Recenzja książki: Start a Fire. Runda pierwsza

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Start a fire. Runda pierwsza to bestsellerowa powieść początkującej autorki, Katarzyny Barlińskiej, która znana jest wśród internautów pod pseudonimami P.S. Herytiera oraz Pizgacz. Historia Victorii oraz Nathaniela to opowieść pełna skrajności, w której bohaterowie kochają się i nienawidzą.

recenzja Start a Fire. Runda pierwsza

Victoria Clark to siedemnastolatka, która prowadzi poukładane życie. Chociaż nigdy nie była idealną córką i uczennicą, nie sprawiała też większych problemów i celowo nie pakowała się w kłopoty. Wszystko zmienia się jednak, kiedy za sprawą przypadku wsiada do samochodu szkolnego typa spod ciemnej gwiazdy.

Nudna szkolna codzienność Victorii zamienia się w koszmar, kiedy Nathaniel Shey – znany w mieście z udziału w nielegalnych walkach – zaczyna interesować się dziewczyną. Początkowo wszechobecność Nate’a irytuje dziewczynę, wkrótce jednak podświadomie sama zaczyna pogłębiać z nim relację.

Niebawem okaże się, że Victorii zależy na młodym buntowniku. Jednak czy chłopak, który nocami demoluje samochody sędziów, jest odpowiedni dla córki najlepszej prawniczki w mieście?

Start a Fire. Runda pierwsza to historia znana dotychczas użytkownikom platformy Wattpad pod tytułem Hell. Tytułowego ognia w powieści Katarzyny Barlińskiej można znaleźć sporo za sprawą postaci o dość ognistym temperamencie oraz za sprawą dynamicznej fabuły książki.

Książka P.S. Herytiery to romans, który opowiada o losach nastolatki i skierowany jest do młodych czytelniczek i czytelników. Start a Fire. Runda pierwsza kontynuuje sukces wydawniczy romansów z nurtu new adult, takich jak After. Płomień pod moją skórą czy Piękna katastrofa. Wydaje się też, że to właśnie miłośnikom tych powieści najbardziej spodobać może się zakazany romans pomiędzy dziewczyną z dobrego domu a badboyem z przedmieścia.

Wspomniany wątek nieszczęśliwej miłości pojawia się też w książce Katarzyny Barlińskiej, a wspomniany jest w kontekście Romea i Julii omawianego przez bohaterów w ramach zajęć z literatury. Victoria zauważa: Jeśli każda wielka historia miłosna musi skończyć się śmiercią, to jaki jest sens tej historii? Rzecz w tym, że Victoria prawdopodobnie zdaje sobie sprawę z tego, że sama uwikłana jest w podobny problem, co Julia z ponadczasowego dramatu Szekspira.

Start a Fire. Runda pierwsza nie jest zatem przesłodzoną książką, w której wszystko dzieje się zgodnie z oczekiwaniami bohaterów. Wręcz przeciwnie, Victoria i Nathaniel nieustannie napotykają na swojej drodze kolejne trudności, a ich relacja daleka jest od klasycznego związku prezentowanego w romansach.

Czytaj także: Trylogia „Hell” hitem wśród nastolatek. Pizgacz w trendach Twittera

W powieści P.S. Herytiery bohaterowie – nie tylko ci główni, ale również drugoplanowi – próbują również wzajemnie się zrozumieć. Odmienne poglądy, wyznawane wartości oraz doświadczenia życiowe sprawiają jednak, że próby te nie są łatwe i często kończą się porażką. Jednak ostatecznie nie wolno się poddawać.

Książka Start a Fire. Runda pierwsza to dla części obserwatorów rynku wydawniczego niespodziewany fenomen. Książka, którą autorka pod wcześniejszym pseudonimem Pizgacz publikowała na internetowej platformie, udowadnia silne dziś związki pomiędzy literaturą a mediami społecznościowymi: Instagramem, Twitterem oraz TikTokiem. To właśnie użytkownikom tych mediów – przede wszystkim młodzieży i młodym dorosłym – powinna przypaść do gustu powieść Start a Fire. Runda pierwsza.

Tagi: erotyka wattpad

Kup książkę Start a Fire. Runda pierwsza

Zobacz opinie o książce Start a Fire. Runda pierwsza
Start a Fire. Runda pierwsza
Katarzyna Barlińska (vel Pizgacz vel P.S. Herytiera)

Wznieciliśmy zbyt duży ogień, którym igraliśmy. Teraz musimy płacić za nasze grzechy

Cisza, którą dostałam w zamian, była dość wymownym sygnałem wskazującym, że moje marzenie było gówno warte.

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz