Recenzja książki: Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zawierające części szkieletowe skamieliny stanowią doskonały materiał poznawczy. Badane przez naukowców, pozwalają odtworzyć społeczno-kulturową przeszłość człowieka. By umożliwić czytelnikowi dotarcie do źródeł człowieczeństwa, Wydawnictwo Filia opublikowało Pierwsze kroki, lekturę, która w interesujący sposób wyjaśnia, Jak staliśmy się ludźmi.

Jeremy DeSilva – paleoantropolog, koncentrujący swoje zainteresowania głównie na stopach i kościach nóg naszych przodków, prowadzi czytelnika śladem linii ewolucyjnej (zamieszczone na początku publikacji ludzkie drzewo genealogiczne z osią pionową, przedstawiającą kolejne miliony lat) pokazuje złożoność zagadnienia. Sięgając do początków chodu pionowego, autor podkreśla jego pierwszeństwo względem mózgu i mowy człowieka, szczegółowo opisuje sposoby realizowania dwunożności (praca mięśni podczas poruszania się, zmiany w anatomii, ewoluowanie pionowej postawy, zależności, geneza), po czym skupia się na początkach człowieka wraz z obszernymi odniesieniami do czasów współczesnych (wady i zalety dwunożności, możliwości wynikające z płci, różnice w sposobie chodzenia i ich znaczenie, wpływ chodzenia na myślenie, miokiny i bezruch, dwunożność a zdrowie).

Publikacja Wydawnictwa Filia jest obszerna. Specjalistyczny język przekazu zainteresuje znawców tematu, ekspertów z dziedziny nauk przyrodniczych, nauczycieli akademickich oraz studentów archeologii i dziedzin pokrewnych. Autorskie rozważania DeSilvy zostały przez niego poparte wieloletnimi doświadczeniami w pracy własnej oraz wynikami badań specjalistów z całego świata: paleontologów, antropologów, glacjologów, geologów, etnologów, genetyków, biologów, geografów, teologów i filozofów, psychologów, fizjoterapeutów (umiejących dostrzec w wykopanym szkielecie stopy na przykład płaskostopie) i wielu innych specjalistów z zakresu uzupełniających się dziedzin badawczych. Są daty, nazwiska, fakty, ciekawostki i legendy, bogate w szczegóły opisy badań, eksperymenty, hipotezy, idee, spekulacje, a także odwołania do literatury fachowej, dzieł literackich, filmów oraz postaci z kreskówek. Początki rozdziałów wzbogacają cytaty, tekst zwarty – zapisane kursywą wcięcia. Pomocą służy naukowe podsumowanie, informacje dodatkowe (wraz z bibliografią), alfabetyczny indeks oraz przypisy.

Czytelnik po zapoznaniu się z dziełem Jeremy’ego DeSilvy będzie miał okazję dogłębnie przyjrzeć się szczegółowo omówionemu zagadnieniu: zrozumie, Jak staliśmy się ludźmi.

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi

Zobacz opinie o książce Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi