Recenzja książki: Nowe przygody skarpetek

Recenzuje: Karolina Mucha

Wiadomo – giną. Trudno pojąć, dlaczego i gdzie dokładnie się podziewają, ale czynią to notorycznie.

Można żałować każdej z zagubionych, a nawet o zdekompletowanie pary oskarżać piorącego. Jednak wiele to nie zmieni – jak świat światem, gdzieś pomiędzy koszem na pranie, pralką a suszarką skarpetki po prostu przepadają. I do szuflad czy szafek wracają – zamiast parami – pojedynczo.

Chcecie wiedzieć dlaczego?

W skarpetkowej sadze Justyny Bednarek znajdziecie ponad dwadzieścia odpowiedzi. Oto Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite) – drugi tom serii (zupełnie niezależny od pierwszego).

Wszystkie przygody rozpoczynają się w domu małej Basi. To stamtąd, przez wciąż niezałataną dziurę w podłodze łazienki, wyruszają skarpetki – w różnych kierunkach i w różnym celu. Na każdą z nich czeka cały szereg niesamowitości, zdarzeń zaskakujących i trudnych do przewidzenia.

Jak na przykład na tę ulubioną taty, malinową, która pomogła trzyuchemu misiowi znaleźć kogoś, kto – nie zważając na jego odmienność – potrafił go pokochać.

Albo tę prawą niebieską, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią, która – przez nikogo nierozumiana – została w końcu muzą słynnej pisarki.

Albo tę prawą czerwoną frotte, która została pomocnicą samego Świętego Mikołaja.

A było jeszcze tyle innych: skarpertka – superbohater, skarpetka zakochana, skarpetka debiutująca w roli Zielonego Kapturka...

Każda, dzięki swej odważnej ucieczce, wiodła życie niepospolite, daleko (a nawet bardzo daleko) wykraczające poza codzienną zwyczajność. I to nie tylko tę skarpetkową.

Po lekturze Nowych przygód skarpetek łatwo zrozumieć, czemu pierwszy tom serii zyskał takie uznanie i rozgłos (jak informuje wydawca:ukazał się w ponad 25 tysiącach egzemplarzy i był najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej w 2016 roku).

Autorka, z humorem i fantazją, w sposób daleki od dydaktyzmu, pisze bowiem opowiadania z przesłaniem. Kto chce, odnajdzie w nich inspirację i zachętę do posługiwania się wyobraźnią, realizowania swoich pasji, odkrywania talentów, otwartości na innych, uprzejmości, podążania za głosem serca...

A skoro każdej ze skarpetek się udało, to cóż stoi na przeszkodzie, by i dzieci – korzystając z indywidualnych pasji i talentów – osiągnęły szczyty swoich marzeń?

Kup książkę Nowe przygody skarpetek

Zobacz opinie o książce Nowe przygody skarpetek
Nowe przygody skarpetek
Justyna Bednarek
Pora na pomidora (w zupie)
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Pora na pomidora (w zupie)

Eufrozyna zna się na gotowaniu, jak mało kto. Wie, co warto dodać do zupy pomidorowej, aby ta była najlepsza pod słońcem. Spokojnie, naszym czytelnikom...

Historie spod podłogi. Serce
Justyna Bednarek0
Okładka ksiązki - Historie spod podłogi. Serce

Dom to coś znaczniej więcej niż tylko ściany, podłoga i sufit, to bliscy i to, co nas z nimi łączy: codzienność, wspomnienia i marzenia. ,,Serce" to trzecia...