Recenzja książki: Pocałunek Anioła Ciemności

Recenzuje: Tala_1986

Czy znacie opowieść o zakonie templariuszy? Tak naprawdę głównym celem zakonu była obrona Świątyni Salomona w Jerozolimie. Natomiast autor powieści Pocałunek anioła ciemności diametralnie zmienił ich misję w obronę całej ludzkości przed Bezbożnymi, czyli wampirami, wilkołakami, upiorami lub upadłymi aniołami. O samym autorze trudno jest cokolwiek napisać, trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o jego życiu oraz twórczości. Wiadomo jednak, że Pocałunek anioła ciemności jest pierwszym tomem z serii noszącej taki sam tytuł.

Główną bohaterką książki jest Bilqis „Billi” SanGreal. Z pozoru zwykła piętnastolatka, która  - niestety - może być maltretowana przez własnego ojca. Jej matka zmarła, gdy bohaterka miała zaledwie pięć lat, a o jej śmierć oskarżono ojca Billi. Z tego właśnie względu, jak również z uwagi na siniaki na całym ciele naszej bohaterki, ludzie wysnuwają przypuszczenia o maltretowanie dziewczyny. Jednak nikt nie przypuszcza, że prawda jest zupełnie inna, bowiem Billi należy do starożytnego Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, którego wielkim mistrzem jest właśnie ojciec dziewczyny.

Na samym początku, gdy nastoletnia bohaterka dowiedziała się o istnieniu templariuszy i misji, jaką mają oni do wykonania, nie marzyła o niczym innym, jak tylko stać się częścią zakonu. Jednak w czasie treningów przygotowawczych i podczas udziału w wielu przerażających misjach, jej entuzjazm słabł coraz bardziej, aż w końcu Billi znienawidziła swoje życie. Poznajemy ją właśnie w tym momencie.

Dziewczyna pragnie, aby jej życie nie różniło się przesadnie od codzienności innych nastolatków, ponieważ jego „nienormalność” pozbawia ją jakichkolwiek szans na przyjaźń. Jedyna podporą w trudnych chwilach był dla Billi chłopiec, którego zakon przygarnął z sierocińca – Kay. Ze względu jednak na jego nadprzyrodzone talenty przyjaciele zostali rozdzieleni, a chłopak wyruszył do Jerozolimy, aby podjąć tajemne nauki, umożliwiające mu zapanowanie nad swoimi mocami oraz objęcie stanowiska Wyroczni wśród rycerzy zakonu.

Dla dziewczyny wszystko zmienia się, gdy poznaje tajemniczego i przystojnego chłopaka – Mike'a; który ratuje jej życie, gdy zostaje napadnięta w metrze. Od pierwszej chwili Billi jest zauroczona i z niecierpliwością czeka na spotkania z wybawcą bądź choćby na jego telefon. Dziewczyna ma wrażenie, że tylko Mike potrafi ją zrozumieć, bo z jego wypowiedzi można wywnioskować, że dotykają go podobne kłopoty. Billi nie podejrzewa nawet, iż jej znajomy skrywa bardzo mroczną tajemnicę.

Muszę przyznać, że książka zawiodła mnie, pomimo potencjału tkwiącego w pomyśle połączenia tradycji religijnych ze światem fantastycznym. Doskonała oprawa graficzna (Nasza Księgarnia, 2010) oraz zachęcający opis nijak się mają do treści książki. Autor za szybko odkrywa najważniejsze tajemnice, a akcja jest strasznie zawikłana, mdła i bez wyrazu.

Również postaci stworzone na potrzeby książki oraz te, których wzorce zaczerpnięto z podań religijnych, są raczej niedopracowane i irytujące. Autor nadał im tak wiele sprzecznych cech charakteru, że można przypuszczać, iż w normalnym świecie bardzo szybko okrzyknięto by takie osoby obłąkanymi. Za doskonały przykład może tutaj posłużyć główna bohaterka, która raz jest zatwardziałą i nieustraszoną templariuszką, aby w następnej chwili zacząć użalać się nad sobą i trząść się jak osika ze strachu.

Jednak pomimo wszystkich negatywów, muszę przyznać, że książkę czyta się łatwo i szybko, co powodowane jest prostotą języka, jakim autor się posługuje. Na pewno jednak, nim sięgnę po kolejne powieści tego autora, będę musiała dwa razy się zastanowić.

Kup książkę Pocałunek Anioła Ciemności

Zobacz opinie o książce Pocałunek Anioła Ciemności
Spirit Animals. Upadek bestii. Smocze oko
Sarwat Chadda0
Okładka ksiązki - Spirit Animals. Upadek bestii. Smocze oko

Czwórka Zielonych Płaszczy - Conor, Abeke, Rollan i Meilin - stali się więźniami. Zostali schwytani przez Przysięgłych i zniewoleni mimo że nie...

Bogini ciemności
Sarwat Chadda0
Okładka ksiązki - Bogini ciemności

Billi SanGreal jest wyjątkowa. Jako jedyna kobieta dołączyła do grona templariuszy. Wspólnie walczą ze złem. Teraz nadszedł czas ostatecznej próby. Gdy...