Recenzja książki: Ścieżki matematyki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Rzeczywiście Matematyka jest królową nauk. Do podróży Ścieżkami matematyki zaproszeni zostają wszyscy uczniowie – również ci, którzy spostrzeżenia Jana Śniadeckiego nie uznają za prawdę.

Publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego pomaga zrozumieć trudne matematyczne treści, wyjaśnia rachunkowe niejasności, odpowiada na mnożące się pytania, motywuje do działania, tłumaczy, bawi oraz uczy. Proponując konkretne zadania do wykonania, eksperymenty, gry, wyliczanki i zagadki, autorzy zapraszają czytelnika do matematycznego śledztwa, które – jak łatwo można się domyślić – w satysfakcjonujący sposób doprowadzi do odnalezienia właściwych rozwiązań. Liczby, linie, figury geometryczne (wraz z możliwościami ich przesuwania), wzory mozaikowe, kształty, modele i tangramy, desenie, łańcuszki, składki, cięcia, a nawet płatki śniegu oraz wiążąca się z początkiem topologii powierzchnia jednostronna – to elementy pogłębiające matematyczną wiedzę w sposób pomysłowy i przyjemny.

Zaproszony do podróży Ścieżkami matematyki czytelnik nie będzie się nudził. W lekturze od początku dzieje się dużo, wędrówka śladami przemyśleń wielkich matematyków pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć, rozwija myślenie abstrakcyjno-logiczne. Zachętą do podejmowania starań, dokonywania obliczeń oraz wysnuwania wniosków są pomysłowe propozycje działań: ucieczki, polowania, szukanie wspólnych cech, szkice na kratkowanym papierze, ruchy koralików na liczydłach, wzory na klawiszach, kombinacje, porównania, podziały, pary, obszary, odwrócenia, cykle, zakładki, dziewiątki i jedenastki, pętle, symbole, duplikaty oraz luki, a nawet króliki, ananasy, muszle morskich głowonogów, pikowane kołdry, górskie owce i Droga Mleczna.

Zastosowana w publikacji metoda przekazu kształci umiejętności praktyczne (poznanie, zrozumienie, prawidłowe wyliczenie). Autorzy najpierw podają ogólne zasady poszczególnych działań, po czym – odnosząc się do nich – wydają polecenia wraz z wyjaśnieniem gwarantującym zrozumienie. Są w lekturze daty, nazwiska, epoki, kraje i osiągnięcia naukowe. Tekst przeplatający się z barwnymi elementami graficznymi, ilustracje Bartka Brosza oraz wielokolorowe kartki i różnorodna czcionka ułatwiają odbiór. Na końcu zamieszczono odpowiedzi na większość zadań.

Publikacja Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego to doskonała pomoc dydaktyczna dla uczniów i nauczycieli. Służąc pomocą w zrozumieniu oraz zapamiętaniu trudnych matematycznych pojęć, udowadnia, że rzeczywiście Matematyka jest królową nauk.

Tagi: logiczne myślenie Zagadki

Kup książkę Ścieżki matematyki

Zobacz opinie o książce Ścieżki matematyki
Ścieżki matematyki
Nigel Langdon, Charles Snape