Recenzja książki: Templariusz. Strażnik Graala

Recenzuje: Faledor

Mógł być całunem, talerzem lub innym naczyniem, lecz najpopularniejsza wersja tej historii mówi, że to kielich, z którego Chrystus pił wino podczas ostatniej wieczerzy. Do tego kielicha Józef z Arymatei zebrał krew umierającego Jezusa i tak skutecznie go ukrył, że dotąd nie wiadomo, czy kiedykolwiek komukolwiek udało się go
odnaleźć. Istnieje teoria, że był niegdyś w posiadaniu Zakonu Templariuszy. Po tym opisie łatwo się domyślić, że mowa o Świętym Graalu – najcenniejszej relikwii chrześcijańskiego świata. Relikwii niezwykle pożądanej, gdyż według licznych legend, którymi przez wieki obrósł ów drogocenny przedmiot, ten, kto go posiądzie, stanie się niezwyciężony.

Choć nie ma dowodu, że Graal istniał, jego legenda od wieków pobudza wyobraźnię. O Świętym Graalu napisano już tysiące książek, a niemal wszystkie są chętnie czytane. Zagadka tego tajemniczego przedmiotu skusiła również Michaela P. Spradlina do stworzenia historii, w której relikwia zajmuje bardzo ważne miejsce i jest przyczyną wielu przygód głównego bohatera. Spradlin to autor licznych książek dla dzieci i młodzieży oraz kilku pozycji dla starszych czytelnika. Jego trylogia Templariusz przeznaczona jest również dla młodzieży, ale i dorośli mogą znaleźć przyjemność zagłębiając się w Ciemne Wieki widziane oczami tego amerykańskiego pisarza. Jest rok 1191. Tłem całej historii
jest wyprawa krzyżowa króla Ryszarda Lwie Serce przeciwko Saracenom, mająca na celu odbicie Akki. W krucjatach brali udział nie tylko rycerze, ale i mieszczanie, drobni kupcy czy nawet chłopi. Na wojnę pchała ich wizja łupów, możliwość zdobycia własnej ziemi, a ponadto obietnica zbawienia. Dla ochrony pielgrzymów podążających do Ziemi Świętej został powołany Zakon Templariuszy.

Akcja Strażnika Graala zaczyna się w Anglii, w Opactwie świętego Albana, gdzie wychowuje się szesnastoletni chłopiec – Tristan. Główny bohater nie zna swoich rodziców ani swojego pochodzenia, gdyż jako
niemowlę został porzucony na progu klasztoru. Za dobroć, serdeczność i opiekę mnichów, którzy go przygarnęli, Tristan odwdzięcza się ciężką pracą i modlitwą. Tak jest do dnia, w którym opactwo odwiedzają templariusze, szukając odpoczynku w drodze do Ziemi Świętej. Spotkanie Tristana z sir Thomasem owocuje wielką zmianą w życiu chłopca. Zostaje on giermkiem szlachetnego rycerza zakonu i wyrusza wraz z nimi po wielką przygodę i chwałę. Nie wszystkim jednak podoba się faworyzowanie chłopca przez wysoko postawionego w hierarchii zakonu rycerza. Szczególnie przeszkadza to pewnemu wpływowemu komandorowi, który nie darzy sympatią ani Tristana, ani sir Thomasa. Postara się on uprzykrzyć życie chłopcu, a przez to dokuczyć jego panu, ale jego głównym celem będzie zdobycie najcenniejszej relikwii, która - jak podejrzewa - może być powierzona opiece zaufanego giermka sir Thomasa. Strażnik Graala to pierwsza część trylogii, więc zakończenie powieści nie przyniesie zamknięcia wszystkich wątków. Trzeba będzie przeżyć jeszcze wiele przygód z młodym Tristanem i jego towarzyszami podróży, aby przekonać się, czy uda mu się dotrzymać obietnicy danej swemu panu.

Autor nie trzyma się ściśle faktów historycznych, co z pewnością dostrzeże wprawne oko miłośnika historii, ale też nie jest to książka dokumentalna, lecz przygodowa. Strażnik Graala przeznaczony jest dla miłośników średniowiecza, rycerstwa i przygód.

Książkę czyta się szybko dzięki wprawnemu i przystępnemu stylowi pisarza oraz dzięki krótkim rozdziałom, z których każdy wypełniony został wartko płynącą akcją. Początek każdego rozdziału ozdabia piękny i stylowy inicjał. Przyciągająca wzrok okładka ze swoimi zdobieniami również nie pozostawia wątpliwości, jakich czasów dotyczy powieść.

Strażnik Graala to historia o potędze symboli i o ich wpływie na ludzkie życie. Dają nam nadzieję czy pchają do niecnych czynów, aby za wszelką cenę zdobyć to, co da nam przewagę nad innymi? Warto się o tym przekonać podczas lektury powieści Michaela P. Spradlina.

Kup książkę Templariusz. Strażnik Graala

Zobacz opinie o książce Templariusz. Strażnik Graala
Templariusz. Strażnik Graala
Michael P. Spradlin
Templariusz. Ścieżki przeznaczenia
Michael P. Spradlin0
Okładka ksiązki - Templariusz. Ścieżki przeznaczenia

Tristan, młody giermek zakonu templariuszy, tym razem trafia do Francji, gdzie poznaje katarską księżniczkę i bierze udział w obronie twierdzy w Montsegur...

Templariusz. Czas odrodzenia
Michael P. Spradlin0
Okładka ksiązki - Templariusz. Czas odrodzenia

Czy w ostatniej części trzymającej w napięciu i napisanej z rozmachem trylogii Tristan zdoła wypełnić swe przeznaczenie i przekazać Graala w bezpieczne...