Recenzja książki: Power4Change. Sztuka osiągania celów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Zdobywca obu biegunów Ziemi bez pomocy z zewnątrz, Marek Kamiński, ma na swoim koncie wiele osiągnięć podróżniczych. Ten, który twierdzi, że nie ma rzeczy niemożliwych, pomaga chorym dzieciom i młodzieży pokonywać bariery i realizować marzenia. Treścią poradnika Power4Change. Sztuka osiągania celów jest opracowana przez Kamińskiego Metoda Biegun, która inspirując (od dwudziestu lat) ludzi otwartych na zmiany, pomaga pokonywać rozmaite ograniczenia, zbliżając ich w ten sposób do celu.

Jako punkt wyjścia autor wybrał słowa „niebezpieczeństwo” oraz „szansa”. Opierając na nich swoje rozważania, wskazuje na konieczność dokonywania licznych wyborów, a te – dobre lub złe – uzależnione są od naszych celów. Autor rozpoczyna od wyliczenia i omówienia pięciu elementów drogi na biegun (ja, wizualizacja, intuicja, prawda, Uniwersum) oraz trzech zasad (równowaga umysłu, równowaga w ciele, równowaga ciała i umysłu). Szukając sposobów na pogłębienie motywacji i znalezienie energii do działania, proponuje podjęcie codziennego praktykowania słów „akceptacja”, „wdzięczność” oraz „uważność” (systematycznie, o określonych porach lub podczas trudnych sytuacji). Wspomina o wartych doskonalenia cechach (odporność, odwaga, pokora). Ponieważ nie da się przejść drogi bez stawiania kroków, Kamiński prowadzi czytelnika (właśnie krok po kroku) od startu do celu: odkrycie bieguna, mapa drogi, przebieg drogi, dwa bieguny oraz poznanie samego siebie – to elementy uświadamiające, że w wędrówce najważniejsza jest droga. Dopełnieniem są – według autora – rytuały i ścieżki (praktyka codziennego dnia).

Treść poradnika została tak skonstruowana, że każdy kolejny rozdział to krok naprzód w drodze ku celom. Rozważania poparto ogromną ilością ćwiczeń, inspirujących stwierdzeń, wnikliwych pytań i satysfakcjonujących odpowiedzi oraz praktyk stosowanych w religiach Wschodu, zamieszczono cytaty biblijne (bez sigli) i fragmenty utworów literackich. Pomocą służą ciekawostki, przykłady z życia osobistego autora, liczne wyliczenia, wypunktowania, schematy, grafiki, lista symboli i litery greckiego alfabetu, a także przypisy (nieliczne) oraz bibliografia (ogólnikowa). Język przekazu jest interesujący i całkowicie zrozumiały. Różnorodna czcionka oraz dodatkowe wcięcia czynią tekst przejrzystym, a pełniąca rolę zakładki wstążeczka ułatwia odnalezienie interesującego nas zagadnienia.

Publikacja przeznaczona jest dla tych odbiorców (raczej dla ludzi młodych), którzy poszukują zmian, walczą z ograniczeniami, marzą o zrealizowaniu planów. Uważna analiza zawartych w poradniku założeń Metody Biegun uświadamia, że warto podjąć wysiłek i dotrzeć do celu.

Tagi:

Kup książkę Power4Change. Sztuka osiągania celów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Power4Change. Sztuka osiągania celów
Książka
Inne książki autora
Moje bieguny. Dzienniki z wyprawy 1990-1998
Marek Kamiński0
Okładka ksiązki - Moje bieguny. Dzienniki z wyprawy 1990-1998

Książka ta jest swoistym sprawozdaniem z wypraw Marka Kamińskiego - słynnego polskiego polarnika, pochodzącego z Gdańska. Obok wspomnień z dokonań, licznie...

Ostatnia tajemnica marszałka Piłsudskiego
Marek Kamiński0
Okładka ksiązki - Ostatnia tajemnica marszałka Piłsudskiego

Publikacja odsłania nieznane fakty i tajemnice związane z chorobą i śmiercią Józefa Piłsudskiego. Ze względu na różnorodność tematu została...