Ścieżki matematyki

W styczniu przychodzi na świat para królików. Po dwóch miesiącach z tej pary rodzi się następna, a potem regularnie jedna nowa para co miesiąc. Podobnie jest z każdą nową parą królików: po dwóch miesiącach rodzi ona po raz pierwszy nową parę, a później kolejne co miesiąc. Ile w sumie będzie królików w grudniu?

Ścieżki matematyki to zaproszenie do ekscytującej naukowej podróży. Każdy, kto zechce się w nią wybrać, będzie mógł wcielić się w detektywa i poprowadzić na własną rękę matematyczne śledztwo. Co czeka chętnych? Pasjonująca robota dochodzeniowa! Czytanie śladów, sprawdzanie poszlak i dowodów, podejmowanie ryzykownych decyzji, zapuszczanie się w ślepe uliczki i nieznane rewiry, zadawanie ważnych pytań, które pozwolą odkryć prawdę i doprowadzą do rozwiązania. Zapowiada się ciekawie, prawda?

Ścieżki matematyczne kształcą umiejętność logicznego myślenia i twórcze podejście do zagadnień, nie tylko matematycznych. Rozwijają spostrzegawczość, dociekliwość i poznawczą ciekawość, a także uczą, jak zachować dystans do problemu, jak patrzeć z różnych punktów widzenia i kojarzyć fakty pozornie ze sobą niezwiązane.

Informacje dodatkowe o Ścieżki matematyki:

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Edukacyjne

Tagi: logiczne myślenie Zagadki

Kup książkę Ścieżki matematyki

Ścieżki matematyki - opinie o książce

Warto pamiętać, że to nie jest publikacja do przeczytania w jeden dzień!

Sporo osób na sam dźwięk słowa "matematyka" odczuwa pewien niepokój. Są też tacy, którym ten przedmiot szkolny kojarzy się dobrze, a czasem nawet wspaniale. Zazwyczaj ma to związek z tym, czy dana osoba miała (albo nadal ma) problemy z matematyką, czy nie. Ja akurat jestem z tych, co problemów raczej nie mieli, ale szczególną fanką tego przedmiotu nigdy nie byłam. Kto wie, czy to by się nie zmieniło, gdybym trafiła wcześniej na "Ścieżki matematyki" (z tego, co znalazłam to pierwsze polskie wydanie pochodzi z 1998 roku, natomiast w 2021 r. wyszło wznowienie).

Książka zawiera naprawdę sporo fascynujących informacji, a do tego nawiązuje m.in. do przyrody (struktura płatków śniegu), biologii (spirale omówione na przykładzie przekroju selera naciowego oraz łusek ananasa), czy chemii (budowa cząsteczki wody). Liczne, proste i przejrzyste ilustracje z pewnością ułatwiają zrozumienie przedstawianych zagadnień.

"Ścieżki matematyki" to książka, która nie zastąpi podręcznika, ale na pewno rozbudzi ciekawość i pobudzi gotowość do podejmowania wyzwań. Autorzy przedstawiają wybrane zagadnienia, prezentują ciekawostki, a także proponują zadania do samodzielnego wykonania (np. zabawy z kalkulatorem, lusterkiem, papierowymi harmonijkami, samodzielnie złożonymi pudełkami) i zagadki do rozwiązania. Czytelnik ma okazję odnieść omawiane zagadnienia matematyczne do życia codziennego. Nic tak nie działa na wyobraźnię (i nie tylko) jak zabawa ułamkami na przykładzie pizzy lub tortu. Dociekliwi czytelnicy znajdą m.in. informacje na temat liczb Fibonacciego, złotego podziału, złotych prostokątów.

Miałam sporo frajdy podczas lektury i wykonywania poszczególnych zadań. Niektóre z nich wymagały znacznie większego skupienia i pobudzenia głęboko ukrytych pokładów kreatywności. Moim zdaniem książka spodoba się przede wszystkim osobom ciekawym świata, które stawiają na rozumowe rozwiązywanie problemów. Może się natomiast nie spodobać tym, którzy liczą na gotowe rozwiązania (choć na końcu znajdują się odpowiedzi do niektórych zadań). Publikacja jest skierowana do starszych uczniów (liceum, technikum), ale uważam, że niektóre zagadnienia mogą zainteresować już uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Jeszcze jedna uwaga - to nie jest publikacja do przeczytania w jeden dzień - warto o tym pamiętać, by się przedwcześnie nie zniechęcić.