Recenzja książki: Szukając Alaski

Recenzuje: agatrzes

Szukając Alaski to debiut literacki Johna Grena – amerykańskiego pisarza, którego książki trafiają na listy bestsellerów „New York Timesa”. Największą popularność i zarazem światową sławę przyniosła mu powieść Gwiazd naszych wina. Autor jest laureatem licznych nagród literackich, m.in: The Printz Medal, Printz Honor i Edgar Award.

Głównym bohaterem powieści Szukając Alaski jest pozbawiony przyjaciół Miles Halter, którego największą pasją jest zapamiętywanie ostatnich słów sławnych ludzi. Poznajemy go na tydzień przed wyjazdem do szkoły z internatem w Culver Creek, gdzie chłopak oprócz nauki zamierza rozpocząć poszukiwanie „Wielkiego Być Może” - najintensywniejszego i najprawdziwszego doświadczenia rzeczywistości. Miles jest gotowy na zmiany, ale nawet on sam nie przypuszcza, jak bardzo ten wyjazd odmieni jego życie.

Bohaterowie stworzeni przez autora są postaciami przeciętnymi, niczym nie wyróżniającymi się spośród otoczenia, a mimo to każdy ma odmienny charakter i jest wyjątkowy w swojej przeciętności. Nie należą do elit szkolnych, ale to nie przeszkadza im korzystać z uroków życia i czerpać z niego pełnymi garściami. Ich zachowanie jest typowe dla młodzieży, która mieszka w szkolnym internacie. Mają problemy z dyscypliną, nie stronią od używek takich jak papierosy czy alkohol. Wchodzą w pierwsze poważne relacje uczuciowe i zaliczają kolejne "bazy" związku. Choć każdy z nich dźwiga mniejszy lub większy bagaż życiowych doświadczeń i zmaga się z własnymi demonami, potrafią znaleźć nić porozumienia i zaprzyjaźnić się ze sobą.

John Green pod powierzchnią przedstawianych wydarzeń przemyca ponadczasowe wartości i zwraca uwagę czytelnika na ważne problemy, takie jak brak akceptacji, odtrącenie, śmierć i ból po starcie ukochanej osoby. Nie ubarwia rzeczywistości i nazywa rzeczy po imieniu, dlatego podczas lektury niejednokrotnie można poczuć kubeł zimnej wody, wylewany na głowę czytelnika.

Autor wprowadza kilka elementów o znaczeniu symbolicznym, które w znacznym stopniu dopełniają wykreowaną rzeczywistość i pozwalają czytelnikowi wejść „głębiej” w przedstawioną historię. Portrety psychologiczne bohaterów są starannie dopracowane, a to sprawia, że czytelnik nie ma problemu ze zrozumieniem ich zachowań i podejmowanych decyzji. I choć wydarzenia śledzimy z punktu widzenia Milesa, poprzez jego obserwacje i przemyślenia bardzo dobrze poznajemy innych uczestników wydarzeń.

John Green w prostej historii zwrócił uwagę na tak wiele ważnych kwestii, nie zmuszając odbiorcy do czytania "między wierszami". Nie ma tu może wielkich emocji, ale czytelnik przez cały czas prowokowany jest do myślenia, wyciągania wniosków i refleksji. W tej książce znaleźć można wszystko, co niezbędne do przeżycia ciekawej przygody: tajemnice z przeszłości, zagadki i bohaterów tak realnych, że mogliby być naszymi sąsiadami.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży i z pewnością w tej grupie znajdzie najwięcej fanów. Ale i dla „starszej młodzieży” czas spędzony z tą lekturą nie będzie stracony. Szukając Alaski to powieść, która pobudza do myślenia, uświadamia ważne kwestie i pozostawia z zamętem w głowie. To jedna z niewielu książek, po lekturze których pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi.

Kup książkę Szukając Alaski

Zobacz opinie o książce Szukając Alaski
Szukając Alaski
John Green
Antropocen. Twój i mój świat
John Green0
Okładka ksiązki - Antropocen. Twój i mój świat

Antropocen jest epoką geologiczną, w której obecnie żyjemy i w której wywieramy tak przemożny wpływ na naszą planetę. Ta książka to zbiór wyjątkowych opowieści...

Papierowe miasta
John Green0
Okładka ksiązki - Papierowe miasta

Bestseller ,,New York Timesa" Powieść jednego z najpopularniejszych obecnie autorów literatury młodzieżowej, który w USA został uznany autorem...

Forget Me Not
Julie Soto