Recenzja książki: Święty XXI wieku. Jan Paweł II

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jan Paweł II bez wątpienia jest tym, który poprzez swój pontyfikat pokazał, że zasługuje na chwałę świętości. Wołanie milionów wiernych „Santo subito!” świadczy o ogromnej wadze tego wszystkiego, co ludzkość i Kościół zawdzięcza Piotrowi naszych czasów. Książka „Święty XXI wieku. Jan Paweł II” przedstawia całość papieskiej działalności, znajdującej wyraz we wszystkich dziedzinach życia. Na wstępie charakterystyki papieża autor podkreśla wątek jasnogórski, prorocze wizje z przeszłości oraz opisuje kolejne etapy pracy duszpasterskiej aż do wyboru na Stolicę Piotrową.

Uwaga czytelnika zostaje zwrócona na zastosowaną przez papieża „nowość” w kierowaniu Kościołem i znaczenie papieskiego zawołania „Totus Tuus”. Ten, który doskonale wiedział, że o wielkości człowieka świadczą nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny, starał się sprostać temu wyzwaniu od pierwszego dnia pontyfikatu. Łącząc w sobie „przymioty umysłu i serca” nie lękał się walczyć o respektowanie praw człowieka, piętnował grzech pod każdą postacią i ukazywał chrześcijańską ideę wyzwolenia.

Analizując posłannictwo Karola Wojtyły, Czesław Ryszka wskazał niezwykle istotny element nierozdzielnie związany z całością jego posługiwania: papieskie przesłanie o cierpieniu akcentuje dobro i miłość, a chrześcijanin zajmując aktywne stanowisko wobec cierpienia realizuje zasady Ewangelii, zgodnie z którą pełne przeciwności życie ziemskie znajdzie kres w wieczności. W nauczaniu Jana Pawła II nie brakowało troski o szczęśliwe „jutro” dla Kościoła i świata. Nie na darmo więc Ojciec Święty nazywany jest pielgrzymem końca czasów, który z podróży uczynił najważniejszy „środek ewangelizacji”. Odwiedzając kontynenty i spotykając się z przedstawicielami różnych religii, nawet w najbardziej niesprzyjających okolicznościach świadczył o Chrystusie.

W kolejnych rozdziałach autor próbuje przybliżyć tajemnice zamachu. Któż z nas nie słyszał o tureckim terroryście Ali Agcy? Przywołując w pamięci te tragiczne chwile możemy być pewni, że w walce o życie Papieża „wzięła udział” Matka Boża (szczegółowy opis „zbiegów okoliczności” związanych z zamachem nie pozwala oderwać się od lektury). Fatimski sekret oraz akt zawierzenia dopełniają całości.

Ojciec Święty w swoim nauczaniu podkreślał ważność tego wszystkiego, co stanowi o wartości życia. Autor wymienia papieskie encykliki, adhortacje, deklaracje, listy apostolskie, a także Katechizm Kościoła Katolickiego. Wszystkie te dokumenty są wsparciem nauczania o godności i prawach człowieka odkupionego przez Chrystusa. Darzą blaskiem „wolności, prawdy i nadziei”, zabiegają o pokój, nakazują dostrzegać sens ludzkiej pracy, apelują o poszanowanie życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także przestrzegają przed niebezpieczeństwem rozwijającego się kryzysu rodziny. Troska o Kościół towarzyszyła Ojcu Świętemu do końca.

Książka „Święty XXI wieku. Jan Paweł II” napisana językiem interesującym i przystępnym, z pewnością trafi do każdego. Bez znaczenia jest to, przez kogo będzie czytana (wierzący lub niewierzący), bowiem wspomnienia dotyczące Papieża Polaka pobudzają do refleksji, wskazując na trafność beatyfikacji. Lektura ta jest więc najlepszą drogą do utwierdzenia się w przekonaniu, że Jan Paweł II w pełni zasłużył na miano świętego XXI wieku.

Kup książkę Święty XXI wieku. Jan Paweł II

Zobacz opinie o książce Święty XXI wieku. Jan Paweł II
Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne
Czesław Ryszka0
Okładka ksiązki - Czy świat się kończy? Nasze problemy ostateczne

Czy dramatyczne wydarzenia, których jesteśmy świadkami, są oznaką czasów ostatecznych? Książka budzi grozę i strach. Zachęca do refleksji. Nie pozostawia...

Jan Paweł II Wielki
Czesław Ryszka0
Okładka ksiązki - Jan Paweł II Wielki

Jan Paweł II Wielki. Takim przydomkiem nazwą Papieża-Polaka dopiero potomni, jednak już dzisiaj możemy uznać znaczenie tego pontyfikatu za wyjątkowe. Przypadł...