Recenzja książki: Pocałunki z piekła

Recenzuje: Justyna Gul

Piekielne pocałunki

Bawiłaś się na „Balach maturalnych z piekła”, wypoczywałaś przy „Wakacjach z piekła”, a w wolnych chwilach spotykałaś się z kimś interesującym na „Randkach z piekła”? Tym razem atmosfera ulegnie podgrzaniu, bowiem czekają Cię namiętne… „Pocałunki z piekła”. Kristin Cast, Alyson Noël, Richelle Mead, Kelley Armstrong i Francesca Lia Block wprowadzą cię w świat pierwszych, nieśmiałych jeszcze muśnięć warg, czy też diabolicznych i zachłannych pocałunków (nie zawsze ze zwyczajną, ziemską istotą).

Książka to zbiór opowiadań z motywem przewodnim obdarzonym kłami i elementem paranormalnych zjawisk, adresowanych do wszystkich nastolatek, zainteresowanych „mroczną stroną księżyca”.

Richelle Mead – autorka znanej „Akademii Wampirów” - przedstawi nam w „Blasku słońca” Erica Drogomira, którego zmorą jest ojciec, Federick. Usilnie namawia on syna do małżeństwa z Emmą Drozdov, uroczą przedstawicielką rasy Moroi, co ma zapewnić ciągłość gatunku. Na wakacjach w Chile, ulubionym kierunku wypraw wampirów, nasz bohater poznaje jednak kontrowersyjną Rheę Daniels, zdecydowanie wyróżniającą się z tłumu. Jej matka wywodzi się z rodu Ozera, ale ojciec, według powszechnie panujących prawideł, jest nikim. Na dodatek dziewczyna, w odróżnieniu od innych Moroi używających magii powiązanej z jednym z żywiołów, nie cierpi wody. Czy zatem Eric zostanie z przyciągającą uwagę Emmą, czy też zaintryguje go Rhea, zaręczona już ze Stephenem Badicą?

Dla wielbicieli klimatów w stylu Edgara Allana Poe znana nam już z „Nieśmiertelnych” Alyson Noël przygotowała niesamowitą, najlepszą chyba w zbiorze, opowieść o Akademii Sztuk Pięknych Sunderland Manor, mieszczącej się w mglistej Anglii.  To gmaszysko z XIX wieku rozpoczęło nowy nabór uczniów, a jedną z przyszłych artystek jest siedemnastoletnia Danika Kavanaugh z USA, której portfolio z obrazów przedstawiających nocne wizje wyraźnie zwróciło uwagę grona pedagogicznego. Tyle tylko, że dziwnym trafem w tej nowej, ekskluzywnej akademii nie ma nikogo poza służbą, a kolejny uczeń, Bram, bardziej przypomina chłopaka z innej epoki. Czy got, zafascynowany sztuką, i Danika, zafascynowana Bramem, dowiedzą się, o co tak naprawdę chodzi, co wspólnego ma mgła z metamorfozą akademii i kto wstaje z martwych?

Pytanie, o co chodzi, zadajemy sobie, czytając „Powyżej” Kristin Cast, kreującej świat zamieszkały przez Istoty. Rheena jako jedyna kobieta chce się tam dostać, wyrusza zatem z mężczyznami na polowanie…

Dla wielbicielek spiskowych teorii dziejów prawdziwą gratkę ma Kelley Armstrong, a jej „Polowanie na Kat” to prawdziwie sensacyjna historia, w której oprócz wampirycznego posmaku mamy także eksperymenty z genetycznymi modyfikacjami, mające na celu zyskanie wiecznej młodości. Ofiara takiego eksperymentu, Katiana, porwana przez łowców nagród wraz z innymi genetycznie stworzonymi wampirami, Neilem i Chadem, będzie musiała chronić się przed naukowcami z Edison Group.

Kolejna opowieść, „Lilith”, której autorką jest Francesca Lia Block, zawiera w sobie, oprócz motywu wampirów (a dokładnie - sukuba) także element fantastyki. W wymyślonym przez siebie świecie żyje bowiem bohater, Paul Michael, introwertyczny, nie lubiany w gronie rówieśników chłopiec, którego marzeniem jest mieć kogoś bliskiego. Kiedy spotyka Lilith, równie wyalienowaną jak on sam, jego życie zmienia się zupełnie. Teraz będzie zabijał i już nigdy nie będzie czuł się samotny.

„Pocałunki z piekła”  to pięć opowiadań mniej lub bardziej znanych autorek, specjalizujących się w mrocznych klimatach. To książka specyficzna, przeznaczona głównie dla miłośniczek tego typu literatury, gdzie romantyczne historie ocierają się, niestety, o banał. Za wyjątkiem historii Alyson Noël mało w tych tekstach oryginalności, a forma i język przypominają szkolne wypracowania dziewczynek ze szkoły podstawowej. Edgar Allan Poe powiedział kiedyś, że „Wszystko, co widzimy lub co nam się zdaje, jest tylko snem we śnie”. Dylemat - czy śnić, czy czytać „Pocałunki z piekła”, zostawiam już Wam.

Kup książkę Pocałunki z piekła

Zobacz opinie o książce Pocałunki z piekła
Pocałunki z piekła
Armstrong Kelley, Cast Kristin, Mead Richelle, Noël Alyson, Block Francesca Lia