Recenzja książki: Spisek przeciwko Ameryce

Recenzuje: Katarzyna Krzan

ALTERNATYWNA HISTORIA AMERYKI

 

A gdyby tak Stany Zjednoczone, przyłączając się do II wojny światowej stanęły po stronie nazistów? Trudno to sobie wyobrazić? A jednak. Philip Roth, wybitny amerykański pisarz, kilkakrotny kandydat do literackiej Nagrody Nobla, pokusił się o przeprowadzenie literacko-historycznego eksperymentu. Oto w 1940 roku wybory prezydenckie za Oceanem wygrywa nie F.D. Roosevelt, ale Charles Lindbergh, pionier lotnictwa, znany ze swoich sympatii faszystowskich i antyżydowskich. Powoli, krok za krokiem, za sprawą sprawnej propagandy demokracja zamienia się w totalitaryzm.

 

Żydzi amerykańscy, choć głęboko zasymilowani ze społeczeństwem, stają się obiektem ataków, dyskryminacji i nienawiści. Wszystko to dzieje się na oczach kilkuletniego żydowskiego dziecka, Philipa Rotha, który obserwuje świat dorosłych, ich zmieniające się nastawienie i reakcje na piętrzące się wokół szykany. Zaczynają się dziać rzeczy, których dziecko nie do końca rozumie, choć musi zaakceptować: przesiedlenia, ograniczenia, nerwowe dyskusje dorosłych. Rodzice próbują tłumaczyć, dlaczego dzieci nie pójdą jutro do szkoły z powodu groźby wybuchu wojny z Kanadą, dlaczego muszą się przeprowadzać, czemu trzeba kogoś ukrywać. Znamy to wszystko z naszej historii. Pomysł fabularny wydaje się niezwykle interesujący: Amerykanie wspólnie z Niemcami walczą przeciwko całemu światu na kozłów ofiarnych wybierając Żydów. Roth jednak okazał się dosyć ostrożny w swojej politycznej poprawności. Nie odważył się zbudować obozów zagłady, nie przeprowadził czystek etnicznych, nie zabijał okrutnie swoich bohaterów.

 

Co więcej jego wersja II wojny światowej widzianej oczami dziecka przeplata się z wymyślonymi przecież wyjaśnieniami historycznymi. Jakoś trudno uwierzyć, by kilkuletni chłopiec mógł analizować swoje codzienne życie w kontekście polityki międzynarodowej: „Wojna z Kanadą absorbowała mnie znacznie mniej, niż pytanie, jak ciotka Evelyn rozwiąże w nocy problem ubikacji. Jak zdołałem się zorientować, Stany Zjednoczone włączały się nareszcie w wojnę światową, tyle że nie po stronie Anglii i Wspólnoty Brytyjskiej, jak to powszechnie zakładano za prezydentury FDR, lecz po stronie Hitlera i jego sojuszników, czyli Włoch i Japonii.” Cały czas czytelnik ma wrażenie, że jest to tylko fikcja, zabawa z historią, tak jakby osoba opowiadająca miała pełną świadomość, że to wszystko i tak przecież odbywało się inaczej: to hitlerowcy byli źli, a my, Amerykanie, jak zawsze staliśmy po dobrej stronie mocy, a to moje pisanie to tylko tak sobie, nie bójcie się, coś takiego jak nazizm nam nie grozi.

 

Już sam tytuł wiele mówi: to spisek przeciwko Ameryce, a nie w wykonaniu Ameryki… Mało to przekonujące wszystko. Bo jeśli sam autor cały czas się zastrzega, że wszystko, co napisał to tylko literacka fikcja, to jak czytelnik ma uwierzyć mu w cokolwiek?

Kup książkę Spisek przeciwko Ameryce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Spisek przeciwko Ameryce
Autor
Książka
Inne książki autora
Konające zwierzę
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Konające zwierzę

David Kepesh jest powszechnie poważanym i zapraszanym do mediów krytykiem kultury. Gwiazdą w gronie wykładowców jednej z nowojorskich uczelni...

Amerykańska sielanka
Philip Roth0
Okładka ksiązki - Amerykańska sielanka

Nowe, filmowe wydanie przełomowego tekstu autora ,,Kompleksu Portnoya". Powieść została uhonorowana Nagrodą Pulitzera za 1998 rok. Gdy dwudziesty wiek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy