Recenzja książki: Śladami Szeli, czyli diabły polskie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Gdy legenda miesza się z historią, powstają mity. Żyjąc starymi, na przestrzeni wieków ludzie tworzyli nowe. Książka Śladami Szeli czyli diabły polskie świadczy o potędze mitów, które nie tylko krzepiły serca Polaków pod zaborami czy okupacją, lecz także były potężną bronią.

Sięgający po lekturę czytelnik może liczyć na refleksje interesujące, dogłębne, uzupełniające wiedzę o nieznane do tej pory szczegóły. Kierując się dociekliwością w poszukiwaniach, Piotr Korczyński wnikliwie przygląda się postaciom oraz analizuje wydarzenia. W barwnych słowach kreśli sylwetkę zwanej „Krwawą Hrabiną” węgierskiej arystokratki Elżbiety Batory, przybliża tajniki bitwy (z największymi szczegółami) na Półwyspie Iberyjskim oraz prowadzi na rozpoznawalne do dnia dzisiejszego miejsce, w którym na rozstaju dróg straszyła zatknięta na kiju głowa pańszczyźnianego buntownika. Autor pozwala czytelnikowi przejrzeć patriotyczne fotografie, spojrzeć w oczy hitlerowskiego komendanta obozów koncentracyjnych (w Auschwitz-Birkenau i Sachsenhausen) Rudolfa Hössa, a także pomilczeć wraz z milczącym prorokiem z Wożuczyna (Edmund Monsiel).

Treść lektury jest pełna barwnych opisów, w które obfituje nie tylko wizja wojny z Moskalem, pogrom Cyganów czy sądowa rozprawa z dramatycznym aspektem społecznym w tle, ale i przejażdżka autobusem z obrazu Bronisława Wojciecha Linkego, podróż wakacyjnym pociągiem, rozebrana Polka oraz wschodzące słońce. Dzięki barwności opisów czytelnik poczuje zew buntownika (Jan Wacław Machajski), wraz z ateistą (Maks Gierymski) zdemaskuje demony, pozna osobę posługującego wyklętym rabantom ofiarnego jezuity (Karol Bołoz Antoniewicz), a także zrozumie, dlaczego na bankietach arystokracji mówiono o bitwie pod Aspern, Napoleonie i… Żydzie Berku.

Analizując wiarygodność historycznych wydarzeń, autor bada, ile mieści się w nich prawdy, a w jakim stopniu stanowią one mit. Trzydzieści jeden rozdziałów, przypominając postaci historyczne (zwłaszcza te mało znane lub już dawno zapomniane), dowodzi potęgi mitów. O autentyczności przekazu świadczy obfitość dat, nazwisk, rodów, stopni, organizacji, krajów i kontynentów, wpisów pamiętnikarzy, tytułów dzieł przedstawiających poszczególnych bohaterów (obrazy, filmy, dzieła pisane), reportaży, listów, legend, fragmentów utworów literackich, dialogów, tekstów biblijnych (wraz z siglami). Jest mnóstwo wcięć w tekście, inspirujących cytatów oraz czarno-białych ilustracji. Zwroty obcojęzyczne przetłumaczono na język polski (w nawiasach). Pomocą służą przypisy końcowe (bibliograficzne i wyjaśniające).

Należąca do serii Ludowa Historia Polski publikacja Wydawnictwa RM jest lekturą jak najbardziej potrzebną, bowiem obfitujące w krytycyzm interpretacje Korczyńskiego, który absolutnie nie walczy z mitami, wiele wyjaśniając, pozwalają zrozumieć, jak ogromny wpływ na kształtowanie się teraźniejszości oraz przyszłości odegrała szara codzienność zwykłego człowieka (jego reprezentantem jest tytułowy Jakub Szela – przywódca chłopski podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów w zachodniej Galicji).

Tagi: historyczne

Kup książkę Śladami Szeli, czyli diabły polskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Śladami Szeli, czyli diabły polskie
Książka
Inne książki autora
Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim
Piotr Korczyński0
Okładka ksiązki - Zapomniani. Chłopi w Wojsku Polskim

Przemilczana historia chłopskiej walki   Walczyli o kraj, którego chcieli być pełnoprawnymi obywatelami. Walczyli o swoje, pragnąc dzięki służbie wojskowej...

Dawno temu na Dzikim Zachodzie
Piotr Korczyński0
Okładka ksiązki - Dawno temu na Dzikim Zachodzie

Dawno temu na Dzikim Zachodzie nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnego spaghetti westernu Sergia Leone. Zawarte tu historie opowiadają o pogoni za...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy