Recenzja książki: Trzy razy miłość

Recenzuje: Piotr Piekarski

Książka Trzy razy miłość Jolanty Kosowskiej, trochę na przekór projektowi okładki, mocno odbiega od typowego schematu przesłodzonych opowieści o miłości. To raczej historia o tym, jak wiele trudności muszą przezwyciężyć ludzie zakochani, by móc stworzyć trwały związek. Ale to przede wszystkim opowieść o tym, jak trudno czasem nam się porozumieć.

W domu Martyny nigdy się nie przelewało. Dziewczyna nie mogła liczyć na korepetycje i drogie kursy przygotowawcze, a jednak dostała się na medycynę i otrzymała stypendium. Studiuje, lecz w wolnych chwilach wciąż jednak musi udzielać korepetycji, by jakoś związać koniec z końcem. Mimo zmęczenia, ciężko pracuje na lepszą przyszłość.

Życie Łukasza wyglądało zupełnie inaczej. Zawsze miał pieniądze. Wywodził się z zamożnej rodziny, mógł bawić się i korzystać z życia. Również marzył o medycynie, jednak musiał zadowolić się fizjoterapią. Nie potrafił się uczyć? Nie znosił naprawdę ciężkiej pracy? Przyzwyczaił się do tego, że wszystko otrzymuje gotowe, na tacy, zupełnie bez wysiłku?

Gdy tych dwoje się spotyka, nic nie zapowiada, że połączy ich uczucie. A jednak wkrótce zaczynają snuć plany wspólnego życia, Martyna postanawia też pomóc Łukaszowi w zaspokojeniu jego największych ambicji. Lecz gdy marzenia chłopaka zdają się być na wyciągnięcie ręki, ma miejsce wydarzenie, które wszystko zmienia. Czy Martyna i Łukasz odnajdą się, czy raczej ułożą sobie życie osobno? Czy miłość jest rzeczywiście najwspanialszym uczuciem na świecie? Czy w imię miłości wolno ranić drugiego człowieka? Czy o miłość warto walczyć zawsze i za wszelką cenę?

Jolanta Kosowska w swojej powieści stara się odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania, unikając jednak banału i najbardziej oczywistych rozwiązań. Trzy razy miłość to książka zniuansowana, autorka przedkłada odcienie szarości nad jednoznaczność czerni i bieli. Siłą powieści są z pewnością główni bohaterowie – tak odmienni, a jednocześnie podobni, tak bliscy sobie i odlegli od siebie zarazem. Pozostałe postaci – z dwoma ważnymi wyjątkami – pozostają zwykle w ich cieniu.

Autorka umiejętnie buduje napięcie, decydując się w kilku punktach na zaskakujące, lecz prawdopodobne zwroty akcji. Chwilami bieg zdarzeń zwalnia – gdy pewne fragmenty historii Martyny i Łukasza oglądamy dwukrotnie, najpierw z perspektywy jednego, potem – drugiego spośród bohaterów. Jest to jednak zabieg celowy i przez autorkę zamierzony, zastosowany w celu uwypuklenia przesłania książki.

Tak naprawdę bowiem Trzy razy miłość to opowieść nie tylko o miłości, ale też o tym, w jak różny sposób możemy patrzeć na świat, w jaki różny sposób możemy oceniać czy odbierać pewne wydarzenia. Nerwy, presja, zbyt mocne słowo, wypowiedziane w emocjach zdanie mogą przekreślić wszystko, co główni bohaterowie budują przez lata. Zła wola drugiego człowieka i manipulacja potrafią zniszczyć niejeden związek. Szczególnie dopóki tworzące go osoby nie nauczą się z sobą poważnie rozmawiać lub jeśli jedna z nich wybierać będzie ucieczkę zamiast konfrontacji. Na marginesie poruszającej, choć właściwie dość prostej historii Łukasza i Martyny Jolanta Kosowska przekazuje wiele prawdy o relacjach międzyludzkich i związkach we współczesnym świecie. Choćby dlatego warto sięgnąć po jej najnowszą książkę.

Tagi: bóg

Kup książkę Trzy razy miłość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Trzy razy miłość
Książka
Trzy razy miłość
Jolanta Kosowska
Inne książki autora
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska0
Okładka ksiązki - Pocztówki z Portugalii

Historia o wielkiej miłości, gorącej namiętności, poświęceniu i emocjach zaklętych w fotografiach. Gęste mgły i słoneczne klify magicznej Portugalii wzbudzają...

W labiryncie obłędu
Jolanta Kosowska0
Okładka ksiązki - W labiryncie obłędu

Wojciech Krzewiński jest wziętym psychoterapeutą. Stosuje niekonwencjonalne metody terapii, które przysparzają mu zarówno zachwyconych pacjentów, jak i...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy