Serce

Wydawnictwo: Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy
Data wydania: 2012-11-30
Kategoria: Poezja
ISBN: bd
Liczba stron: 46

Ocena: 0 (0 głosów)

Recenzja: Serce

Recenzuje: Piotr Piekarski

Wierszowana historia miłości


Są wiersze, których największą siłą jest szczerość. Szczerość autora, szczerość i głębia zawartych w nich uczuć. Emocji wprost wylewających się z kart tomików, w których wiersze te zawarto. Taki jest tom Serce Roberta Jabłońskiego. Opowieść o miłości dwojga ludzi, zawarta w kilkunastu wierszach. 


Tomik otwiera wstęp, stanowiący ważne wprowadzenie do tomu. Opowieść o odrzuconym mężczyźnie, który nie zrezygnował z walki o miłość, pomimo bolesnej samotności, pomimo rad bliskich, pomimo regularnego "Nie", wypowiadanego przez ukochaną. Warto przeczytać tych kilka stron prozy, bo stanowią one klucz do zrozumienia wierszy zawartych w tomiku. 


W dalszej częsci mamy 17 wierszy, z których każdy poprzedzony jest kilkoma słowami, zdaniem lub równoważnikiem zdania, które stanowią wprowadzenie do poezji. 


Robert Jabłoński pisze o miłości. O miłości niespełnionej. O poszukiwaniu przez kobiety idealnego partnera, którego portret pełen jest sprzeczności. O kłótni pomiędzy dwojgiem ludzi, o rozstaniu i upadku. O tym, co mężczyzna gotów jest zrobić dla ukochanej kobiety. O blaskach i cieniach uczucia. O próbach "wyleczenia się" z miłości, nieuchronnie przecież skazanych na porażkę. O bólu niespełnienia i rozstaniu. O pytaniach, jakie zadaje sobie osoba nieszczęśliwie zakochana i miejscu, jakie ukochana zajmuje w sercu mężczyzny. O nadziejach i marzeniach, które... Cóż - które czasem się spełniają. 


Wiersze Roberta Jabłońskiego ujmują prostotą środków wyrazu. Pytania retoryczne, wykrzyknienia, nieliczne rymy, stanowiące raczej świadectwo zabawy słowem niż próbę tworzenia większej rymowanej całości. Asceza, ograniczenie środków wyrazu dobrze służą tej poezji, stanowiąc o jej klarowności. 


Wyliczenia. Te zdecydowanie dominują w wierszach Roberta Jabłońskiego. Dobrze ukazują one chaos, natłok myśli i często sprzecznych uczuć, jakie dręczą zakochanego człowieka. Świetnym zabiegiem jest wspomniane już kilka słów, które stanowią wstęp do poszczególnych wierszy. Łączą one poszczególne liryki w spójną całość, w interesującą historię, która - choć krótka - potrafi porwać czytelnika. 


Serce Roberta Jabłońskiego to tomik szczery, to świadectwo bezkompromisowości osoby zakochanej, to zaproszenie do intymnego świata autora. Ale to zarazem uniwersalna opowieść o miłości. W zbiorku tym z pewnością znaleźć można kilka słów, wierszy, interesujących zabiegów, dla których warto po Serce sięgnąć. 

Tagi: Serce, Serce recenzja, Serce książka, Robert Jabłoński Serce, Robert Jabłoński recenzja, Robert Jabłoński książka, Robert Jabłoński

Kup książkę Serce

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Serce
Reklamy