Recenzja książki: Planuj i bogać się

Recenzuje: Justyna Gul

Krok do sukcesu

Miłość, kariera, pieniądze, szczęście - rzadko te osiągnięcia występują razem. Obserwując otoczenie, można odnieść wrażenie, że zdobycie jednej z wymienionych rzeczy bądź osiągniecie danego stanu odbywa się zawsze kosztem czegoś. Bogaty, ale samotny, zakochany ale bezrobotny, robiący karierę, ale śmiertelnie chory - takie przypadki potwierdzają, że w życiu nie można mieć wszystkiego. Ale czy na pewno? A może po prostu wystarczy… dobry plan?

Planuj i bogać się Steve’a Groundsa to pozycja, która uświadamia nam znaczenie celów - ich wytyczania oraz tworzenia planów osiągnięcia założonych poziomów. Teoretycznie to książka, jakich na rynku jest wiele. Przyciąga jednak uwagę bardzo niepopularną wymową - jako jedna z nielicznych nie obiecuje, że wzbogacimy się/wyzdrowiejemy/znajdziemy miłość itd. (niepotrzebne skreślić) z dnia na dzień. Autor zwraca uwagę na to samo, na co specjaliści od zarządzania kładą tak wielki nacisk - na planowanie, a następnie na konsekwentne realizowanie celów. Nie oczekujmy zatem, że sama lektura książki cudownie odmieni nasze życie. Planuj i bogać się może być jedynie przewodnikiem w procesie zmian.

Niezależnie od tego, czy naszym celem jest kupno mieszkania, czy całej kamienicy, założenie jednoosobowej firmy czy budowa konsorcjum, czy planujemy znaleźć miłość, czy zorganizować ślubne przyjęcie, reguły gry będą zawsze takie same. Przede wszystkim musimy zacząć od wyobraźni, aby zbudować obraz wymarzonej przyszłości, życia, jakie chcemy prowadzić. Niestety, już na tym etapie wiele osób ma problemy ze stworzeniem przejrzystej wizji tego, czego oczekujemy od życia. Nieco lepiej wygląda na tym tle określanie rzeczy, których nie chcemy robić lub na które nie wyrażamy zgody. Tymczasem wizja jest wskazaniem kierunku dla naszej wyobraźni i podpowiedzią, gdzie tak naprawdę chcemy dojść, gdzie jest ów punkt docelowy. Dopiero z jasnej wizji mogą wyłonić się konkretne cele, które pozwolą rozpocząć działanie. Im bardziej rzeczowo podchodzimy do naszych oczekiwań wobec przyszłego życia, tym większe szanse mamy na to, aby osiągać cele. Nie ma zatem też miejsca na wątpliwości czy ponure myśli, które hamują naszą inicjatywę i nie pozwalają ruszyć z miejsca. Jeśli jednak wypełniają nas pretensje, żale czy brak wiary we własne możliwości, musimy skoncentrować się na zmianie swojego nastawienia. Jeśli raz otworzysz umysł na okazję, gwarantuję, że się pojawią - pisze autor. I chyba ma rację, bowiem tak działa proste prawo przyciągania.

W ten sposób, krok po kroku, Steve Grounds poprowadzi czytelników w kierunku stworzenia własnej mapy celów i konsekwentnej realizacji planu. Wskazuje także na ćwiczenia, które mogą pomóc w tym procesie zmian: Moje wymarzone życie zostało stworzone, aby wspierać przejrzystość marzeń, Kopanie osła ma na celu zakwestionowanie obecnego postrzegania spraw i myślenia (bowiem to przekonania w dużej mierze powstrzymują nas przed dotarciem do miejsca, w którym chcemy się znaleźć), zaś Ustalenie wizji pomaga w precyzyjnym wytyczeniu celów krótko- średnio- i długoterminowych.

Pozycja ta jest pierwszą książką w serii fachowych publikacji IQ – Rozwijaj inteligencję finansową, które adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych motywacją, rozwojem, biznesem, osiąganiem niezależności finansowej, a więc podniesieniem jakości swojego życia we wszystkich jego aspektach.

Warto skorzystać z szansy, jaką daje czytelnikom autor książki Planuj i bogać się, by zacząć spełniać swoje marzenia. I choć będzie to wymagało nie lada wysiłku, to perspektywy są niezmiernie nęcące. Zatem - do zobaczenia za rok - pojawię się w sieci, pisząc z mojego ogródka przy domu, dookoła będzie unosił się zapach róż, a moje internetowe przedsięwzięcie będzie generowało pasywny dochód, pozwalając mi cieszyć się pięknem przyrody, lekturą kolejnych książek i kontaktem z Wami!

Kup książkę Planuj i bogać się

Zobacz opinie o książce Planuj i bogać się
Planuj i bogać się
Steve Grounds