Recenzja książki: Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Recenzuje: alison2

Jak miło w natłoku książek trafić na opowieść tak pięknie napisaną...  Mario Vargas Llosa to autor, którego nie trzeba przedstawiać czytelnikom. Jego twórczość jest znana na całym świecie i doczekała się licznych nagród i wyróżnień. A jedną z najbardziej znanych powieści noblisty są z pewnością Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki.

Historia, mogłoby się zdawać, banalna. Oto mały chłopiec napotyka małą dziewczynkę, a w jego sercu rodzi się pierwsze szczere uczucie. Niestety, dziewczynka zdaje się nie odwzajemniać uczucia, choć - nie wiedzieć czemu - stale pozostaje w pobliżu chłopca. Między nimi tworzy się bardzo specyficzna relacja. Ten stan rzeczy nie jest jedynie dziecięcym porywem serca. Ricardo dorasta, a jego uczucie do "niegrzecznej dziewczynki" skutecznie utrudnia mu budowanie zdrowej relacji z inną kobietą. A ona sama, choć tak nieuchwytna, nieustannie krąży w pobliżu... Chilijeczka Lilly, towarzyszka Arlette, madame Robert Arnoux, Mrs. Richardson, Kuriko, madame Ricardo Somocurcio czy Otilia ciągle szuka czegoś innego, ciągle się zmienia, jednak dla zakochanego mężczyzny zawsze jawi się jako ta jedyna, ukochana osoba.

Przez te dwa lata przekonałem się, że przynajmniej w moim wypadku nie jest prawdą, iż miłość wyciera się, ubożeje lub gaśnie od długiego użycia. Moja miłość rosła każdego dnia.

Miłość Ricarda zdaje się nie mieć sensu. Regularnie poniewierany i pogrążany, powinien już dawno zapomnieć o skomplikowanej kobiecie i szukać czegoś, co dałoby mu poczucie spokoju, szczęścia, swoistego bezpieczeństwa. Jednak on, wbrew wszystkiemu, wciąż podąża za swym egzotycznym ptakiem, który nigdy nie doceni uroków, choćby i złotej, ale mimo wszystko klatki codziennego życia.

Jesteś dobrym człowiekiem, masz jednak okropną wadę: brak ambicji. Jesteś zadowolony z tego, co osiągnąłeś, nieprawdaż? Ale ty nic nie osiągnąłeś, grzeczny chłopczyku. Dlatego nigdy nie będę mogła zostać twoją żoną. Bo ja nigdy nie będę zadowolona z tego, co mam. Zawsze będę chciała więcej.

Tak trwają, oboje, w beznadziejnej relacji, w której żadne z nich nie ma szansy, by odczuć smak spełnienia... A może jednak?

Ogromne wrażenie wywiera nie tylko wspaniały język autora, ale i sposób kreacji bohaterów. "Niegrzeczna dziewczynka" w wielu momentach może wywoływać wzburzenie, można sobie życzyć, by wreszcie zostawiła w spokoju biednego mężczyznę, jednak... jest w niej coś, co sprawia, że trudno jej nienawidzić. Wewnętrzny bunt czy nieumiejętność dostosowania się do otaczającej rzeczywistości, która sprawia, że kobieta stale rwie się do czegoś innego, by niedługo później boleśnie odczuć tego skutki. I choć potrafi ranić i zdaje się nie liczyć z uczuciami kogokolwiek, chciałoby się coś zrobić, by tylko jej niespokojna, obolała dusza wreszcie odnalazła ukojenie.

Jest w tej książce coś z szaleństwa, od którego chcielibyśmy się oderwać, choć z drugiej strony nie potrafimy go odrzucić. Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki to pełna niesamowitych emocji historia miłości, która zamiast radości, zwykle daje jedynie ból i niewyobrażalne cierpienie. Znakomicie napisana, znakomicie opowiedziana. Nietuzinkowa. Piękna. Polecam.

Kup książkę Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Zobacz opinie o książce Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
Pantaleon i wizytantki
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Pantaleon i wizytantki

Liczba gwałtów popełnianych przez żołnierzy Sił Lądowych Peru rośnie zatrważająco. By oczyścić dobre niegdyś imię armii i zapanować nad wstydliwymi występkami...

Cywilizacja spektaklu
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Cywilizacja spektaklu

Pogrążamy się w chaosie. Triumf sensacji w prasie i frywolność polityki, banalizacja sztuki i literatury, przyjemność jako jedyny cel w życiu –...