Recenzja książki: Siedem spraw detektywa Ząbka. Małe jest piękne!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Coraz bardziej zagrożone środowisko naturalne wymaga natychmiastowych działań. Nie zawiódł w potrzebie detektyw Ząbek, który – jak wynika z treści książki Siedem prac detektywa Ząbka – nie zlekceważył problemu. Z czym przyjdzie mu się zmierzyć? Czas na misję numer 1 – Małe jest piękne.

Uporządkowane życie posiadającego licencję na rozwiązywanie wyjątkowo trudnych spraw detektywa Ząbka przerwał telefon od burmistrza Magicznego Jorku – Antoniego Polarnego. I to akurat wtedy, gdy Ząbkowi wreszcie udało się zlokalizować źródło dźwięków, wydawanych przez mieszkającą od stu lat w jego domu mysz. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawił, że detektyw niechcący nacisnął przycisk dostarczonego w tym właśnie momencie przez kuriera świsto-transporto-klika, czym przyjął zlecenie, rozpoczynając tym samym serię siedmiu wielkich wyzwań (oby z każdego z nich powrócił cały i zdrowy, a przynajmniej w NIEMAL nienaruszonym stanie!). Czy mu się to uda? Z jakimi problemami będzie się musiał zmagać? I choć wiadomo, że dołoży wszelkich starań, aby sprostać wymaganiom burmistrza Polarnego, warto wczytać się w lekturę i odnajdując odpowiedzi na pytania przekonać się, dlaczego Małe jest piękne.

Historia opowiedziana przez Tomasza Duszyńskiego zainteresuje dzieci od szóstego roku życia, które – udając się wraz z detektywem na Żabią Polankę – spróbują niejakiego Wincentego Dusigrosza zniechęcić do budowy parkingu dla klientów centrum handlowego: tyle jest przecież w tym miejscu roślin chronionych i stworzeń kryjących się wśród traw, nie mówiąc już o wyjątkowo rzadkim gatunku żabki przezroczystej! Będzie miał okazję mały czytelnik zastanowić się nad potrzebą i możliwościami ochrony środowiska naturalnego, a także zrozumie, że piękno otaczającego świata – by nie przestało nas zachwycać – wymaga wrażliwości oraz podejmowania działań ekologicznych ze strony każdego człowieka. Pouczający tekst uzupełniają kolorowe, zabawne, wyraźne, wpadające w oko ilustracje Przemka Szukaja, który – zadbawszy o szczegóły – dla przedstawienia akcji na Żabiej Polance wybrał słonecznie żółte strony. Duży format książki, twarda okładka i sztywne kartki to dodatkowe atuty lektury.

Bogata wychowawczo publikacja, oddana do rąk czytelnika przez Wydawnictwo Kropka, daje mnóstwo korzyści: wskazuje na ekologiczny problem, uzasadnia, uwrażliwia i zachęca do działania, zaś tytuł Siedem prac detektywa Ząbka pozwala mieć nadzieję, że ciąg dalszy nastąpi: misja numer 2 – wkrótce.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 6 lat

Kup książkę Siedem spraw detektywa Ząbka. Małe jest piękne!

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Siedem spraw detektywa Ząbka. Małe jest piękne!
Inne książki autora
Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie

,,Mam na imię Zuza, Zuza Wróbel i jestem detektywką. No dobrze, może formalnie jeszcze nią nie jestem, ale jestem pewna, że nią zostanę w najbliższej przyszłości...

Toksyczni
Tomasz Duszyński0
Okładka ksiązki - Toksyczni

Młody gangster Emerytowany glina Teczki, które wstrząsną Polską "Zbyt wiele spraw nakładało się na siebie, właśnie tu, w miejscu, w którym od...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy