Recenzja książki: Sieć rozkwitającego kwiatu

Recenzuje: Justyna Gul

Chińska ukladanka

Pierwsze nowoczesne triady powstały w czasach, kiedy Mongołowie najechali Chiny, obalili Mingów i założyli dynastię mandżurską. Obecnie organizacje te, w nowoczesnej formie, działają zarówno w obszarze terroryzmu, narkotyków, jak i korupcji oraz nielegalnej imigracji. Stosunek Chińczyków do nich nie jest jednoznaczny, spora grupa ludzi zawdzięcza im bowiem utrzymanie; niejasne są też powiązania triad z aparatem władzy państwowej. Ich wpływy sięgają daleko poza Chińską Republikę Ludową, zaś w ich rękach są niewyobrażalne środki finansowe.

Czy to właśnie triady są odpowiedzialne za tajemniczą śmierć syna ambasadora Stanów Zjednoczonych oraz syna chińskiego magnata finansowego? Na to pytanie odpowiedzi poszukiwać będziemy we wciągającej powieści Sieć rozkwitającego kwiatu, będącej pierwszym tomem kryminalnej trylogii Czerwona księżniczka. Książka autorstwa Lisy See, opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki, to jednak nie tylko fascynujący obraz zbrodni, zorganizowanych grup przestępczych, przemytu czy prania brudnych pieniędzy. To również zderzenie kultur oraz spora dawka wiedzy o Chinach, ich tradycji i zwyczajach, a także o działaniu aparatu państwowego, inwigilującego każdego członka społeczności oraz gości spoza granic kraju. Wymagający czytelnik znajdzie w powieści wszystko, czego oczekuje – brutalne zbrodnie, skomplikowane, wielopłaszczyznowe dochodzenie, fragmenty większego obrazu, które należy pieczołowicie poskładać w całość, a także uczucie, które pomimo upływu lat nie straciło nic ze swojej mocy.

Śledztwo w sprawie znalezionych w Pekinie zwłok prowadzi inspektor Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Liu Hulan. Ciało młodego Billy`ego Watsona zostało znalezione w jeziorze Beihai bez widocznych śladów zewnętrznych uszkodzeń, dopiero szczegółowe badania ujawniły bezpośrednią przyczynę jego śmierci. Sekcja wykazała zniszczenie wszystkich najważniejszych narządów, choć nieznany jest czynnik, który spowodował takie spustoszenie w organizmie młodego studenta. Głębsza analiza tej zbrodni okazała się niemożliwa, bowiem zgodnie z poleceniem przełożonych Hulan zmuszona jest do zamknięcia śledztwa.

Kilka dni później u wybrzeży Los Angeles, na statku transportującym nielegalnych imigrantów z Chin odkryto zwłoki Guanga Henglaia, syna Guanga Mingyuna, szóstego na liście najbogatszych ludzi w Chinach, stojącego na szczycie korporacji Chińska Ziemia i Gospodarka. Mimo iż zgony pozornie nie są ze sobą powiązane, to jednak obrażenia mężczyzn są identyczne. W celu wyjaśnienia tej zagadki musi wydarzyć się coś, co jest ewenementem na światową skalę – Chiny i USA muszą ze sobą współpracować przy dochodzeniu. Ze strony USA śledztwo prowadzi David Stark, prokurator federalny, zaś Chiny oddelegowują do kooperacji z nim Liu Hulan z racji jej studiów prawniczych w USA i biegłego władania językiem Okazuje się, że parę łączy coś więcej niż obecna zawodowa współpraca. Przed laty byli parą, ale Liu opuściła Davida, czując się w obowiązku powrócić do Chin i zająć chorą matką.

Czy dawna znajomość nie będzie rzutowała na przebieg śledztwa? Co główni bohaterowie odkryją zarówno w Chinach, jak i w USA? Dlaczego jeden z ojców zamordowanych synów kłamie? Co tak naprawdę wydarzyło się na „Chińskiej Peonii” transportującej imigrantów? Czy zamordowani mieli coś wspólnego z triadami? Jak głęboko sięgają powiązania, które starają się zgłębić śledczy? Na te pytania odpowie Lisa See, zanim jednak odkryjemy prawdę i zaczniemy dostrzegać, w jaki sposób fragmenty układanki tworzą większą całość, zetkniemy się z bestialskimi morderstwami, w tym z ostrzeżeniem, jakie z jelit jednej ze swoich ofiar ułożył potencjalny sprawca. Sieć rozkwitającego kwiatu angażuje czytelników w prowadzone dochodzenie, choć równie interesująca jest druga płaszczyzna książki, przedstawiająca chińską kulturę oraz wszechobecną inwigilację obywateli, a także działania grup zorganizowanych i wyzysk ludzi, którzy za wolność płacą kolejnym zniewoleniem. Doskonale zarysowani bohaterowie, których dzieli przepaść kulturowa, realistyczny obraz wydarzeń, niesłabnące napięcie – to kolejne, niekwestionowane atuty powieści, a zarazem bodziec, by sięgnąć po kolejny tom Czerwonej księżniczki.

Kup książkę Sieć rozkwitającego kwiatu

Zobacz opinie o książce Sieć rozkwitającego kwiatu
Autor
Miłość Peonii
Lisa See0
Okładka ksiązki - Miłość Peonii

Romans obyczajowy z akcją w XVII-wiecznych Chinach pióra sławnej autorki.Oryginalna historia miłosna rozgrywająca się na Ziemi i w zaświatach.Kronika...

Marzenia Joy
Lisa See0
Okładka ksiązki - Marzenia Joy

Dalsze losy bohaterów „Dziewcząt z Szanghaju”. W „Dziewczętach z Szanghaju” poznaliśmy dwie siostry, Pearl i May, uciekające...