Recenzja książki: Pamiętniki mojej mamy

Recenzuje: Barbara Garczyńska

Pamiętniki mojej mamy napisane przez Annę Barczyk-Mews są kontynuacją powieści Alter Ego. Ludmiła zwana Lutką lub Miłką, znana z pierwszej części, ma w rękach pamiętnik swej matki z lat młodości. Opowieść podejmuje więc Gabriela. Od pierwszych stron wchodzimy w nową historię, w której bohaterka na polecenie rodziców wyjeżdża z Bydgoszczy na wieś, gdzie mieszka jej babcia. Dziewczyna niechętnie przeprowadza się tam po skończonych studiach ekonomicznych, które również wybrała za usilną namową rodziców i rozpoczyna pracę. Posadę, swoją drogą, załatwił jej ojciec, będący dyrektorem banku.

To swego rodzaju „zesłanie" córki na wieś jednak ma drugie dno. Rodzice nie akceptują zawirowań w życiu córki i jej uczucia do Adama Czarnowskiego, zwanego Czarnym – przystojnego blondyna. Odległość, jaka dzieli młodych, utrudnia im kontakt, mimo to dalej się spotykają. Niechęć bohaterki do wiejskiego życia wpływa na jej stosunki z mieszkańcami, szczególnie jednym z nich. Zen – często odwiedzający jej babcię młody mężczyzna – coraz częściej kręci się w pobliżu Gabrieli. Początkowo jednak równie mocno irytuje ją, co rozśmiesza. Jak rozwinie się ich relacja? Czy rzeczywiście tak wiele ich dzieli? Czy pomimo trudności uporają się z przeszłością i zawalczą o przyszłość?

Kilka razy udaje nam się dowiedzieć, co dzieje się u czytającej w zamknięciu Miłki, a także co nowego u Zena i Zachara. 

Początkowo czytelnik może czuć lekki dysonans poznawczy, bo od pierwszych stron zostaje wrzucony w zupełnie nową historię. W dodatku język i nakreśleni bohaterowie różnią się nieco od tych, których poznaliśmy w pierwszej części.  Wystarczy jednak przekartkować kilkanaście stron i sytuacja zaczyna się wyjaśniać. Czytamy pamiętniki głównej bohaterki, znanej nam z Alter ego. Gabriela zaczyna myśleć. Niestety, niektórych błędów nie można cofnąć.  

Pamiętniki mojej mamy to powieść, w której bardzo ważne są uczucia głównych bohaterów, jednak Anna Barczyk-Mews nie unika również opisywania niełatwych doświadczeń bohaterów swej książki. Ryś zmaga się z masą przeszkód, które jednak wydają się potwierdzeniem powiedzenia, że co nas nie zabije, to nas wzmocni. Walczy z nimi dzielnie – z czasem widzimy ogromny rozwój tej postaci.

Pamiętniki mojej mamy to 350 stron dobrej lektury, pełnej zwrotów akcji, napisanej lekko i z dużym poczuciem humoru. To książka pełna wzruszeń, ale i wyciskająca z oczy łzy rozbawienia z ironicznej narracji, ciętych dialogów czy żartów, które serwuje czytelnikom autorka. 

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Pamiętniki mojej mamy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pamiętniki mojej mamy
Książka
Pamiętniki mojej mamy
Anna Barczyk-Mews ;
Inne książki autora
M+P=LOVE
Anna Barczyk-Mews0
Okładka ksiązki - M+P=LOVE

Nie dowiesz się, co miłość może zmienić w twoim życiu, jeśli nie dasz jej szansy. Marta, architektka wnętrz, to młoda kobieta z przytłaczającym bagażem...

Alter ego
Anna Barczyk-Mews0
Okładka ksiązki - Alter ego

Kochaj, jakby od tego zależało twoje życie. Ludmiła, energiczna trzydziestolatka, adeptka krav magi, nie boi się nikogo i niczego. Po zakończeniu nieudanego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy