Recenzja książki: Sekrety Białej. Leśniczówka

Recenzuje: Zosia Czyńska

Leśniczówka Agnieszki Panasiuk, będąca kontynuacją serii Sekrety Białej, to dwupłaszczyznowa opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Maria, wracająca do rodzinnej miejscowości na Podlasiu, aby objąć w spadku leśniczówkę, znajduje na strychu pamiętnik z czasów II wojny światowej, a w nim historię, która pochłonie kobietę bez reszty. Marysia walczy o pomoc i leczenie swego ciężko chorego synka Gabrysia i składa w całość serce po smutnym dzieciństwie, spędzonym w domu niegościnnej ciotki, dla której była jedynie efektem romansu matki. Niekochana dziewczynka, wykorzystywana do pracy w domu surowej krewnej, traktowana jak służąca, usiłuje po latach posklejać swoje życie, odnaleźć spokój po burzy, która przeszła przez jej małżeństwo i wreszcie być szczęśliwa.

recenzja Sekrety Białej.  Leśniczówka

Agnieszka Panasiuk sięgnęła po strukturę powieści szkatułkowej. Poprzez pamiętnik z czasów wojny zbudowała połączenie pomiędzy losami Marii i Haliny, tworząc historię w historii. Autorka doskonale odmalowała krajobraz kochanego przez nią Podlasia, wraz z jego historią, obyczajami i unikatowością tradycji, która rozciąga się na obszarze wykraczającym poza granice Polski. Wplatając weń wątki włoskiego żołnierza i radzieckich sił zbrojnych, utkała makatkę pełną rozmaitych opowieści, w których narodowość ani granice nie są najważniejsze. Pokazała także, jak trudno jest zrozumieć decyzję człowieka, który, szukając miłości, zostawił po sobie krzywdę i ból, o którym nigdy nie da się zapomnieć.

Powieści Agnieszki Panasiuk, podobnie jak proza Sabiny Waszut czy Anny Bichalskiej, bardzo mocno poruszają sprawy miłości, która nie zna granic. Uderzają w czułe punkty ludzkich serc, przywołując prawo do niezależności w wyborze zarówno uczucia, jak i drogi życiowej. Autorka osadza swoich bohaterów w rzeczywistości pełnej wyzwań, trudnych decyzji, walki o godność i szacunek – przede wszystkim do samego siebie. Buduje ich bardzo skrupulatnie, składając z drobin fabuły, odsłaniając, krok po kroku, wnętrze swoich postaci, często niejednoznacznych, czasami wręcz jawnie niepozytywnych. W Leśniczówce, gdzie Maria jest postacią pierwszoplanową, stosuje zasadę tła, osadzając bohaterkę wobec jej relacji z trzema przyjaciółkami i człowiekiem, który wciąż powoduje komplikacje w życiu bohaterki.

Choć opowieść z pamiętnika jest osobną historią, nie sposób jej oddzielić od wątku Marii. I słusznie, bo łączy się ona ze światem bohaterki w sposób szczególny. Ale to, co zbliża Halinę do Marii, czytelnik odnajdzie sam, czytając Leśniczówkę.

Drugi tom serii Sekrety Białej to niełatwa historia. Porusza wiele trudnych spraw. Bez znieczulenia opowiada o dramatach dotyczących II wojny światowej i o związanych z nimi tragediach zwyczajnych ludzi. Czytając tę powieść, możemy spróbować zrozumieć, że czasami los układa się bardzo niekorzystnie. Pomimo tego nie warto rezygnować z siebie. Bo choć w cudzych oczach możemy być niewiele warci, świat ma dla nas wiele niespodzianek. Bardzo polecam.

Kup książkę Sekrety Białej. Leśniczówka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Sekrety Białej. Leśniczówka
Książka
Inne książki autora
Na Podlasiu. Cecylia
Agnieszka Panasiuk 0
Okładka ksiązki - Na Podlasiu. Cecylia

Podlasie w 1874 roku. Mieszkający tu Polacy mierzą się z represjami carskiego zaborcy. Wierni Kościoła unickiego cierpią prześladowania. W tych trudnych...

Na Podlasiu. Aleksandra
Agnieszka Panasiuk0
Okładka ksiązki - Na Podlasiu. Aleksandra

Lato 1887 roku. Aleksandra, młoda aktorka i tancerka, olśniewa warszawską publiczność i łamie męskie serca. Nieszczęśliwy wypadek zmusza ją do powrotu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy