Recenzja książki: Twardy orzech do zgryzienia

Recenzuje: Monika Witczak

Renata Piątkowska doskonale zna dziecięcy świat, wie, jak dotrzeć do małych czytelników i zainteresować ich. To jedna z najpopularniejszych autorek książek dla przedszkolaków. Jest laureatką wielu nagród przyznawanych autorom literatury dziecięcej, m.in. konkursu im. Astrid Lindgren, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, nagrody im. M. Weryho-Radziwiłłowicz). Autorka została też uhonorowana przez dzieci Orderem Uśmiechu. Jej książki są bardzo chętnie czytane przez najmłodszych, a opowieści przez nią snute są ciepłe, mądre i zabawne. Dokładnie takie, jak Twardy orzech do zgryzienia.


Nowa książka Piątkowskiej to zbiór dziesięciu krótkich opowiadań dla przedszkolaków, poruszających ważne, niekiedy niełatwe problemy, z którymi na co dzień borykają się maluchy i starszaki. Czy szczepionka naprawdę tak bardzo boli i jest podawana bardzo grubą igłą? Co zrobić, gdy ktoś zgubi się w wielkim sklepie? Czy istnieją prawdziwe czary? Co zrobić, kiedy wieczorem zgaśnie światło? Czy można zmienić imię, jeśli komuś nie pasuje to, które nadali mu rodzice? Jak zostać prawdziwym bohaterem? Czym karmić potwory z szafy, aby dały spać spokojnie? Jak narysować złość?


Z punktu widzenia dorosłego to problemy mało ważne, może nawet niedorzeczne, ale dla dzieci stanowią one... nie lada orzech do zgryzienia. Każdy rodzic kilkulatka dobrze wie, jak  dziecko potrafi przeżywać przeróżne rzeczy, ile zadaje pytań w ciągu minuty i jakie emocje nim targają. Twardy orzech do zgryzienia to książeczka zabawna i poważna jednocześnie. Podejmuje problemy w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla małych dzieci. Promuje pozytywne postawy i pokazuje, że rozwiązanie trudności jest niekiedy łatwiejsze, niż się wydaje. Jednocześnie pokazuje, że dzieci są niezwykle inteligentne i zaradne - wystarczy pokazać im odpowiednią drogę. W książce znaleźć można również zabawne i barwne ilustracje Artura Nowickiego, które świetnie oddają treść opowiadań i współgrają z poczuciem humoru autorki.


 

Kup książkę Twardy orzech do zgryzienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Twardy orzech do zgryzienia
Książka
Twardy orzech do zgryzienia
Renata Piątkowska
Inne książki autora
Gang Swojaków. O tym, że przyjaźń ma moc.
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Gang Swojaków. O tym, że przyjaźń ma moc.

Zapraszamy wszystkie dzieci do lektury opowieści o wspaniałych zwierzętach z Gangu Swojaków. Spotkacie tu zwierzaki znane Wam z widzenia jak i te zagrożone...

Dziadek na huśtawce
Renata Piątkowska0
Okładka ksiązki - Dziadek na huśtawce

Nie każdy ma dziadka. Witek, jako jedyny wśród swoich kolegów dziadka nie miał - do chwili, gdy zaprzyjaźnił się z samotnym panem z sąsiedztwa. Wtedy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy