Recenzja książki: Poletko pana Fogga

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Poletko Pana Fogga Dariusza Michalskiego, dziennikarza muzycznego i biografa (Johna Lennona, Jerzego Wasowskiego, Aliny Janowskiej, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena, Kaliny Jędrusik czy Krzysztofa Klenczona) to potężna księga, opisująca spory kawał historii nie tylko muzyki rozrywkowej, ale przede wszystkim - obyczaje okołosceniczne w XX wieku.

Na ponad sześciuset stronach tej bogato ilustrowanej księgi przemierzamy świat, który dawno już odszedł wraz z ostatnimi jego przedstawicielami. To świat wielkich koncertów, nieśmiertelnych przebojów i niezwykłych osobowości, które odcisnęły niezatarte piętno na naszej kulturze.

Autor w swojej biografii Mieczysława Fogga posunął się bardzo daleko, sięgając do szerokiego kontekstu historyczno-obyczajowego. „Akcja” książki zaczyna się bowiem już na początku XX stulecia od przypomnienia artykułu opublikowanego w „Kurierze Warszawskim” w 1901 roku, a zatytułowanego Z czym wchodzimy w XX wiek. Jest to swoiste podsumowanie osiągnięć ostatnich lat XIX wieku i próba prognozy na nadchodzący wiek. Nikt wtedy nie przypuszczał, co może się wydarzyć. Dariusz Michalski umieszcza swojego bohatera w konkretnym czasie, przypominając, jakie zdarzenia towarzyszą jego dacie urodzenia. Potem to już typowa biografia, wyjaśnienie pochodzenia rodziców, zmian w nazwisku, historie rodzinne opowiadane przy stole, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Posiadanie słynnego dziadka zobowiązuje. Pamięć o nim nie może zaginąć - o tym przekonany jest wnuk, który stanowi chyba główne źródło wiedzy. Ale nie tylko. Są jeszcze plakaty, zdjęcia, nagrania, opowieści.

W narracji Dariusza Michalskiego, pełnej faktów, cytatów, źródeł, Mieczysław Fogg ożywa. Liczne fotografie pozwalają przybliżyć epokę międzywojenną. Poznajemy zatem dzieciństwo, trudne początki kariery, dylematy i problemy finansowe. Towarzyszymy gwiazdorowi podczas pierwszych sukcesów. Sporo miejsca autor poświęcił II wojnie światowej, losom przyjaciół Fogga z chóru, dramatycznym wydarzeniom, które z pewnością nie pozostały bez wpływu na charakter bohatera biografii.

Interesujące są także powojenne losy słynnego artysty. W publikacji zamieszczono kalendarium wydarzeń, przydatny indeks nazwisk. Z pewnością jest to publikacja o dużej wartości dokumentalnej, dla pasjonatów twórczości Mieczysława Fogga – niezbędna lektura. Dobrze, że wracamy do tego, co kiedyś stanowiło spory fragment polskiej kultury popularnej.

Kup książkę Poletko pana Fogga

Zobacz opinie o książce Poletko pana Fogga
Poletko pana Fogga
Michalski Dariusz
Trzysta tysięcy gitar nam gra
Michalski Dariusz0
Okładka ksiązki - Trzysta tysięcy gitar nam gra

Trzysta tysięcy gitar nam gra, trzeci tom historii polskiej muzyki rozrywkowej (lata 1958–1973), to nie tylko obszerna encyklopedia, kronika i historyczny...