Recenzja książki: Tajemnice starego pałacu. Milioner z Gdańska

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Wygrana w grze losowej jest w stanie ucieszyć każdego. Im wyższa, tym większa radość. Przepełniona szczęściem była rodzina Czereśniaków (zwłaszcza rodzice), którzy dzięki siódemce trafionej w „Wielkim Farcie” zamieszkali w pałacu pełnym antyków, srebra, porcelany i marmurów. Co z tego wyniknie? Drugi tom serii Tajemnice starego pałacu pokaże, że udawanie milionerów z brazylijskiego serialu nie zawsze wychodzi na dobre.

Milioner z Gdańska to nowe przygody Magdy i Wiktora, którzy właśnie wrócili z podróży w czasie (o szczegółach czytelnik przeczyta w Duchu z Niewiadomic). Nigdy by nie pomyśleli, że będą w posiadaniu tajemnic interesujących naukowców, światowe rządy oraz tajne służby. Nie mówiąc już o armiach i terrorystach. Jednak sekret pałacowej piwnicy ciążył Magdzie i Wiktorowi coraz bardziej. Chętnych do jej zbadania nie brakowało. Po zamieszczeniu w ogólnopolskiej gazecie ogłoszenia o chęci zatrudnienia pracowników, pojawiali się wciąż nowi: przybył Cezary Drewiński z Warszawy, dołączył do niego przedstawiciel wojewódzkiego konserwatora zabytków (czyżby to była prawda?) Grzegorz Poniedziałek. Jurek i Czarek z budki strażniczej przed domem nie ustawali w czujności. No i był jeszcze dziedzic jednego z największych majątków w Polsce, January Trzmiel, z fotograficzną pamięcią. Jak Magda (odpowiedzialna za teraźniejszość, przyszłość i wehikuł) w obecności ich wszystkich ma pilnować marmurowego bazyliszka na kominku, którego jedno oko to tajny klucz do zamka strzegącego ukrytego lochu? Jak przydatna okaże się intuicja Trzmiela? Co Wiktor odnajdzie na cmentarzu? Czy duch widziany przez Zosię oznacza, że Róża była w pałacu? Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi… warto sięgnąć i po trzeci tom serii, który wszystko wyjaśni.

W książce Katarzyny Majgier przygoda goni przygodę, wartka akcja od początku przykuwa uwagę czytelnika. Interesujące dialogi oraz ciekawe opisy nie pozwolą się nudzić. Wieńczące całość prolog i epilog przenoszą w czasy wojennej zawieruchy, pozwalając zrozumieć kontekst opowieści. Jako kontynuacja Ducha Niewiadomic, Milioner z Gdańska zawiera wzmianki dotyczące poprzednich wydarzeń: chociaż łatwo można zorientować się w początkowej akcji, zdecydowanie warto czytać powieści Katarzyny Majgier w odpowiedniej kolejności, co pozwoli odtworzyć chronologiczny obraz wydarzeń. Adresaci – uczniowie starszych klas szkoły podstawowej – dzięki publikacji Wydawnictwa Literatura przeżyją wspaniałą przygodę.

Tagi: bóg

Kup książkę Tajemnice starego pałacu. Milioner z Gdańska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnice starego pałacu. Milioner z Gdańska
Inne książki autora
Niedokończony eliksir nieśmiertelności
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Niedokończony eliksir nieśmiertelności

Przy drodze za miastem stał stary dom, który wyglądał jak bardzo wysoki człowiek w spiczastym kapeluszu i płaszczu do ziemi. Do jego bram załomotał...

Tajemnica Nawojki. Czytam sobie. Poziom 3
Katarzyna Majgier0
Okładka ksiązki - Tajemnica Nawojki. Czytam sobie. Poziom 3

Nawojka była pierwszą kobietą, która studiowała na Akademii Krakowskiej. W XV wieku naukę mogli pobierać tam tylko mężczyźni, więc by zostać przyjętą w...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy