Recenzja książki: Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Niskie poczucie własnej wartości jest źródłem wielu problemów. Jak pogłębić pewność siebie, zwiększając tym samym swą wewnętrzną siłę? Poradnik Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości stanowi wsparcie dla wszystkich, którym zależy na podbudowaniu tak bardzo potrzebnej w życiu samooceny.

Publikacja Wydawnictwa Zwierciadło jest zbiorem narzędzi, służących poprawie poczucia własnej wartości, co w konsekwencji zaowocuje podniesieniem ogólnej jakości życia. Program 5 kroków poprzedziły wiadomości dotyczące identyfikacji samooceny i jej znaczenia, a także rozróżnienia od pewności siebie oraz arogancji – w treść sprawnie wplecione zostały opisy indywidualnych przypadków (zapisano je kursywą), ukazujących problemy wynikające z niskiej samooceny, wraz z wyzwaniami i korzyściami płynącymi z jej podniesienia.

Zasadniczą część lektury zajmuje szczegółowa analiza pięciostopniowego programu, który, służąc wzmocnieniu poczucia własnej wartości, obejmuje następujące kroki: samopoznanie (identyfikacja i modyfikacja negatywnych aspektów życia), troska o siebie (dokonywanie pozytywnych wyborów oraz stawianie własnego dobra na pierwszym miejscu), szacunek względem siebie (zaniechanie ciągłych starań, aby zadowolić wszystkich dookoła), akceptacja siebie (przyznanie się do własnych słabości i uświadomienie braków) oraz miłość do siebie (umiejętność traktowania siebie z wyrozumiałością i czułością, co jest pomocne w budowaniu zdrowych relacji). W treść sprawnie wplecione zostały opisy indywidualnych przypadków.

Przedstawiony w lekturze punkt widzenia (całkowicie zrozumiały i przekonujący) Megan MacCutcheon to efekt wieloletnich doświadczeń, zdobytych podczas prowadzonych przez autorkę indywidualnych zajęć psychoterapeutycznych oraz warsztatów z zakresu budowania poczucia własnej wartości. Treść, łącząca teorię z praktyką, charakteryzuje się obfitością pomysłów. Niezwykle pomocne są zestawienia, porównania, wyliczenia, wypunktowania, tabelki, rysunki, diagramy, wykresy, wskazówki, podpowiedzi, kroki, ćwiczenia, zadania, pytania (z miejscami na odpowiedź) oraz materiały do pracy własnej. Barwne strony zawierają treści z wykrzyknikiem. W wielu miejscach zastosowano kolorową czcionkę i wcięcia w tekście. Wykaz polsko- i obcojęzycznych źródeł zawiera pozycje tradycyjne oraz adresy stron internetowych.

Ponieważ każdy pragnie cieszyć się życiem, warto zadbać o siebie, wzmacniając poczucie własnej wartości. Codzienność tym jest prostsza, im głębsza jest wiara we własne siły i możliwości.

Tagi: Samodzielne rozwiązywanie problemów i rozwój osobisty

Kup książkę Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości