Recenzja książki: Pamiętnik ze starej szafy

Recenzuje: Adrianna Michalewska

Młodość to piekło. Takim nieco żartobliwym zwrotem można rozpocząć humorystyczną powieść Patrycji May o przygodach nastolatki, której życie nieustająco płata figle. A raczej bohaterka zbyt często z własnej woli wpada w tarapaty. Jak zaznacza autorka, kilka z tych historii przytrafiło się jej samej. Ale komu z nas nigdy nie przydarzyło się coś, co mogłoby posłużyć za scenariusz komedii pomyłek?

Świat, przyjaciele i rodzina, widziani oczami Patrycji, to otwarty zbiór ekscentryków, ludzi pełnych fantazji zgoła ułańskiej, którym nic nie jest straszne, a którzy zawsze potrafią postawić na swoim. Tak więc dziewczyna mieszka z rodzicami, szalonym bratem, dziadkiem Staśkiem, który lubi wymachiwać strzelbą i oświadczać się swoim rówieśniczkom, oraz ciotką, która zajęła pokój Patrycji chwilowo, po rozwodzie, osadzając w nim siebie, dwa koty i psa Heńka. Ta wesoła gromadka ma uroczy zwyczaj gromadzenia się przy wspólnym stole i analizowania trudnych przypadków. A że takich w rodzinie nigdy nie brakuje, debaty są w niej codziennością.

Patrycja ma też przyjaciółkę po grób, zezowatą Julcię, drugą – zwaną bladą Kaśką i kolegę Wojtusia, z którymi włóczy się maluchem po Europie, omal nie wychodząc za mąż za przystojnego Włocha, biegając nago po promie do Szwecji i remontując mieszkanie.

Pamiętnik ze starej szafy jako żywo przypomina stylem powieści dla młodzieży Joanny Chmielewskiej i literaturę Krystyny Nepomuckiej. To niemała sztuka – tak pisać o rzeczach niewielkich, aby były centrum fabuły. Jeśli dodatkowo całość jest podlana humorem, otrzymujemy wspaniałą historię na niedzielne popołudnie.

Patrycja May nie jest debiutantką, Pamiętnik ze starej szafy zdradza niezły warsztat pisarski autorki. Po krótkim śledztwie odkrywamy, że May to w rzeczywistości Joanna Jax, autorka kilku sag, opowieści z historią w tle, romansów i powieści obyczajowych. Jak widać, również w dziale powieści dla młodzieży pisarka radzi sobie doskonale.

Polecając Pamiętnik ze starej szafy, pozostaję w nadziei, że na rynek wydawniczy trafi jeszcze niejedna historia dla młodszego odbiorcy pióra tej autorki. Przeczytam z przyjemnością.

Kup książkę Pamiętnik ze starej szafy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pamiętnik ze starej szafy
Autor
Książka
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy