Recenzja książki: Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy chce dobrze przeżyć swoje życie. Wszystkim zależy na poczuciu radości i szczęścia oraz pewności, że w trudnych chwilach nie zawiodą najbliżsi. Książka Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela jest receptą na życie piękniejsze, szczęśliwsze oraz bogatsze.

Ponieważ w publikacji Wydawnictwa W drodze na każdy miesiąc przypada inne opowiadanie, z ukrytą w ich treści prawdą czytelnik będzie miał okazję konfrontować się każdego dnia. Historie są krótkie, dzięki czemu przesłanie łatwo jest dostrzec. Schematyczny układ obejmuje tytuł, przedzieloną dwustronicową ilustracją historyjkę, wyjaśnienie Słowo od przyjaciela (religijny charakter wskazuje na Boga miłującego człowieka) oraz polecenie Każdy może coś zrobić, gdzie konkretne zadania: zrób…, przeczytaj…, pomyśl…, pomódl się… ukierunkowują je wprost na sięgającego po lekturę czytelnika.

Książka 12 historii od przyjaciela bogata jest w wymowną treść. Warto się na niej skupić i zobaczyć to, co jest niewidzialne, poczuć lekkość duszy, ucieszyć się darem z nieba, wziąć udział w uczcie pełnej miłości. Warto zastanowić się nad wielkością własnego serca, snuć słoneczne myśli, oswoić to, co nowe, a nawet rozwiązać tramwajowy dylemat. Warto też – jak bohaterowie: Michasia, Ignaś i opiekuńcza babcia Helena – mieć serce pełne wspomnień, wysłuchać koncertu wśród srebrnych nitek, zachwycić się wyjątkowym prezentem. A co z kroplami deszczu, tęczą i przyjaźnią? O tak – przygoda Noego świadczy o prawdziwej łączności między Bogiem a ludźmi.

Ciepłe historyjki, jakie Hanna Sołtysiak przedstawiła na łamach Prezentu z nieba, zaciekawią każdego. Pouczającą treść jeszcze bardziej uwypuklają kolorowe ilustracje autorstwa Justyny Kulik. Atuty publikacji to również duże litery, powiększone odstępy między wierszami, różnorodna czcionka, twarda okładka, sztywne kartki, duży format. Interesujące dialogi koncentrują się wokół sytuacji znanych dzieciom z codziennego życia, co sprawia, że łatwo im nie tylko utożsamić się z bohaterami, ale przekazywane treści zrozumieć oraz zapamiętać. Znaleźć można w lekturze mnóstwo odniesień do Pisma Świętego Starego- i Nowego Testamentu, opisy wydarzeń biblijnych, cytaty z siglami, refleksje świętych, przemyślenia papieża Franciszka, opowiadania, wyjaśnienia, pytania oraz odpowiedzi.

Publikacja Wydawnictwa W drodze posiada ogromne walory wychowawcze. Rodzice odnajdą w niej pomysły do rozmów z dziećmi, katecheci otrzymają wspaniałą pomoc dydaktyczną. Najwięcej korzyści jednak odniosą dzieci, które dzięki lekturze nauczą się zmieniać na lepsze to, co – oddalając je od Boga – wymaga natychmiastowej zmiany.

Kup książkę Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela

Zobacz opinie o książce Prezent z nieba. 12 historii od przyjaciela