Recenzja książki: Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Recenzuje: Natalia Szumska

Przemocy na tle religijnym nie wymyślił Osama bin Laden i nie zniknie ona z jego śmiercią. W każdej epoce jest wielu fanatyków (...). Zresztą, fanatyzm znajduje różne wcielenia. Niezależnie od tego, o jakim rodzaju ludzkiej działalności mówimy, zawsze znajdzie się drobny ułamek osób skłonnych poświęcić się tej działalności z bezwzględnym oddaniem i obsesyjną pasją, aż do zatracenia, skłonnych poświęcić życie na doskonalenie talentu fortepianowego lub wspinaczkę na Mount Everest.

 

Mormońska wersja chrześcijaństwa powstała, jak zresztą większość kościołów dowolnej religii, za sprawą samozwańczego proroka ze zdolnościami przywódczymi. W 1830 roku młodziutki Joseph Smith założył Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, który do dziś jest jednym z najszybciej rozprzestrzeniających się wyznań na świecie (a przynajmniej w Stanach Zjednoczonych). Jego historia jest burzliwa, zagmatwana i pełna punktów dalekich od świetlanych, pełnych natomiast przemocy i podwójnej moralności. Jon Krakauer w wydanej po raz pierwszy w 2003 roku książce Pod sztandarem nieba śledzi historię fundamentalistycznego odłamu tego kościoła od czasów jego założyciela aż po głośną sprawę Rona i Dana Laffertych, zabójców żony własnego brata oraz jej malutkiej córeczki. Do ostatnich dni (sic!) wierzyli oni, że działali z polecenia Boga.

 

Szaleńców nie brakuje. W żadnej dziedzinie życia. Ale jeśli do (zbiorowego!) szaleństwa dołączy usprawiedliwianie go wyznawanymi poglądami religijnymi, prędzej czy później dojdzie do tragedii. A w historii mormonów dochodziło do nich zdecydowanie zbyt często. Powody? Fundamentalizm, odcięcie od reszty świata, wizje samozwańczych proroków (mieli nawet swoją szkołę) i przykazania, które pozwalają dążyć do zbawienia nie za pomocą stosowania się do twardych reguł, ale upartego dążenia do szczęścia, czasem za wszelką cenę. Jest też powód prozaiczny i nie mający zbyt wiele wspólnego z religijnością — narcyzm tych wyznawców, którzy karmią się wizjami rzekomo pochodzącymi od Boga. Wizje i przekonania kończą się masakrami niewinnych ludzi, wielożeństwem, gwałtami na nieletnich, kazirodczymi związkami i krucjatami przeciwko niewiernym. A wszystko, oczywiście... pod sztandarem nieba.

 

 

Jon Krakauer jak zwykle stanął na wysokości zadania. Przeplótł historie z przeszłości Kościoła opisami sprawy braci Lafferty. Przeanalizował przykłady podwójnej moralności (np. zakaz cudzołóstwa omijany przez wielożeństwo czy ignorowanie Konstytucji USA poza przepisem o wolności wyznania). Wydobył z dostępnych materiałów duszę, sedno problemów i kwintesencję ich źródeł. Wydobył fakty, nad którymi trudno przejść do porządku dziennego. Tak zwyczajnie, po ludzku. Pod sztandarem nieba to doskonały reportaż, który mimo upływu lat od pierwszego amerykańskiego wydania nadal budzi emocje i mrozi krew w żyłach. Jest i akcent polski — w pierwszej połowie XIX wieku podstawową grupą opozycyjną wobec rosnących w siłę mormonów byli mieszkańcy miasteczka Warsaw (w stanie Illinois).

 

W Polsce mormoni posiadają 14 gmin wyznaniowych (wszystkie w większych miastach). Nie praktykują wielożeństwa, mają swoją stronę internetową w języku polskim i podlegają władzom Kościoła, znajdującym się w Salt Lake City.

Tagi: Pod sztandarem nieba. Wiara która zabija, Pod sztandarem nieba. Wiara która zabija recenzja, Pod sztandarem nieba. Wiara która zabija książka, Jon Krakauer Pod sztandarem nieba. Wiara która zabija, Jon Krakauer recenzja, Jon Krakauer książka, Jon Krakauer

Kup książkę Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pod sztandarem nieba. Wiara, która zabija
Inne książki autora
Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim

      Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą społeczność...

Missoula
Jon Krakauer0
Okładka ksiązki - Missoula

Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim Missoula w Montanie tylko z pozoru jest sielskim miasteczkiem uniwersyteckim, zamieszkanym przez zżytą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Noc, kiedy umarła
Jenny Blackhurst
Noc, kiedy umarła
Pokaż wszystkie recenzje