Recenzja książki: Przepowiednia

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Czy przygody rodem z powieści fantastycznej mogą czekać na uczniów wracających ze szkoły? Odpowiedź na to pytanie odnajduje bohater powieści Przepowiednia Izabeli Deneseńko (Wydawnictwo Novae Res).

W książce Izabeli Deneseńko opowiedziana zostaje historia młodego chłopaka, którego codzienność niczym nie różni się od zwykłego życia innych chłopców na ziemi. Do momentu, kiedy pewnego dnia, wracając ze szkoły, trafia pod dom Drwala, a ten odkrywa przed nim prawdę: chłopiec jest bohaterem przepowiedni, która zapisana została w księdze.

Ta wiadomość całkowicie odmienia życie chłopca, który teraz musi odnaleźć się w zupełnie nowej roli. Trafia on do magicznego świata, w którym wszystko jest możliwe. Oprócz zabawy, na bohatera czeka także prawdziwe wyzwanie – od jego męstwa zależeć będzie, czy przetrwa cały świat.

Powieść Izabeli Deneseńko to interesująca publikacja skierowana do najmłodszych czytelników. W swojej książce autorka czerpie ze znanych motywów prozy dziecięcej, adaptując ją w nowej, wielowątkowej opowieści.

Bohater książki Izabeli Deneseńko doświadcza na swojej drodze licznych przygód – m.in. trafia do zajęczej szkoły, spotyka grającego w karty zająca oraz musi pokonać armię bierek. W tych przygodach udział bierze jednak nie tylko bohater, ale także i czytelnicy. To sprawia, że podczas lektury Przepowiedni trudno się nudzić.

Jednocześnie warto zauważyć, że bohater Przepowiedni wcale nie jest doskonały. Izabela Deneseńko pokazuje w swojej książce, że nikt z nas nie musi być idealnym, by zostać bohaterem. Każdy z nas ma prawo do gorszych dni, a także do... nielubianego przedmiotu w szkole. Warto jednak wierzyć w siebie samego.

Izabela Deneseńko udowadnia również, że każdego z nas może spotkać niesamowita, fantastyczna przygoda. Wystarczy tylko uruchomić swoją wyobraźnię oraz… znaleźć na swojej drodze odpowiednią książkę.

Nie chodzi o jedną książkę, choć nawet wtedy walka miałaby sens. Mówimy o wielu milionach książek! To największe dobrodziejstwo ludzkości.

Literatura w Przepowiedni odgrywa zresztą dość ważną rolę. Izabela Deneseńko pokazuje nie tylko, że książki mogą stanowić niezwykłą, literacką przygodę, ale są także fundamentem naszego świata. Właśnie dlatego też powinniśmy o nich pamiętać i szczególnie o nie dbać.

Izabela Deneseńko w Przepowiedni zauważa zatem, że tradycyjne rozrywki – takie jak czytanie czy gra w szachy – mogą okazać się znacznie ciekawsze, niż się wydaje. Podobnie jak w szachach, także w naszym życiu nikt nie jest jedynie mało ważnym  pionkiem. Każdy z nas ma szansę wygrać.

Tagi: bóg

Kup książkę Przepowiednia

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Przepowiednia
Książka
Przepowiednia
Izabela Deneseńko
Cytaty z książki

Otworzyłem kurczowo zaciśniętą pięść, a spłoszony koń zeskoczył na podłogę i pogalopował w stronę biblioteki samym środkiem korytarza. Albo tylko tak mi się zadawało.


Więcej

Widok dobrze znanej mi z gry w szachy planszy początkowo w ogóle mnie nie przestraszył. Z zainteresowaniem patrzyłem na króla z królową, stojących w szmaragdowych koronach gońce, konie i wieże. Dopiero gdy dotarło do mnie, że to naprawdę się dzieje, moim ciałem wstrząsnęły dreszcze, a po chwili, jakby tego wszystkiego było mało, doszły do tego konwulsje, które udało mi się opanować dzięki jednej jedynej znanej mi z telewizji technice oddychania.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy