Recenzja książki: Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zawierające części szkieletowe skamieliny stanowią doskonały materiał poznawczy. Badane przez naukowców, pozwalają odtworzyć społeczno-kulturową przeszłość człowieka. By umożliwić czytelnikowi dotarcie do źródeł człowieczeństwa, Wydawnictwo Filia opublikowało Pierwsze kroki, lekturę, która w interesujący sposób wyjaśnia, Jak staliśmy się ludźmi.

Jeremy DeSilva – paleoantropolog, koncentrujący swoje zainteresowania głównie na stopach i kościach nóg naszych przodków, prowadzi czytelnika śladem linii ewolucyjnej (zamieszczone na początku publikacji ludzkie drzewo genealogiczne z osią pionową, przedstawiającą kolejne miliony lat) pokazuje złożoność zagadnienia. Sięgając do początków chodu pionowego, autor podkreśla jego pierwszeństwo względem mózgu i mowy człowieka, szczegółowo opisuje sposoby realizowania dwunożności (praca mięśni podczas poruszania się, zmiany w anatomii, ewoluowanie pionowej postawy, zależności, geneza), po czym skupia się na początkach człowieka wraz z obszernymi odniesieniami do czasów współczesnych (wady i zalety dwunożności, możliwości wynikające z płci, różnice w sposobie chodzenia i ich znaczenie, wpływ chodzenia na myślenie, miokiny i bezruch, dwunożność a zdrowie).

Publikacja Wydawnictwa Filia jest obszerna. Specjalistyczny język przekazu zainteresuje znawców tematu, ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych, nauczycieli akademickich oraz studentów archeologii i dziedzin pokrewnych. Autorskie rozważania DeSilvy zostały przez niego poparte wieloletnimi doświadczeniami w pracy własnej oraz wynikami badań specjalistów z całego świata: paleontologów, antropologów, glacjologów, geologów, etnologów, genetyków, biologów, geografów, teologów i filozofów, psychologów, fizjoterapeutów (umiejących dostrzec w wykopanym szkielecie stopy na przykład płaskostopie) i wielu innych specjalistów z zakresu uzupełniających się dziedzin badawczych. Są daty, nazwiska, fakty, ciekawostki i legendy, bogate w szczegóły opisy badań, eksperymenty, hipotezy, idee, spekulacje, a także odwołania do literatury fachowej, dzieł literackich, filmów oraz postaci z kreskówek. Początki rozdziałów wzbogacają cytaty, tekst zwarty – zapisane kursywą wcięcia. Pomocą służy naukowe podsumowanie, informacje dodatkowe (wraz z bibliografią), alfabetyczny indeks oraz przypisy.

Czytelnik po zapoznaniu się z dziełem Jeremy’ego DeSilvy będzie miał okazję dogłębnie przyjrzeć się szczegółowo omówionemu zagadnieniu: zrozumie, Jak staliśmy się ludźmi.

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy