce prowadzi Ashlee Vance na platformy z wyrzutniami rakiet i do centrów kontroli lotów, a także do Tęczowej Rezydencji oraz na teren ośrodka NASA w Dolinie Krzemowej (historia kompleksu, technologie, zajmujące się szpiegostwem NRO, Inicjatywa Obrony Strategicznej gwiezdne wojny, laboratoria badawcze, eksperymenty, kontrakty). Zatrzymuje się w kręgach wojskowych i wśród nowozelandzkich rolników, przygląda pracy na liniach produkcyjnych, podróżuje między bazami, odwiedza porty kosmiczne. Jest świadkiem podejmowania strategicznych decyzji oraz wahań nakładów finansowych (Indie znajdują się w czołówce państw finansujących programy kosmiczne). Wspomina inżynierów, programistów, satelitarnych operatorów, dyrektorów, zamożnych inwestorów. Krótko mówiąc: wprowadza czytelnika w samo centrum kosmicznej akcji.
Obszerna publikacja Wydawnictwa Znak należy do literatury specjalistycznej. Jej treść, oprócz osobistych spostrzeżeń autora oraz prowadzonych przez niego na przestrzeni pięciu lat (tyle trwała praca nad książką) indywidualnych rozmów z bohaterami, opiera się na wieloletnich badaniach naukowych astronautów, fizyków i kosmologów. Podane są konkretne nazwiska, nazwy oraz daty; podane są opisy projektów, założeń, oczekiwań, koncepcji, metod, problemów, porażek i zwycięstw, spektakularnych rezultatów – wszystko to sprawia, że aktualny stan wiedzy znajduje się na wyższym poziomie w stosunku do tego, jaki był kiedyś. W obszernym Prologu autor poświęca uwagę założonej przez Elona Muska amerykańskiej firmie SpaceX oraz kosmicznym (w przenośni i dosłownie) wysiłkom specjalistów, pracujących nad budową rakiety Falcon 1 (etapy jej konstruowania, silniki rakietowe, testy naziemne, platforma startowa, kolejne wystrzelenia, kończące się fundusze, programy lotów kosmicznych), by podkreślić, że dotarcie rakiety na orbitę okołoziemską zapoczątkowało ciąg zdarzeń mających wpływ na stan współczesnej kondycji lotów w kosmos. Stan kosmosu i kosmicznej działalności na dzień dzisiejszy przedstawia Epilog (wraz z udokumentowaną zdjęciami satelitarnymi wojenną aktywnością Putina). Podsumowaniu zaprezentowanej treści służy zamieszczony na końcu, a ułatwiający odszukanie interesujących kwestii alfabetyczny indeks, dolne przypisy wyjaśniające, wkładka ze zdjęciami (dobrze opisane, z wielu źródeł) oraz rysunki Komercyjne loty w kosmos w obrazkach.
Książka Niebo na sprzedaż. Wizjonerzy, którzy ruszyli na podbój kosmosu jest publikacją wartą uwagi. Wielość informacji służy nie tylko zaspokojeniu ciekawości, ale przede wszystkim pogłębieniu wiedzy. Czyli… czas wyruszyć w kosmiczną podróż.
Steve Jobs chciał waszych pieniędzy. Mark Zuckerberg pragnie wam pomóc udostępnić zdjęcia bobasów. Elon Musk zamierza uratować świat przed zagładą. Wizjoner...