Recenzja książki: Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Modlitwa Pańska została przekazana uczniom przez samego Chrystusa. Stanowiąc streszczenie całej Ewangelii, jest najważniejszą modlitwą człowieka wierzącego. Książka Od Abba do Amen, dopasowując odpowiednio dobrane Przypowieści do Ojcze nasz, motywuje do postępowania zgodnie z zasadami chrześcijańskiego życia.

Złożona z siedmiu próśb Modlitwa Pańska, mieszcząc w sobie bogatą symbolikę, pozwala w nowy sposób spojrzeć na przypowieści (znamy je tak dobrze, że przestaliśmy się nad nimi zastanawiać). By rozbudzić w czytelniku gotowość słuchania, autorzy nadali nowy tytuł każdej z wybranych przypowieści (O synu marnotrawnym, O faryzeuszu i celniku, O miłosiernym Samarytaninie, O siewcy, O robotnikach w winnicy, O nielitościwym dłużniku, O pannach roztropnych i nierozsądnych oraz O chwaście), które – według nich – najlepiej korespondują z kolejnymi wezwaniami Ojcze nasz. Schematyczny układ rozdziałów zawiera stałe elementy: jest w nich wezwanie; opracowany przez Krzysztofa Popławskiego, a poprzedzony jednym kluczowym słowem, obszerny komentarz wprowadzający (wraz z przypisami dolnymi); opatrzona nowym tytułem przypowieść (zapisana kursywą); kontekst ewangeliczny oraz refleksja teologiczna autorstwa Dariusza Kubuja. Rozdział początkowy (Abba) i końcowy (Amen) są niczym klamra, która w nierozerwalny sposób spina życie ziemskie z wiecznością, łączy człowieka z Bogiem.

Zawarte w publikacji rozważania są interesujące i drobiazgowe, przez co wyjaśnionych zostaje wiele trudnych kwestii w sposób całkowicie zrozumiały. W refleksjach autorów nie brakuje faktów z życia religijnego sprzed dwóch tysięcy lat, informacji dotyczących historycznych wydarzeń, związku człowieka wierzącego z Eucharystią oraz ukierunkowań ku autentycznym wartościom. Pomocne są fachowe interpretacje, wyjaśnienia komentatorów, przemyślenia egzegetów, myśli teologów i filozofów, refleksje ojców Kościoła oraz alternatywne historie. Obficie cytowane cytaty biblijne opatrzono siglami. Polskojęzyczna bibliografia umożliwia zainteresowanym zgłębienie zagadnienia tak bliskiego przecież ludziom wierzącym.

Publikacja Wydawnictwa W drodze nie posiada limitu odbiorców. Ponieważ słowa modlitwy Ojcze nasz wypowiadane są każdego dnia, książka Od Abba do Amen przyniesie korzyść każdemu, kto z pełną odpowiedzialnością, idąc krętymi ścieżkami życia, świadomie podejmuje trud wędrówki wprost ku niebu.

Kup książkę Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz

Zobacz opinie o książce Od Abba do Amen. Przypowieści do Ojcze nasz