Recenzja książki: Roślinna kuchnia regionalna

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Co kraj to obyczaj, co region to wachlarz różnorodnych smaków i zapachów. Paweł Ochman, weganin oraz autor bloga weganon.pl, znając dobroczynne właściwości roślin, dzieli się z czytelnikami wiedzą na temat odpowiedniego wykorzystania dostępnych produktów flory w codziennym życiu. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Marginesy Roślinna kuchnia regionalna jest poradnikiem, zawierającym niezwykle cenne wskazówki, przeznaczone do natychmiastowego zastosowania.

Zaprezentowane przez autora przepisy umożliwiają poznanie kuchni wszystkich regionów Polski. Sięgając do czasu zaborów, Paweł Ochman przygląda się pozostawionym przez najeźdźców propozycjom dań. Analizuje zachodzące na przestrzeni dziejów zmiany kulinarne: kuchnia jarska, wegańska i wegetariańska, triumfy ziemniaków oraz kiszonek, wreszcie – rozkwit kuchni roślinnej i związana z nią mnogość literatury i blogów kulinarnych, festiwali smaków, nieustannego poszukiwania roślinnych przepisów sprzed lat, które znajdują zaszczytne miejsce na Liście Produktów Tradycyjnych lub w Rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Wszystko to sprawia – o czym przekonuje autor – że tanią, prostą i zdrową kuchnią roślinną warto się zainteresować.

W przygotowywanych przez siebie potrawach Ochman używa produktów wyłącznie polskich producentów (tylko nieliczne i niezbędne pochodzą spoza granic naszego kraju). Część wprowadzającą stanowią ważne informacje kulinarne (mąki, zamienniki jajek, tłuszcze roślinne, substancje słodzące, mleko i jego przetwory, inne składniki) oraz przepisy podstawowe (śmietanka roślinna, majonez, sosy, skwarki, twarożki wegańskie, masło czosnkowe i lukier). Właściwa część publikacji koncentruje się wokół poszczególnych regionów (opatrzono je odpowiednim tytułem oraz zdjęciem), którym przyporządkowano przepisy na charakterystyczne dla danego regionu potrawy. Schematyczny układ (tytuł ogólny, tytuł regionalny, notka wyjaśniająca, składniki, wykonanie, zdjęcie potrawy), czyni zapis przejrzystym i zachęca do kulinarnej aktywności (odnalezienie interesującego przepisu ułatwia zamieszczony na końcu alfabetyczny indeks).

W Roślinnej kuchni regionalnej uwagę czytelnika przykuwają tajemnicze wyrażenia: bomba apostołów, dziad kapuściany, busłowe łapy, kociewski gryz, bómbómy z dekla, a także plince z pomoćką i szneka z glancem. Do spożycia zachęcają begle, dziędziuchy, kakory, farszówki, moskole, fuczki, proziaki, kukle, łężnie oraz tatarczuch, rejbak, podcos i paska. Są nawet pałanycia, pasternocek i kaziukowe serca. Wymienione nazwy potraw to tylko niektóre z wielu jeszcze innych, równie interesujących (i z pewnością smacznych) propozycji Ochmana. Autor proponuje, zachęca, zapewnia o zaspokojeniu wymagań nawet najbardziej wybrednego podniebienia.

Paweł Ochman z pełną odpowiedzialnością potraktował podjęty temat. Opracowany przez niego zbiór roślinnych przepisów ze wszystkich zakątków Polski wzbudza ogromne zainteresowanie. Napisana ciekawym językiem Roślinna kuchnia regionalna przeznaczona jest dla każdego, komu zależy na zdrowiu, młodym wyglądzie i dobrym samopoczuciu.

Tagi: Gotowanie kulinaria itd. bóg

Kup książkę Roślinna kuchnia regionalna

Zobacz opinie o książce Roślinna kuchnia regionalna
Pyszności z roślin. Szybkie wypieki, desery, śniadania bez jajek i nabiału
Paweł Ochman0
Okładka ksiązki - Pyszności z roślin. Szybkie wypieki, desery, śniadania bez jajek i nabiału

PROSTE ROŚLINNE WYPIEKI I DESERY MISTRZA SŁODKOŚCISłodycze kochamy wszyscy, zwłaszcza Paweł Ochman – weganin od 26 lat, autor popularnego bloga Weganon...

Kasze w roślinnej kuchni regionalnej
Paweł Ochman0
Okładka ksiązki - Kasze w roślinnej kuchni regionalnej

Kasze. Zapomniane, odkąd ziemniaki zawładnęły naszymi stołami. A to one od wieków były podstawą w kuchni wszystkich grup społecznych. W ozdobnej zastawie...